Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U prezidenta čekám na termín a Šloufa neznám, říká předseda SPO Veleba

  6:42aktualizováno  6:42
Jan Veleba vyměnil letité prezidentování v agrární komoře za šéfování Straně práv občanů (SPO). Ta propadla v minulých volbách a má čestným předsedou prezidenta Miloše Zemana. Jak se s tímto nákladem na bedrech Velebovi dýchá, odpovídá v rozhovoru.

Senátor za Chrudimsko a Havlíčkobrodsko Jan Veleba na chalupě v Pánově u Velké Bíteše | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Stranu práv občanů převzal Jan Veleba po debaklu v parlamentních volbách. Je to podle něj hradní partaj, když je Miloš Zeman jejím čestným předsedou? A jak se mu spolupracuje s prezidentovými muži?

Prezident Miloš Zeman opět plul na vysočinské dovolené ve člunu s tričkem Strany práv občanů (SPO). To jste mu věnoval vy?
Ne, ne. To už má od doby, kdy jsem já ještě nebyl členem této strany. Mimochodem Strana práv občanů už přídomek zemanovci vypustila na březnovém sjezdu, kde jsem byl zvolen předsedou.

Jan Veleba

Žije ve Velkém Meziříčí, narodil se v roce 1947.

Devět let byl prezidentem agrární komory.

Patřil k zakladatelům Strany venkova. Z této strany vystoupil v roce 2002.

Je zastupitelem ve Velkém Meziříčí.

V roce 2012 byl zvolen senátorem na Chrudimsku a Havlíčkobrodsku.

Od letošního jara vede Stranu práv občanů.

A to se nevídáte s panem prezidentem, který je čestným předsedou vaší strany?
Potkali jsme se nedávno, když navštívil Vysočinu. Tam jsem byl v roli senátora, nikoliv jako předseda strany. Předtím jsme se setkali na pietním aktu v Ležákách. Snažím se vést komunikaci se všemi rozhodujícími činiteli ve státě, to jsem se naučil v agrární komoře. Komunikoval jsem často i s prezidentem Klausem. S panem prezidentem Zemanem bych se chtěl také potkávat. Vím, že je to možné jen zřídka. Není to tak, že když jsem předsedou SPO, tak bych se měl těmto setkáním vyhýbat a bát se, co na to řeknou novináři.

Kdy se setkáte?
Pana prezidenta jsem požádal o schůzku a čekám na termín.

Je rád, že SPO teď vedete právě vy, "soused" z Vysočiny? Dal vám to už najevo?
Nevidím do jeho duše. Já jsem ho podporoval v přímé prezidentské volbě. Když se setkáme, tak tam zkrátka vzájemné sympatie jsou. Vzhledem ke kontaktům, které jsme měli i v minulosti, si myslím, že je mu minimálně sympatické, že to vedu já. Protože mě zná. Ta strana je jeho dítě, tak mu to asi vnitřně nemůže být jedno. Bylo přáním pana prezidenta, aby jeho jméno zmizelo z názvu strany. To se mu splnilo. Názor členské základny, která mimochodem čítá i po tom všem 2 330 hlasů, na to jednotný nebyl.

Potkávali jste se, když on byl jen chalupář v Novém Veselí a vy prezident agrárníků z nedalekého Velkého Meziříčí?
Potkávali. Čas od času jsem za ním jezdil na různé konzultace. Uznávám ho jako velkého a vzdělaného stratéga. On mě zaujal už před Listopadem 1989 svým veřejným a kritickým vystoupením. A později jako premiér se choval k zemědělcům velmi dobře.

Při nástupu do funkce předsedy strany jste říkal, že nebudete pouze papouškovat prezidentovy názory. Se kterými jeho prezidentskými kroky nesouhlasíte?
Třeba s jeho hodnocením situace na Ukrajině. Také si myslím, že byl zbytečný jeho výrok směrem k muslimům. Ale v zásadních politických tématech se shodujeme. To ale neznamená, že budu automaticky na všechno kývat.

S propadem vaší strany v posledních parlamentních volbách jsou spojováni prezidentovi muži Vratislav Mynář a Martin Nejedlý. Oba jsou na Hradě. Jaké teď mají postavení ve vaší straně?
Pan Nejedlý je jeden ze čtyř místopředsedů SPO. Má na starosti ekonomiku strany. A ta běží normálně, je transparentní. Pan kancléř Mynář je krajským předsedou SPO ve Zlínském kraji.

Chodíte za nimi na Pražský hrad na konzultace?
Já chodím na Hrad výjimečně. Pokud se potkáváme, tak je to výlučně na pražské adrese Loretánská 13, což je sídlo naší strany.

