Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starosta Číhoště o zázraku poprvé slyšel až od generála v Dukovanech

  17:43aktualizováno  17:43
Starostu Číhoště Jaroslava Tvrdíka čeká rušný víkend. Vesnice si připomene 65 let od mučednické smrti pátera Josefa Toufara. Tvrdík, ač číhošťský rodák, až do svých dvaceti let neměl o zázraku ponětí. Doma se o něm nemluvilo. Teď plánuje, co bude v červenci, až do Číhoště převezou ostatky Toufara.

Starosta Číhoště Jaroslav Tvrdík u kostela, který obec proslavil po celé republice. Právě v něm se odehraje většina z víkendového vzpomínkového programu. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Lidé z Číhoště už tu otázku znají. Když daleko od domova řeknou, odkud jsou, následuje dotaz: Jak to u vás s tím křížkem bylo doopravdy? Zná to i starosta obce a farmář Jaroslav Tvrdík. Ptali se ho i generálové v Dukovanech, kde byl na vojně. „Jenže já to nevím,“ říká Tvrdík.

Víkendový program v Číhošti

Sobota 21. 2.

Od 17:00 hodin je v kostele komponovaný pořad. Z dopisů a kázání pátera Josefa Toufara bude číst Jana Franková. Zahraje Mladý smyčcový orchestr z Klášterce nad Orlicí.

Neděle 22. 2.

Od 11:00 hodin celebruje mši svatou arcibiskup pražský a primas český, kardinál Dominik Duka. Od 12:00 do 13:00 bude soukromá adorace. Ve 13:00 začne v kostele panelová diskuse, kde jako hosté budou kardinál Dominik Duka a Miloš Doležal, autor životopisné knihy o páteru Toufarovi.

V Číhošti je možné navštívit i výstavu o životním osudu pátera Toufara na faře nebo geografický střed republiky na okraji obce. Otevřeno bude i hasičské muzeum blízko kostela.

Když jsme přijížděli do Číhoště, míjeli jsem zdejší zemědělské družstvo. Vzpomněl jsem si na reportáž z roku 1956 o tom, jak se tady družstvo zakládalo. Tehdy v padesátých letech sem novináři jezdili často. Informovali, jak se obec vydala „správnou“ cestou pod rudým praporem.
Nevím proč, ale to družstvo se muselo jmenovat Rudá hvězda. Tak se prý jmenovala jen dvě družstva v celé republice. Dnes je to zemědělský podnik.

Jste pátým rokem starostou Číhoště za nezávislé, kandidátku tady mívají i komunisté, což je vzhledem k historii obce pozoruhodné. Jsou tady i jiné strany?
My si tady na strany nehrajeme. Na kandidátce komunistů byli dva kandidáti, jeden byl zvolen. Zbytek jsme v zastupitelstvu nezávislí.

Kolik má komunistická strana v obci členů?
Co já vím, tak tři. Bývaly ale doby, kdy tady měli komunisté docela velké zastoupení ve volbách. U nás je to ale spíš o lidech, ne o stranách.

Vy jste rodák z Číhoště?
Ano, pocházím z obce Zdeslavice, která patří pod Číhošť.

Narodil jste se v 60. letech. Kdy jste poprvé slyšel o událostech spojených s místním kostelem a farářem Toufarem?
Já se o tom prvně dozvěděl ve dvaceti, když jsem byl za minulého režimu na vojně. Sloužil jsem v Dukovanech na elektrárně a přijela tam kontrola ze Západního vojenského okruhu. Nějací generálové. Při nástupu mě vyvolali a jeden mi povídá: „Jste z Číhoště?! Co kostel, co zázrak? Jak to tam bylo s Toufarem?“ Já nevěděl, o čem mluví. Po vojně jsem se doma ptal, ale on vám pořádně nikdo nic neřekl.

Opravdu jste o tom až do dvaceti neslyšel?
Ne. Bylo to tabu, o tom se tady nemluvilo. Já se o to tehdy ani nezajímal, přestože jsem na náboženství chodil do druhé třídy.

Jak dneska neznámí lidé reagují, když jim řeknete, že jste z Číhoště?
Samozřejmě se ptají, jak to doopravdy bylo. To by se ale museli zeptat pátera Toufara, já to nevím. Spoustu věcí jsem se dozvěděl až nedávno v knížce Miloše Doležala Jako bychom dnes zemřít měli.

Jezdí sem do vsi hodně lidí, kteří chtějí vidět ten známý kostel?
Každou chvíli někdo přijde a ptá se, kde najde někoho z fary či kostela. Někdy přijedou celé autobusy z Moravy. Teď je u nás na faře otevřená výstava, kterou lidé mohou navštívit po předchozí telefonické domluvě.

Tušíte, co to bude pro obec znamenat, až zde budou v kostele zřejmě už letos v létě uloženy ostatky faráře Toufara? Nebo až se dokončí proces jeho blahořečení?
Po pravdě řečeno, nikdo z nás ještě ani nevíme, co nás čeká teď v neděli. Zatím nedokážeme předpovědět, kolik přijede lidí a jaké bude počasí. V případě, že bude hodně návštěvníků, připravujeme přenos mše i mimo kostel na televizní obrazovku. Máme připravené hasiče, kteří nám pomůžou zajistit parkování. Opravdu zatím těžko povídat, co bude v červenci, až se sem budou převážet ostatky pátera Toufara. Tušíme, že blahořečený bude, říkal nám to i biskup Vokál. Prý to vypadá, že ano. Je to ale běh na dlouhou trať. Třeba nám víc řekne nyní v neděli kardinál Dominik Duka.

Co všechno už se podařilo opravit na kostele od té doby, co existuje nadační fond na jeho obnovu?
Zevnitř dnes kostel vypadá úplně jinak než před dvěma lety. Je čistě vybílený. Kompletně se opravil plot. Teď nás čeká oprava střechy a fasády kostela. Loni se ručně vykopaly základy zevnitř i zvenku kvůli odvlhčení zdiva, stavba teď krásně dýchá. Mnoho lidí tam odpracovalo spoustu hodin zdarma, mají k tomu místu vztah. On skoro každý z místních někdy v životě ten kostel využije. Má tady křtiny nebo svatbu.

Vy už jste ho využil?
Jistě, měl jsem tady křtiny.

Kolik tady ještě žije pamětníků, kteří tehdy v kostele viděli pohyb kříže?
Těch, kteří byli v tom kostele, je tak do deseti. Z těch, co to viděli, už v Číhošti není nikdo. To víte, je to pětašedesát let.

Když se dnes řekne Číhošť, tak skoro každému hned naskočí druhé slovo: zázrak. Věří lidé u vás v obci na zázraky?
To je individuální dům od domu, člověk od člověka. Těžko posuzovat.

Vy věříte na zázraky? Myslím obecně.
Víte, co mě kolikrát překvapilo? Kolik straníků mělo nakonec přání, aby měli pohřeb v našem kostele.

Myslíte straníky komunisty?
Třeba, ale nejen oni.

Víte o čem jsem přesvědčen? Že jednou do Číhoště přijede papež.
Já to taky říkám, ale zatím mi to málokdo věří. (směje se)

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Opilá řidička odešla po nehodě domů, tam ji zraněnou našla policie

Ilustrační snímek

Policie v Bystřici nad Pernštejnem vyšetřuje nehodu, kterou způsobila v úterý v noci opilá řidička. Nabourané auto...

Najdete na iDNES.cz