S naší generací přišla obrovská změna, tvrdí hippie zpěvačka Rattlesnake

  17:49aktualizováno  17:49
Americká indiánská písničkářka Annie Rattlesnake, „hippiesačka“ tělem i duší, už počtvrté koncertovala v Dolní Cerekvi na Jihlavsku. Při letošní návštěvě tam odehrála tři čistě akustické koncerty během tří dnů. Nikde jinde v Česku nehrála, pouze tam: v hospůdce El Paso.

Americká písničkářka Annie Rattlesnake, známá též pod jménem Anka Chřestýš, se do Dolní Cerekve pravidelně a ráda vrací. Má zde spoustu fanoušků. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Jak se stalo, že už poněkolikáté koncertujete v Dolní Cerekvi?
Celý život jsem hrála na velkých pódiích, s ozvučením… Tady se mi líbí, že nepoužívám žádnou úpravu zvuku, připadám si zde jako u někoho doma v obýváku, kde jsem mu nablízku. Pořadatel mých koncertů a můj velmi dobrý přítel Pavel Kujal miluje nejen mou hudbu, ale také Michala Tučného a naši společnou tvorbu, a to je to podstatné.

Jedna z písní byla právě o pořadateli koncertu Pavlu Kujalovi, jmenovala se Paul the Dreamer, Pavel Snílek. Jak vznikla?
Pavel opravdu snil o tomto místě, o vytvoření této hospody. Ta píseň koresponduje se skutečností. V 80. letech, kdy jsem sem přišla, bylo běžné, že lidé měli svá oblíbená místa, kde zpívali své písně. Tehdy jsme byli všichni mladí a snili své sny. A žili jsme ty sny. Pavel si zde svůj sen splnil.

Annie Rattlesnake

  • Countryová a bluesová písničkářka s indiánskými kořeny je v Česku známá jako Anka Chřestýš od doby, kdy zde v roce 1983 natočila album s Michalem Tučným.
  • Byla první americkou zpěvačkou svého žánru, jež v časech železné opony vystupovala v zemích východního bloku.
  • Narodila se 26. 12. 1941 na farmě u hranic amerických států Tennessee a Kentucky.
  • Stále koncertuje, v posledních letech pravidelně jezdí do Dolní Cerekve.

Podle čeho dáváte dohromady pořadí písní při koncertu?
Skládám jej podle atmosféry místa a charakteru koncertu. Podle toho, jaké písně jsou kde oblíbené. Chci, aby lidi zpívali. Výsledek je takové mé malé tajemství. Někdy skládám program z bluesových písní, které jsem měla ráda, když jsem dospívala.

Úvodní písní tady v Cerekvi byl spirituál Comanche Tears, zpívaný s gesty rukou bez doprovodu kytary. Z jakého důvodu jste ji zvolila jako titulní?
Je to píseň o indiánech. Můj japonský producent řekl, že podle něj by tahle píseň měla být vždy na koncertě první, a já souhlasila. Tahle píseň je stálicí mého repertoáru.

Zažila jste generaci hippies…
Ano, já jsem jedna z nich. Jsem feministka, bojovnice proti jaderným elektrárnám, bojuji za lidská práva, prostě jsem typická hippie. (směje se) Mám k tomu blízko i proto, že jsem jako malá vyrůstala na poli s černochy, pracovala jsem s nimi, byla jsem s nimi devět hodin denně. Tehdy jsme doma neměli elektřinu, a tak jsem ráno vstala, šla na pole, devět hodin tam pracovala, přišla domů, umyla se a šla spát. Protože nebyla elektřina, nedalo se večer nic jiného dělat. Tam někde se rodily mé aktivity.