S tím neúspěchem ale oni jsou spojeni. Jak vy jako předseda vidíte jejich budoucnost v SPO?
Těžko můžu odpovídat na takovou otázku. Mandát Martina Nejedlého ve straně je jeden z nejsilnějších. Není situace, aby se tady probíralo, že bude končit. Od mého březnového zvolení s ním nemám jediný problém. A pan Mynář byl zvolen členem předsednictva. Ta naše současná sestava má dvouletý mandát. Já po svých devítiletých zkušenostech s vedením agrární komory nejsem člověk, který bude někoho slepě poslouchat. Mám svůj plán, chci SPO vrátit pozitivní image. Navíc začínám být stále víc zklamán současnou vládou. Nejsou schopni potlačit svoje osobní a partajní ambice ve prospěch ambicí českého státu. Nejsou schopni domluvit se na eurokomisaři. A moje ambice je začít veřejně debatovat o jiném stylu politiky, kde je hlavní slušnost a respekt k druhému. A ne jen styl urvi, co urvi. Možná je to naivní, ale mně se to vždy vyplatilo.

Nový předseda Strany práv občanů Jan Veleba, prezident a čestný předseda strany

Nový předseda Strany práv občanů Jan Veleba, prezident a čestný předseda strany Miloš Zeman a kancléř Vratislav Mynář

Podle mě je ale problém v tom, že kolem vás jako nového předsedy jsou stále reprezentanti minulého a neúspěšného vedení SPO.
Když jsem skončil jako prezident agrární komory, bylo mé předsednictví strany jako nástup do rozjetého vlaku. Pokud bych nenastoupil, ten vlak by odjel. Já si myslím, že spousta věcí je vytvářena a hrána za určitým účelem. Vadí mi, že média neustále opakují, že pan Nejedlý obchoduje s Rusy. No tak proboha svatýho, někdo obchoduje s Rusy a někdo zase s Američany! Někdo má dokonce firmy na Panenských ostrovech a je považován za ctihodného velkého podnikatele. Já takhle lidi nerozlišuju. Ve shodě s prezidentem Zemanem je moje logika následující: až by případně v něčem rozhodl nezávislý soud, tak nastane jiná situace.

Jaký vliv mají vaši spolustraníci Nejedlý a Mynář na prezidenta?
Kancléř logicky vliv má. To je naprosto klíčová pozice. V nějakých konkrétnostech ale nemůžu sloužit. Když jsem vedl agrární komoru, tak jsem naslouchal svému okolí, diskutoval. Když ale dojde na lámání chleba, tak zbude jen jeden, kdo musí rozhodnout. Třeba jestli vyjedeme na silnice a zablokujeme je.

A co dnes Miroslav Šlouf a Strana práv občanů?
Pan Šlouf je mimo stranu, ta kauza skončila už před březnovým sjezdem, než jsem přišel já. Založil myslím hnutí Obroda, nějak tak tomu říká. Neměl jsem s ním žádný kontakt. Ani naživo, ani e-mailem. Myslím, že ani není možné se o něco pokoušet. Tam se to názorově naprosto rozešlo, ale u toho já nebyl. U některých lidí jsou veliké averze.

Vy ho znáte z dřívějška?
Jen z médií.

Někteří přátelé Miloše Zemana z Vysočiny mi říkali, že se jim nelíbilo, jak se prezident od Šloufa odstřihl, přestože mu pomohl na Hrad. Těžko to nesou a Miloši Zemanovi to i v soukromí říkali.
To byste musel vyslechnout i druhou stranu. To jsou velmi složité věci. V životě se stává, že jste s někým kamarád a ten druhý pro vás něco udělá. Ale pak udělá i to, co nemůžete přijmout. Já si o prezidentovi myslím, že to je hrozně hodný člověk. A z toho pramení jistá jeho slabost v personální politice. On lidem nezřízeně věří. Vzpomeňme na Grosse a Špidlu. Podobné to může být se Šloufem. Já do toho ale nevidím, ani nechci vidět. Mám dost jiných starostí.

Do evropských voleb jste nešli, co další letošní volby?
Budeme mít sedm až deset kandidátů na senátory. Jména zatím neřeknu. Chtěli bychom vyhrát minimálně v jednom obvodě, dva by byly vynikající. Abychom o sobě dali znovu vědět a začali s restartem naší strany.

V minulých komunálních volbách jste uspěl jako nestraník na kandidátce ČSSD ve Velkém Meziříčí. Budete tam kandidovat znovu?
Ano, připravujeme kandidátku koaličního typu. Chci na ní být.

Autor:Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

Nemocnice hledá množství lékařů. Pro jistotu, v případě odchodů, tvrdí

Nemocnice Havlíčkův Brod (5.3.2014)

Desítky zaměstnanců chybí v současné době nemocnici v Havlíčkově Brodě. Přes úřad práce momentálně hledá 14 lékařů a...

Na jemnickou trať se vrátí nejen výletníci. Poprvé už na Velký pátek

Na železniční trať mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi se po osmi letech...

Před sedmi lety by tomu věřil málokdo. Na železniční trať z Jemnice do Moravských Budějovic se vrátí vlaky. Trať, které...

Na střeše školy vznikne přírodovědné centrum se zahradou i observatoří

Součástí přírodovědného centra na střeše Základní školy Nuselská v Havlíčkově...

V havlíčkobrodské Základní škole Nuselská vznikne nové přírodovědné centrum. Unikátní vzdělávací středisko bude vůbec...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz