Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Megalomanské stavby nechystáme, říká staronový brodský starosta Tecl

  18:24aktualizováno  18:24
Ani jednou nevyhrál volby. Přesto byl už potřetí během posledních čtyř let zvolen starostou. Jana Tecla vynesly do komunální politiky volby v roce 2006. A hned se stal radním. O čtyři roky později už byl starostou a nyní ve funkci bude pokračovat i v dalších čtyřech letech.

Starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Před deseti lety mě ani ve snu nenapadlo, kde za tu dobu budu. Když jsem se v roce 2004 bavil s Janou Fischerovou a říkal jí, co by mohlo být ve městě jinak, poradila mi: Buď se dej do politiky, nebo se o tom hádej v hospodě. Vybral jsem si první možnost,“ líčí staronový brodský starosta.

Pane starosto, vy jste vlastně během čtyř let byl zvolen starostou už potřetí...
Je to tak, začínám už své třetí období ve čtyřech letech. To první bylo jen na několik týdnů, když má předchůdkyně Jana Fischerová odcházela do Poslanecké sněmovny.

Kdo byl zvolen do vedení brodské radnice

starosta: Jan Tecl (ODS) 1. místostarosta: Čeněk Jůzl (KDU) místostarostka: Ivana Mojžyšková (ČSSD) místostarosta: Libor Honzárek (TOP 09) radní: Zbyněk Stejskal (ODS), Ivan Kuželka (Broďáci), Tomáš Hermann (Společně pro Brod)

Tenkrát jedna tvář ODS nahradila druhou tvář ODS. Ale před čtyřmi roky ani letos jste volby nevyhráli. Jak je to možné, že z ODS, která skončila druhá a třetí, vzešel starosta?
Pravda. Svědčí to o tom, že je vždy nezbytné utvořit partu lidí, kteří mají zájem vést radnici. Proto se stalo, že vítěz voleb nedokázal koalici utvořit a situace se vyvinula tak, jak se vyvinula.

Zároveň v obou volbách zvítězila opozice. Přesto skupina lidí vládnoucí na radnici s většími či menšími obměnami stále pokračuje. Co si z toho má volič vzít?
Tohle jsem si ani neuvědomil. Je to spíš otázka pro politology. Jak jsem říkal, parta lidí, která se vytvořila, se dokáže dát dohromady. Komunální volby jsou o osobnostech a o tom, jak spolu dokážou spolupracovat, nikoliv o stranách.

Osobností v Brodě je taková spousta, že dokázaly vytvořit jedenáct kandidátek. Není to na město velikosti Brodu moc?
Méně uskupení by bylo určitě vhodnější pro utváření koalice. Ale myslím, že i takhle roztříštěné je to v pořádku. Volby dopadly tak, jak chtěli občané, byly demokratické.

Máte za sebou čtyři roky prakticky v totožné sestavě, v jaké jste byli nyní zvoleni. Co považujete za to hlavní, co jste v minulém období dokázali?
Je to obytná zóna Rozkoš. Umožnit občanům výstavbu rodinných a řadových domů byl náš velký úkol a povedl se splnit. Jestliže se má městu dařit, musí mít lidé možnost postavit zde dům. Napadla mě i cyklostezka do Šmolov či rekonstrukce smuteční síně. A zmínil bych i jednu věc, která není vůbec vidět.

Co to konkrétně je?
Je to schválení investičního záměru jihovýchodního obchvatu. Byl to významný krok pro to, abychom měli za pár let obchvat. Můžeme začít vykupovat pozemky.

Doprava je největší problém Brodu. Existuje nějaké rychlé řešení, jak to během čtyř let zlepšit?
Musíme postupovat v tom, co jsme si naplánovali, dotáhnout obchvat, kde začíná výkup pozemků. Budeme při tom jako město pomáhat, aby to šlo co nejrychleji. Můžeme dělat i drobná opatření, ale obchvat je zásadní věcí. Druhým opatřením je třeba rozšíření velké světelné křižovatky u Hotelu Slunce o odbočovací pruhy.

Každý rok město paralyzuje velká dopravní stavba. Akce jsou naplánované i na příští rok. Bude ve vašem volebním období rok, kdy řidiče v Brodě nebudou trápit kolony a uzavírky?
Na příští rok je naplánována rekonstrukce mostu přes železnici v Humpolecké ulici. Osobně nepředpokládám, že ve stejném roce dojde i k rozšíření křižovatky u Hotelu Slunce, že to bude až v roce 2016. Zatím vím o těchto dvou zásadních omezeních. Další zatím neplánujeme. Ale je možné, že něco podle aktuálního stavu přibude.

Jak vy to vnímáte? Lidé si stěžují na uzavírky, ale opravit silnice se prostě musí...
Jestliže něco je v tak havarijním stavu jako most v Humpolecké ulici, nedá se o tom diskutovat. Mrzí mě, že lidem komplikujeme život. Letos to bylo velmi výrazné. Na druhou stranu teď jsou ulice opravené, nové, přibyla parkovací místa, zlepšil se vzhled, udělaly se nové sítě. Plusem to pro město je.

Další diskutovanou věcí je Smetanovo náměstí. Jak bude vypadat za čtyři roky?
Na to nedokážu odpovědět. O tom rozhodne, zda se nám podaří získat peníze na spolufinancování. Momentálně řešíme první a ne zcela zásadní opravy. I když jsme si vědomi, že to vyvolá, stejně jako u Havlíčkova náměstí, emoce, chceme, aby se lidem líbilo. Stejně jako dnes právě Havlíčkovo náměstí.

Jsou tyto dvě oblasti vaší prioritou pro další čtyři roky?
Mojí prioritou je to, aby za námi byla za čtyři roky vidět dobře vykonaná práce a aby občané hodnotili činnost radnice pozitivně.

Co konkrétního by k tomu tedy mělo přispět?
Určitě je to Smetanovo náměstí. Chceme opravit další ulice, postavit parkoviště u smuteční síně, vylepšit budovy základních a mateřských škol. Také chceme dokončit opravu Staré radnice. Megalomanské stavby nechystáme, spíš praktické věci pro zlepšení kvality života.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Oprava náměstí v Brodě začala stěhováním tržnice. V centru bude potůček

Smetanovo náměstí i po rekonstrukci zůstane plné zeleně a stromů. Jedním z...

Přestěhováním tržnice začala minulý týden rekonstrukce centrální části Smetanova náměstí v Havlíčkově Brodě. Z jeho...

Odchod na oběd z koupaliště v Havlíčkově Brodě bude i po opravě složitý

Areál letního koupaliště v Havlíčkově Brodě momentálně připomíná jedno velké...

Koupaliště v Havlíčkově Brodě se v létě návštěvníkům otevře v nové podobě. Místo dosavadních zděných bazénů s...

Jobs Contact
Quality Engineer (33.000 - 50.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Středočeský kraj
nabízený plat: 33 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz