Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lov je za odměnu, o zvěř se musíme především starat, říká myslivec

  16:18
Před patnácti lety bývalo v kurzech Okresního mysliveckého spolku (OMS) ve Žďáře nad Sázavou kolem osmdesáti žadatelů o první lovecký lístek. Příští rok v lednu jich ke zkouškám přistoupí pouze osmadvacet. Myslivcům chybí mladí a to je problém, potvrzuje jednatel žďárských myslivců Stanislav Císař.

„Dříve dědové nebo tátové myslivci brali děti do lesa, lidé navíc obecně trávili víc času v přírodě a spoustu věcí přirozeně znali. Dnes je tomu jinak,“ říká Stanislav Císař, jednatel Okresního mysliveckého spolku Žďár nad Sázavou. | foto: Jana Nedělková, MF DNES

Myslivci se v posledních letech potýkají se stárnoucí členskou základnou.  Věkový průměr ve sdruženích se zvyšuje.

„Děti už k myslivosti nejsou vedeny tolik jako dříve a často pak, bohužel, dávají před pobytem v lese přednost raději světu počítačů a mobilních telefonů,“ říká Stanislav Císař, jednatel OMS Žďár nad Sázavou.

Myslivci se to ale podle jeho slov snaží postupně změnit.

Čím to podle vás je, že se mladí v dnešní době do myslivosti nehrnou?
Těch důvodů je samozřejmě víc, ale jako jeden z hlavních bych viděl, že většinu dětí už k myslivosti dnes nikdo moc nesměruje, mají jiné koníčky. Dříve byl, obzvláště na vesnici, v každé rodině nějaký myslivec a tento zájem se potom dědil z generace na generaci. Dědové nebo tátové myslivci brali děti do lesa, lidé navíc obecně trávili víc času v přírodě a spoustu věcí přirozeně znali. Výsledkem pak bylo, že zájemci se do kurzů hlásili hned po škole - věkový průměr adeptů se kdysi pohyboval kolem dvacítky. Dnes převažují lidé středního věku, kolem čtyřiceti let. Každý chce nejprve vystudovat, vybudovat si kariéru, založit rodinu a teprve potom jít do kurzu a věnovat se myslivosti.

A není důvodem i skutečnost, že už v honitbách není tolik co lovit?
Je pravda, že dříve se lovilo velké množství zajíců, bažantů, koroptví a další drobné zvěře, ale i více srnčí zvěře. To už dnes ve většině honiteb rozhodně není samozřejmé, drobná zvěř kvůli změnám v hospodaření a celkové proměně krajiny nemá už u nás tolik vhodného prostředí. Myslivost tak tím dnes pro některé lidi ztrácí na atraktivitě, pokud někomu nejde vyloženě o lov divokých prasat. I když bych rád zdůraznil, že lov je jenom malá část myslivosti. Dalo by se říci, že se jedná spíše o odměnu za celoroční intenzivní práci, kterou myslivci dělají ve svém volnu a bezplatně. Ačkoliv část veřejnosti si bohužel myslí, že právě lov zvěře je hlavní náplní myslivecké činnosti.

Nehraje i tento obraz myslivců v klesajícím zájmu o tuto činnost roli?
Určitě ano, a proto je třeba vzdělávat už děti a mládež, aby pohled laické veřejnosti nebyl tak jednostranný. Myslivci jsou často bráni jen jako zabijáci zvěře, nikdo ale nevidí, že je třeba se o tu zvěř nejprve postarat a pak lze teprve některé kusy lovit, a to tak, aby mohl správně fungovat její chov. Hodně drobné zvěře navíc myslivci do přírody i uměle vysazují, budují biokoridory, políčka, napajedla, vysazují stromy, v zimě chodí přikrmovat, starají se o krmelce. Samozřejmě i mezi nimi se najdou takoví, kteří nedělají naší činnosti dobré jméno, ale tak je to také v jiných zájmových oblastech nebo povoláních. Vždycky je to hlavně o lidech.

Jak se tedy snaží myslivci u vás na Žďársku děti a mládež k myslivosti přitáhnout?
Já osobně jsem třeba předloni začal vést pod žďárským Active - střediskem volného času myslivecký kroužek, v němž se vytvořila opravdu skvělá skupina lidí - dětí i rodičů, s nimiž jsem dodnes v kontaktu. Mohou se na mě s čímkoliv obrátit, takže smysl takovéto kroužky určitě mají, a byl bych rád, kdyby jich přibývalo. Loni jsem sice po dvou měsících musel kvůli pracovnímu vytížení předat vedení kurzu kolegyni, která jej má na starosti i letos, ale do budoucna bych si přál zřídit ve Žďáře střelecký kroužek pro děti, případně i další myslivecký, fungující přímo pod hlavičkou OMS.

