Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zimáček, cyklostezky, zoo? Hlasujte, co se v Jihlavě nejvíce povedlo

  12:28aktualizováno  12:28
Jaký posun krajské město Vysočiny ve svém rozvoji udělalo za poslední čtyři roky? Redakce iDNES.cz vybrala desatero projektů, které za poslední volební období usnadnily, či zpříjemnily život v krajském městě Vysočiny. Můžete pro ně hlasovat v anketě.

Letecký pohled na jihlavské Masarykovo náměstí ze dne 5. září 2013. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Po čtyřech letech budou obyvatelé Jihlavy co nevidět znovu rozhodovat o tom, kdo, a jakým směrem v dalších letech povede krajské město Vysočiny. Nabízíme malou inventuru toho, jaký pokrok město učinilo za uplynulé čtyři roky. Do přehledu byly zařazeny projekty, které dopadem na veřejnost nejvíce ovlivňují obyvatele Jihlavy, či byly nepřehlédnutelné z hlediska nákladů.   

1.Přístavba zimáčku k zimnímu stadionu

První veřejné bruslení v novém Zimáčku vedle Horáckého zimního stadionu.

První veřejné bruslení v novém Zimáčku vedle Horáckého zimního stadionu.

Vloni v březnu nová tréninková hala vedle Horáckého zimního stadionu přivítala první bruslaře. A od té doby je veřejností hojně využívána, a to i v letních měsících.

Krytá hala s podzemním patrem vyhrazeným k parkování vyrostla za 180 milionů na místě bývalé venkovního kluziště.

K tomu se rekonstrukce dočkalo i křídlo sportovního areálu s posilovnou, vrátnicí a šatnou pro veřejnost.

2.Nový nemocniční pavilon urgentní péče

Pacienti budou z vrtulníku transportováni do nového pavilonu tímto tunelem....

Pacienti jsou z vrtulníku transportováni do nového pavilonu tunelem. Odpadlo tak překládání na sanitku, které bylo dříve běžnou praxí.

Stavbu za více než 400 milionů korun neměla „pod palcem“ jihlavská radnice, nýbrž hejtmanství.

Nová čtyřpodlažní budova v areálu jihlavské nemocnice se slavnostně otevřela v září roku 2012 a je propojená krytou příjezdovou plochou s heliportem.

Uvnitř poskytuje akutní a intenzivní péči soustředěnou na jednom místě. Nemocnice také díky novému pavilonu mohla přeskupit stávající členění pavilonů. Nový standard ocení nejen obyvatelé Jihlavy, ale mimo jiné například při dopravní nehodě na dálniční tepně D1 i zranění cestující.

3.Rekonstrukce základní umělecké školy

Opravený historický sklep díky opravě získal své kouzlo. Bude sloužit především...

Opravený historický sklep díky opravě získal své kouzlo. Slouží především jako galerie pro díla žáků umělecké školy.

Kdysi dávno v budově na Masarykově náměstí býval věhlasný jihlavský hotel. Poslední desítky let budova slouží jako základní umělecká škola.

Na jaře roku 2013 byla dokončená kompletní rekonstrukce budovy, jejíž historie sahá až do 13. století.  "Změnila se ve škole spousta věcí. Máme vzadu přistavěnou novou budovu, nové půdní prostory pro třídy na výuku a nahrávací studio," shrnula při znovuotevření školy její ředitelka Dana Fučíková.

Díky stavebním pracem celkově za 80 milionů korun vznikl například i druhý taneční sál či výtvarný ateliér. A zkušebny bubeníků jsou zvukově izolované. Renovován byl do původní podoby mimo jiné také hlavní koncertní sál.

4.Točna a chodníky před městským nádražím

Součástí úprav je i nová točna pro vozy MHD.

Součástí úprav je i nová točna pro vozy MHD.

Městské nádraží bylo léta špatnou vizitkou Jihlavy. Přibylo nové parkoviště, příjezdová silnice místo dlažby dostala asfalt, nové chodníky, osvětlení, i novou kanalizaci.

