Pavlína Šťastná (vlevo) už čtyři roky připravuje speciální cvičení pro matky na...

Pavlína Šťastná (vlevo) už čtyři roky připravuje speciální cvičení pro matky na mateřské. | foto: Zuzana Dudášová, MF DNES

Po porodu jí chybělo cvičení. Hledala a stala se lektorkou strolleringu

  • 3
Když byla Pavlína Šťastná před čtyřmi lety s dcerou na rodičovské, zastesklo se jí po pohybu. Žena, která byla zvyklá cvičit, zjistila, že s příchodem dítěte se jí nedostává na oblíbenou zábavu dost času. Chvíli pátrala a našla cvičení s kočárky strollering. Teď vede v Jihlavě jeho výuku.

„Věděla jsem, že existuje cvičení s kočárky, proto jsem hledala na internetu. Našla jsem možnost zaškolení se na strollering. Za dva dny jsem na něj vyrazila a za dva týdny poprvé i předcvičovala. Byla to docela rychlovka,“ usmívá se Šťastná, která od té doby předcvičuje ženám na mateřské a chystá pro ně také závody s kočárky.

Pavlína Šťastná

  • Čtvrtým rokem vede jako lektorka hodiny strolleringu v Jihlavě. Ty se konají dvakrát týdně, vždy v úterý (areál Český mlýn) a ve čtvrtek (Smetanovy sady). Jedna lekce trvá převážně 60 minut.
  • Vystudovala Pedagogickou fakultu Univerzity Hradec Králové - učitelství pro druhý stupeň základní školy obor tělesná výchova a německý jazyk.
  • Je jí 35 let, je vdaná, s manželem Pavlem mají dvě děti - dceru Barboru a syna Jakuba.

Co vlastně strollering je?
Je to fitness program určený pro maminky na mateřské. Vychází z anglického slova stroller, což znamená kočárek. Základem je sportovní chůze, doplněná o kardiocviky, cviky posilovací, cviky protahovací.

Čím je pro ženy zajímavý?
Hlavně tím, že se věnují samy sobě, což napomáhá jejich lepší psychické kondici. Hodně kladně pak vnímají i fakt, že není potřeba shánět hlídání, protože dítě je součástí cvičení, které se koná převážně venku na čerstvém vzduchu.

Absolvovala jste už zmíněné školení pro cvičitelky. Co konkrétně jste se na něm dozvěděla?
Za dva dny jsem se naučila, jak lekce strolleringu vypadá, a také nějaké speciální cviky pro ženy po porodu. Jde třeba o to, že by neměly posilovat přímý břišní sval, ale spíše šikmé břišní svalstvo. Zaměřujeme se také na další problematické partie ženského těla: stehna a hýždě. Maminka by měla posilovat i střed těla kvůli jeho správnému držení, zpevnění, zvýšení a zlepšení fyzické kondice.

Jaký je o cvičení s kočárky v Jihlavě zájem?
Na mé lekce průměrně chodí kolem deseti maminek. Za čtyři roky bych napočítala kolem dvou set účastnic. Většinou mé hodiny navštěvují, dokud jim děti vydrží v kočárku, případně na odrážedle, či se zabaví s hračkou. Ale párkrát se mi stalo, že přišly sportovat bez dítěte i bez kočárku, protože měly ratolesti ve školce. A nedávno se k nám přidala postarší kolemjdoucí dáma. I to se mi na strolleringu líbí.

Cvičí strollering i muži, nebo jde o čistě ženskou záležitost?
Vyzkoušet si ho přišli tři tatínci. Já jim pouze cviky určené pro maminky ztížím, aby si také dostatečně zaposilovali. I pro ně se hodí zpevnit si střed těla - stejně jako pro ženy. A je na nich občas vidět, obzvlášť při prvních lekcích, že se zapotí víc než maminky.

Kolem kočárků se točí také další vaše aktivita: každoročně pořádáte jejich závody.
Letos se uskuteční 23. dubna od 15 hodin v areálu letního kina v Jihlavě. Bude se soutěžit ve třech hlavních kategoriích: maminka, tatínek a rodina. U rodiny nemusí soutěžit maminka a tatínek, ale třeba babička s maminkou. Důležité je, aby se kočárku držely dvě dospělé osoby.