A co děti, které se do kroužku nepřihlásí?
Svět zvěře i přírody obecně se snažíme přiblížit i ostatním dětem například formou besed a přednášek ve školách i školkách, hlavně v červnu, který je měsícem myslivosti, nebo na nejrůznějších akcích pro veřejnost, jako byl třeba nyní 28. září Den venkova ve žďárském zámku, kde děti na stanovišti myslivců poznávaly dřeviny, vyzkoušely si střelbu ze vzduchovky z posedu nebo si prohlédly shozy zvěře. Hojně navštěvovaná je zjara také naše chovatelská přehlídka trofejí zvěře, kde se malým návštěvníkům věnují vždy zkušení průvodci - myslivci, kteří jim vše adekvátně k věku vysvětlí.

Spolupráce se vzdělávacími zařízeními je asi hodně důležitá?
Samozřejmě je ideální, když myslivci v dané honitbě navážou se školáky dlouhodobější spolupráci. V mnohých obcích je to znát třeba teď na podzim, kdy děti sbírají pro myslivecká sdružení kaštany a žaludy k přikrmování zvěře. Například v Řečici na Novoměstsku, kde dělám v mysliveckém sdružení hospodáře, je od školáků i vykupujeme. Myslivci pak zase pro děti pořádají akce, mohou s nimi pak v zimě zajít společně ke krmelci a podobně. Kaštany jsou teď i během zimy výborné krmivo, hlavně pro srnčí, jelení a dančí zvěř, žaludy a bukvice zase pro divoká prasata.

Teď v říjnu už myslivci míří ke krmelcům?
Ano, s přikrmováním začínáme už klidně od půlky září, nejpozději od října. Do krmelců navážíme speciální granulovanou směs se všemi potřebnými vitaminy, minerály, vlákninou. Právě v tomto období je totiž potřeba předkládat zvěři to nejkvalitnější krmivo, aby si před nadcházející zimou vytvořila dostatečné tukové zásoby a zimu vůbec přežila. Granule předkládáme zhruba do poloviny prosince, pak samozřejmě přes zimu pokračujeme dalším krmivem - obilím, zmiňovanými kaštany a žaludy, letninou, což jsou sušené letorosty nejrůznějších dřevin, sušeným jetelem… Přilepšit zvěři lze třeba i usušeným pečivem pokrájeným na menší kousky.

  • Nejčtenější

Na D1 u Humpolce zemřel mladý řidič. Narazil do zaparkovaného návěsu

19. dubna 2024  7:16

Devatenáctiletý řidič osobního auta cizí státní příslušnosti zemřel ve čtvrtek večer po nehodě na...

Ve vaně mi spí cizí muž, nejde vzbudit, volal na policii zoufalý majitel domu

24. dubna 2024  12:29

Policisté na Havlíčkobrodsku vyšetřují neobvyklý případ. Do domu v Úsobí se v úterý večer...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kříže už tu nepřibývají. O hřbitov obětí dálnice D1 se nemá kdo starat

24. dubna 2024

Premium Na symbolickém hřbitově obětí dálnice D1 v Jihlavě-Pávově už tři roky nepřibyl žádný kříž....

Nadšenec staví hlavolamy uvnitř lahví. Baví mě vymýšlet, jak to udělat, říká

21. dubna 2024  9:51

Leopold Heneš z Třebenic na Třebíčsku má neobvyklého koníčka. Skládá složité konstrukce uvnitř...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obrátil v protisměru felicii na střechu a utekl. Řidiče hledá policie

21. dubna 2024  10:45

Policisté z Jihlavska pátrají po řidiči, který v sobotu havaroval mezi obcemi Zvolenovice a Telč....

Žďár nad Sázavou slaví. Lidé projdou novou částí Cesty cisterciáků

26. dubna 2024  15:35

Oslavy týkající se obdržení významného titulu European Heritage Label (EHL) neboli Evropské...

Věžnice roky chystala přestavbu jezu, při povodni ho však vzala velká voda

26. dubna 2024  8:53

Několik let chystala Věžnice na Havlíčkobrodsku opravu poškozeného jezu na říčce Šlapance, který...

Není jara bez Zahrady. Populární výstava opět přiláká do Brodu tisíce lidí

25. dubna 2024  16:23

Není léta bez slunce, podzimu bez spadaného listí a zimy bez alespoň trochy sněhu. A jara? No přeci...

Muž se nadýchal chemikálie, která unikla z tlakové lahve. Patrně jde o chlor

25. dubna 2024  13:45

Kvůli úniku neznámého štiplavého plynu zasahovali hasiči ve středu a ve čtvrtek v Gorkého ulici v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...