Před nádražím pak vznikla točna pro MHD a zastávky. Od ledna letošního roku pak na městské nádraží začala zajíždět autobusová linka číslo 6. Ta však mezi náměstím a nádražím pendluje povětšinou téměř prázdná.

To celé vyšlo na 17,9 milionu korun včetně DPH, z toho na projekt sumou 12,5 milionu přispěla Unie. Úprava přednádražního prostoru má být počátkem proměny nádraží v dopravní terminál. Tyto plány by však měly vyjít až na čtvrt miliardy korun. Jejich uskutečnění tak závisí na tom, zda město Jihlava dosáhne na potřebné evropské dotace.

5.Semafory na křižovatce Tři věžičky

Zejména výjezd z vedlejších směrů křižovatky na hlavní silnici byl dříve...

Zejména výjezd z vedlejších směrů křižovatky na hlavní silnici byl dříve nebezpečný. Ne všichni šoféři totiž na hlavním tahu dodržovali stanovenou padesátku.

To místo zažilo mnoho nehod. A řešení situace dlouho bylo v patové pozici.

Po letech diskuzí a pří o to, zda má na místě vzniknout kruhový objezd, či světelná křižovatka, a hlavně kdo úpravy zaplatí, se konečně řešení našlo.

Úpravy křižovatky vyšly na 8 milionů a zaplatila je jihlavská radnice společně s hejtmanstvím, podniky v okolí, a také nedalekou obcí Střítež. Letos 11. srpna tak poprvé křižovatku ovládly semafory. Jen chvíli před jejich spuštěním do provozu na křižovatce bouraly dva kamiony (více čtěte zde). Od jejich uvedení do provozu se však na křižovatce zatím nehoda nestala.

6.Nové chodníky, bezbariérové zastávky a cyklostezky

Od roku 2010 v Jihlavě vznikly kilometry nových chodníků a cyklostezek, i bezbariérové zastávky. Aktuálně se dokončuje síť chodníků a cyklostezek na sídlišti Březinky a také cyklochodník z Březinek do jihlavské části Helenín. Další cyklopruhy by postupně mohly vzniknout v Brněnské ulici v úseku od obchodního centra Tesco k City Parku.

„Poslední dva roky šly do oprav komunikací větší peníze než dříve, řádově to byly desítky milionů,“ uvedl vedoucí odboru dopravy jihlavského magistrátu Ján Tinka.

„Letos jsme mimo jiné prováděli bezbariérovou úpravu všech světelných křižovatek ve městě a také je nové osvícení přechodů pro chodce,“ připomněl další posun Tinka.

7.Přestavba starého kina na multifunkční sál DIOD

Otevření divadla DIOD v Jihlavě.

Otevření divadla DIOD v Jihlavě.

Alternativní scéna vznikla rekonstrukcí starého kinosálu Sokol. Za pomoci evropských peněz sokolové ze starého kinosálu vybudovali multifunkční prostor. Pořádají se v něm netradiční divadelní představení, koncerty a výstavy.

"V minulosti se z nedalekého kina Vysočina stal sklad nábytku, a to hrozilo i kinu Sokol. Tímto projektem bude hodnotná budova dále žít," uvedl při otevření scény na jaře roku 2011 primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal (ODS).

Prostor od té doby žije multižánrovou kulturou. "Je zázrak, že takové divadlo v Jihlavě vzniklo,“ uvedl při otevření Petr Píša, organizátor kultury (zejména Tančíren) v Třešti.

8.Rekonstrukce mateřských školek a navýšení míst pro děti

Jedním z nejpalčivějších problémů krajského města Vysočiny v uplynulých letech byl nedostatek míst pro děti v mateřských školkách. Radnice však postupně převážně přístavbami a rekonstrukcí školek vybudovala nové třídy.

