Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Volby Zvěřinovou připravily o vše. Teď začíná znovu v „televizní radě“

  8:13aktualizováno  8:13
Na Vysočině to byla osobnost, která v jedinou chvíli ztratila vše, co roky budovala. Před půl rokem prohrála Dagmar Zvěřinová komunální i senátní volby. Přišla o posty senátorky i starostky. Porážku si rozebrala až s odstupem. A především si udělala inventuru osobních vztahů.

Dagmar Zvěřinová byla do loňského podzimu senátorkou i starostkou Žďáru nad Sázavou. Nyní bude zasedat v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Po dvou porážkách v podzimních volbách odmítala bývalá starostka Žďáru nad Sázavou a senátorka Dagmar Zvěřinová všechny žádosti o rozhovory. Nechtěla dělat závěry ve chvíli, kdy ji některé okolnosti čerstvého neúspěchu mrzely.

„V politice nemůžete čekat vděk, ale taky nečekáte takový nevděk,“ říká už s odstupem o situaci, na kterou nebyla úplně připravená. V senátních volbách ztratila nejvíc hlasů právě v domovském městě. Teď už ji čeká nová výzva.

Dagmar Zvěřinová

* pochází z Moravského Krumlova, maturovala na Střední průmyslové škole stavební, inženýrský titul získala na Agronomické fakultě Vysoké školy zemědělské v Brně

* před odchodem do politiky pracovala jako ředitelka žďárského obchodního domu Convent, dříve působila i jako ředitelka služeb ve společnosti Satt

* v letech 1998 až 2010 byla místostarostkou Žďáru nad Sázavou, v následujícím období vystřídala v čele města Jaromíru Brychtu

* v roce 2008 byla zvolena senátorkou v obvodu číslo 51, loni v říjnu však post neobhájila, když ve druhém kole prohrála s Františkem Bradáčem (KDU-ČSL)

* nově bude působit v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání

* je předsedkyní Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko, zasedá v dozorčí radě Vodárenské akciové společnosti a nově i Vírského oblastního vodovodu

* je vdaná, má dceru a syna

Zanedlouho se na šest let ujmete místa v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Co bude role radní obnášet a kolik času vám zabere?
Na začátku to bude určitě náročné. Budu se nové věci učit i po nocích, abych vše stihla. Radní zasedají v oficiálních termínech dvakrát do měsíce, ale do Prahy budu muset dojíždět častěji. Už jsem dostala jmenovací dekret, zapojím se v červenci. Mnoho práce lze samozřejmě zvládnout na dálku, protože je třeba studovat podklady k rozhodnutí. Tato práce mě vždycky lákala, ale nelze ji kombinovat s politikou. Fungování rady určitě proberu i s končícím radním Jiřím Šenkýřem, mým předchůdcem na radnici a v Senátu. Jeho rady budou velmi cenné.

Jak byste shrnula svoje zkušenosti s médii kromě těch přímých v politických funkcích?
Pět let jsem dělala ředitelku kabelové televize, proto vím, co obnáší stavět studio a rozjíždět vysílání a dodržovat programovou skladbu. Rada velmi striktně hlídá podíl reklamy, její zařazení, formu a druh. Myslím si, že v této oblasti se dobře orientuji a mám poměrně vyhraněné názory.

Teď budete řešit mimo jiné stížnosti diváků.
Existuje velmi propracovaný a přehledný systém, podněty nezapadnou. Už týden po zvolení do rady se na mě začali obracet lidé, že se jim nelíbilo tamto a tohle. Nejčastěji mají připomínky k jedné nevhodné reklamě, kterou běžně mohou sledovat i děti.

Členové RRTV mají podle zákona vykonávat své funkce nezávisle a nestranně. Nesmějí zároveň zastávat některé veřejné funkce a funkce v politických stranách. Znamená přijetí role radní konec vašich politických ambicí?
Je to naprosto jasné. Den před rozhodováním o nových radních ve Sněmovně jsem se vzdala všech funkcí v ČSSD. Vedla jsem dosud jednu z místních organizací ve Žďáře a byla jsem předsedkyní okresní kontrolní komise.

Vylučujete po zvolení, že byste za šest let znovu kandidovala do Senátu a pokusila se o návrat?
Vyloučit nemůžu nikdy nic. Vidím to však jako velmi nepravděpodobné. A už mám taky nějaký věk.