„Jihlava vybudovala 275 nových míst v mateřských školách, dalších sto míst vznikne v mateřské škole Nad Plovárnou. Do navýšení kapacit mateřských škol radnice investovala více než 100 milionů korun,“ shrnul mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

"Tolik míst ve školkách nepřibylo snad od války," uvedl už vloni v dubnu náměstek primátora Rudolf Chloupek (ČSSD). V současnosti by měla být poptávka po místech ve školce pokrytá.

9.Otevření nového Domova pro seniory v multifunkčním areálu

Domov pro seniory Stříbrné terasy v centru Jihlavy. Dříve tu bývala továrna...

Domov pro seniory Stříbrné terasy v centru Jihlavy. Dříve tu bývala továrna Tesla.

Nový domov pro pětasedmdesát seniorů vznikl přestavbou severní části areálu bývalé Tesly. Hned v sousedství se otevřel lékařský dům s ordinacemi a v provozu je již i dvoupodlažní kryté parkoviště.

V areálu je dokončen a před otevřením i hotel, dům s byty a vysokoškolskými kolejemi a letos ve zrekonstruované části areálu otevřela i soukromá mateřská a základní škola. Areál ještě doplní technologický park, který vzniká přestavbou východního křídla komplexu a také soubor nových bytů v komplexu novostaveb.

10.Rozšíření zoo o nové pavilony

Vizualizace projektu jihlavské zahrady nazvaného Zoo pěti kontinentů. Mezi...

Mezi šesti novými pavilony se objeví i pavilon plazů.

Obří projekt Zoo pěti kontinentů  vyjde celkově zhruba 135 milionů korun a je největší investicí v dějinách jihlavské zoologické zahrady. Dohromady vznikne šest nových pavilonů a expozic.

Už byl otevřen asi nejpopulárnější africký pavilon s hlavním lákadlem - žirafami. Návštěvníci mohou zvířata obdivovat třeba i v novém australském pavilonu.

Aktuálně se staví pavilon plazů, futuristická stavba, vzdáleně připomínající slavnou Kaplického chobotnici. Tento poslední pavilon by měl být dokončen na začátku roku 2015.

Které z projektů, vzniklých v Jihlavě za uplynulé čtyři roky, považujete za nejlepší?

Jaký posun krajské město Vysočiny ve svém rozvoji udělalo za poslední čtyři roky? Redakce iDNES.cz vybrala desatero projektů, které za poslední volební období usnadnily, či zpříjemnily život v krajském městě Vysočiny. Hlasujte do čtvrtečního pravého poledne. Hlasovat je možné pro tři nejlepší z deseti projektů.
celkem hlasů: 849

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:00 9. října 2014. Anketa je uzavřena.

Přístavba zimáčku k zimnímu stadionu 267
Rozšíření zoo o nové pavilony 149
Nový nemocniční pavilon urgentní péče 144
Přestavba starého kina na multifunkční sál DIOD 80
Rekonstrukce základní umělecké školy 60
Otevření nového Domova pro seniory 44
Semafory na křižovatce Tři věžičky 37
Nové chodníky, bezbariérové zastávky a cyklostezky 29
Rekonstrukce mateřských školek a navýšení míst pro děti 27
Točna a chodníky před městským nádražím 12Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Demolice kasáren je u konce, nové výstavbě stále brání námitky sousedů

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Demolice nejstarších budov Štefánikových kasáren v Jihlavě již je téměř u konce. Projektem výstavby souboru šesti...

Osm kostí, čtyřicet vazů. Odborník na zápěstí pomáhá i olympionikům

Jaroslav Pilný se stal primářem ortopedického oddělení novoměstské nemocnice...

Už tři roky vede Jaroslav Pilný ortopedické oddělení nemocnice v Novém Městě na Moravě. Vyhlášený specialista na...

Historický most nad skládkou nikdo už roky nechce, cenná památka chátrá

Vysoký nebo také Loupežnický most u Velkého Meziříčí

Budoucnost opuštěného historického Loupežnického mostu u Velkého Meziříčí je stále nejasná. Most má sice památkovou...

Najdete na iDNES.cz