Žďárskou zastupitelkou a předsedkyní finančního výboru můžete zůstat?
Práci v zastupitelstvu zákon samozřejmě nezakazuje. Nesmím a nebudu vykonávat žádnou činnost ve prospěch politické strany. Pro město chci pracovat dál. Přece jen jsem získala důvěru velkého množství lidí.

Zpátky k volbám. Během dvou víkendů po sobě jste v říjnu ztratila funkci starostky, i když tu jste obhajovat nechtěla, a senátorky. Kde vidíte s odstupem svoji největší chybu?
Chvíli po volbách to vidíte zjitřeně, tehdy jsem nechtěla dělat žádné závěry, úplně jiný je náhled po třech měsících. Nedávala jsem rozhovory, dala jsem si čas, až s odstupem jsem si udělala analýzu. V senátních volbách mě překvapil samotný Žďár. Ukázalo se, že kromě lidí, kteří oceňují moji práci, je i dost těch, kteří mě mají plné zuby. Trošku mě to na Žďáráky mrzelo, ale taková je politika. Udělala jsem si inventuru osobních vztahů. To bylo nutné udělat s nadhledem, ale razantně.

Myslíte tím lidi, kterými jste byla obklopena na radnici, nebo ve svém okolí?
Obecně. Lidi na radnici, spolupracovníky i ty, se kterými jsem se potkávala. Pak třeba zjistíte, že jsem pro někoho něco nezištně udělala a přitom jsem netušila, že je to nepřítel, který se hned ostře otočí zády a třeba si vůči mně po volbách přisadil a rýpnul. V politice nemůžete čekat vděk, ale taky nečekáte takový nevděk. Rozhodně nejsem první, kdo to poznává, možná v tom byla i moje naivita, že mě to zaskočilo. Ale na druhou stranu se hlásí a děkují lidé, o kterých bych před volbami nikdy neřekla, že jsou přáteli nebo že bych jim nějak vyloženě pomohla. Napříč stranami. A u některých mě to příjemně překvapilo.

Takže se z vašeho pohledu vytříbily charaktery?
Říkám tomu přepočítávání přátel.

Ve druhém kole senátních voleb jste překvapivě ztratila rozhodující hlasy v domovském městě, kde jste s nepříliš známým exstarostou Velkého Meziříčí Františkem Bradáčem prohrála o sto hlasů. Vítězstvími v Novém Městě či Bystřici, kde mají sociální demokraté silnou pozici, už jste senátorské křeslo nezachránila.
Čísla jsme analyzovali. Musím říci, že s výsledkem v okrese jsem byla spokojená. Někde jsme ztratili, ale to byla třeba místa, kde jsme nikdy nevyhráli. Žďár rozhodl, to je jasné.

Nebyla chyba kandidovat v komunálních volbách na hodně exponovaném druhém místě, i když jste před volbami proklamovala, že starostkou být nechcete? Nebylo lepší schovat se víc dozadu v situaci, kdy se vaši protikandidáti do Senátu a na radnici předháněli v heslech, že chtějí dělat jednu věc na plný úvazek, čímž jasně naráželi na váš souběh funkcí?
Naším kandidátem na starostu byl Vladimír Novotný. A pokud bychom vyhráli, chtěla jsem mu pomáhat a krýt záda jako členka rady. Lidem jsme tento plán férově představili a podle něj se řídilo i pořadí na kandidátce. Kampaň proti mně byla dost tvrdá a nakonec i úspěšná. Velmi tvrdým úderem od konkurence byla kauza odstartovaná před druhým kolem voleb do Senátu. Na objednávku vyšel článek o tom, že čelím trestnímu oznámení a že jsem jednomu člověku zlikvidovala podnikání.

Myslíte spor o umístění hlučné kovovýroby firmy VM Car v areálu Sattu v sousedství Klafaru, proti čemuž se sepisovala i petice?
Ano. Byl tam sklad ještě v době, když na Klafaru byla pole. Někdo z managementu Sattu pak chyboval a výrobu firmě povolil, ale bez kolaudace, protože podle papírů tam byly pořád jenom sklady. Jelikož město Žďár má v Sattu většinu, tak jsme zasáhli. Poté nedošlo k dodatečné kolaudaci, což by byla facka lidem, kteří posílali petici kvůli hlučné výrobě. Pan majitel pak měl pocit, že jsem mu zruinovala podnikání. Trestní oznámení bylo neoprávněné, hned to odložili. Podle některých právníků bych vysoudila poškození jména. Ještě mám čas na rozmyšlenou.

Myslím, že lidem nejvíc vadilo, že dělíte čas mezi dvě zásadní funkce. Proč jste se v kampani víc nepochlubila tím, kolik jste pro město a region získala díky svým postům a vlivu peněz, když vám kritici sezení na více židlích tak hlasitě vyčítali?
Snažila jsem se. Myslím si, že jsme o mé práci s lidmi mluvili. Ale konkurence a její negativní kampaň byla hlasitější. Celý žďárský region potřebuje peníze, malé obce s nízkými rozpočty potřebují pomoci i s tou kanalizací. Zadluží se třeba na více volebních období, protože potřebovali něco většího zainvestovat. Každá koruna se cení.

Dokážete vyčíslit sumu peněz, jakou jste za dobu svého působení na radnici a v Senátu pomohla získat?
Odhaduji to asi na 400 milionů pro Žďár. Nejvíc na kanalizace, třeba na celou síť na Stalingradě. Ale tvrdě jsme požadovali i zrekonstruování průtahu Žďáru, který spravuje ŘSD. Například s propojkou mezi Jamskou a Mělkovicemi (výstavba silnice začala v dubnu - pozn. red.) jsem obtěžovala čtyři ministry. Když už se zdálo, že se stavba posune dál, ministra vyměnili, a začínali jsme znovu... Kanalizace ve Stržanově vznikala na dvě výjimky, i díky tomu se pak mohla připojit Polnička, která přestala znečišťovat Pilskou nádrž.

Sto dní hájení je dávno pryč. Jak hodnotíte novou žďárskou koalici v čele se starostou Zdeňkem Navrátilem?
Hodnocení bych se zdržela. Zatím toho stejně moc k hodnocení není. Do finančního výboru nám nedošel žádný požadavek na projednání zásadnějších investic. Čekáme na rozpočtová opatření. Zaznamenala jsem, že přibyly nejrůznější komise, hodně se mluví o změnách v komunikaci.

Zaznívají hlasy, že se nová koalice odřízla od krajských peněz tím, že při vyjednávání zametla s těsně druhými sociálními demokraty, kteří v kraji vládnou.
Sociální demokracie o spolupráci s těsným vítězem voleb stála, chtěli jsme hledat společná řešení. Vítěz voleb se rozhodl pro jinou cestu. Myslím si, že je to škoda, ale respektuji to. Na druhé straně si nemyslím, že by to mělo mít vliv na rozdělování krajských dotací. Pokud stávající vedení města připraví kvalitní projekty, bude úspěšné. Zatím jsme ještě neviděli ani plán investic, který už jsme si vyžádali. Nezbývá, než čekat a věřit, že se vše postupně rozjede.

Máte teď víc času na rodinu?
Ano, většinou mám volné víkendy, což dřív nebylo. Snažím se to dvěma vnučkám vynahradit. A měla jsem včas okopanou zahrádku, to se mi asi deset let nepodařilo. Jinak mám práce i tak hodně, manžel tvrdí, že jsem pořád pryč. Jsem stále předsedkyní Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko, což mě zaměstnává vcelku dostatečně.

Váš dlouholetý kolega Jaromír Brychta mi v rozhovoru po svém odchodu z radnice říkal, že bude jednou svoje vnoučata vozit na vyhlídku a ukazovat jim, co všechno vybudoval. Plánujete něco podobného?
To mě nenapadlo (směje se). Vnučky by asi nezajímalo, jestli babička stavěla bazén nebo areál u Piláku.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž prošel...

Další z rubriky

Nepil jste? ANO zvažuje zavést před hlasováním zastupitelstva testy

Testování cyklistů na alkohol na vinařské cyklostezce u Strachotína.

Do renesanční síně jihlavské radnice vstupuje hlídka městské policie. Vyzývá vybrané zastupitele, kteří zde zrovna...

Ji.hlava 2018: U dokumentů bude nově jasné, od kolika let jsou přístupné

Ředitel Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2018 Marek...

Tématem paměti je označen trolejbus, který bude poutat na říjnový 22. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních...

Naďa Urbánková má jasno: Člověk by se měl na svět koukat růžovými brýlemi

Naďa Urbánková

Podle rodného listu by příští rok na konci června měla zpěvačka, herečka a moderátorka Naďa Urbánková oslavit 80....

Najdete na iDNES.cz