V čem vidíte výjimečnost éry hippies?
Každou generaci tvoří svým způsobem rebelové. Naše éra se nazývala „tichá generace“. Byli jsme hodně spoutaní, nemohli jsme skoro nic, měli jsme velmi omezený rozlet. Když jsme byli dětmi, tak ženy neměly právo volit, černoši neměli žádná práva… Tím, že jsme v tom žili a viděli to, tak, když jsme pak vyrostli, jako rostou květiny (usmívá se), jsme začali bojovat. Chtěli jsme být vidět a změnit tu situaci. Měli jsme rokenrol, skvělou hudbu… S naší generací přišla obrovská změna. Najednou tady byla svoboda, děti neseděly zavřené doma, mohli jsme cestovat.

Fotogalerie

Svět je v krizi: migrace, ekonomické problémy... Jaké je vaše poselství současné generaci?
Hodně věřím mladé generaci. Nejsou to lidé, pro které by byla typická potřeba něco vlastnit. Věřím, že spousta z nich chce něco změnit, a jejich vůle ke změně je vidět. Krásný případ, jak lidé chtějí něco změnit, byl případ střelby na Floridě (únorový masakr na škole v Parklandu, kde bývalý student Nikolas Cruz postřílel sedmnáct lidí - pozn. red.). Když se to stalo, lidé vyšli s transparenty, kritizovali politiky a současnou situaci. Mladí mluvili rozumněji než ti staří dědečkové. Říkala jsem si: tyhle bychom měli volit. Stále častěji na koncertech přichází mladí s tím, že chtějí něco změnit. Věřím, že to bude dobré.

Jaká byla vaše reakce na zvolení Donalda Trumpa?
Není správné, aby moc byla v rukou jednoho muže, není to můj šálek kávy. Všechny země - a Amerika zvláště - jsou zeměmi imigrantů. Imigranti tvoří každou zemi, ti, kteří jsou podle nás dnes ti dobří, tam přišli před padesáti či sto lety. Moje matka milovala imigranty a všechny lidi. Jak jsem říkala, pracovali jsme na poli s černochy, s bývalými otroky…. Chci, abychom se vrátili do původní, opravdové Ameriky. Teď tam nejsme. Nesouhlasím s tím, aby se hrnulo tolik peněz do politiky a vlády jednoho muže. Nejlepší by bylo vzít politikům peníze a věnovat je tvrdě pracujícím lidem. Ještě jednu věc chci říct: už nikdy nechci vidět zbraně. Na ulicích je příliš mnoho zbraní a drog. Nechci je zakázat, ale je nutné je omezit.

Jak jste přišla ke své náušnici z chřestýšího ocasu? Líčíte to jako poměrně veselou příhodu s hadem, kterého jste chytila, aby neublížil dětem. Byla skutečně ta příhoda tak veselá?
Ano. (směje se) Opravdu, my žijeme s hady. Není to tak, že by nás had vystrašil jako v hororu. Když žijete v soužití s divočinou, víte, že tam jsou hadi, a počítáte s tím.

Můžete nastínit své další hudební plány?
Dokud budu moci chodit, zpívat, cestovat letadlem, mluvit… tak to budu dělat. (směje se) Neplánuju ukončit kariéru. Je to můj život, který žiju 62 let z mých sedmasedmdesáti. Omezuje mě jen cestování letadlem, to už pro mě není příjemné. Můj sen je hrát pro lidi, předávat energii. To dělám a budu v tom pokračovat, jak dlouho budu moci. Následuji hlas srdce, své pocity.

Vrátíte se opět do Cerekve?
Mám dvě místa, kam se stále ráda vracím koncertovat: jedním z nich je Japonsko a tou druhou hospoda El Paso v Dolní Cerekvi.

Výsledky voleb 2018

 Výsledky komunálních voleb do jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby 2018 v Kraji Vysočina vyhrála ve druhém kole v obvodu č.53 - Třebíč Hana Žáková.Nejčtenější

Vraťte do parku pamětní desku zavražděného Jakuba, žádají stovky lidí

Speciální hlásiče na dětských hřištích, které dokážou v případě nouze přivolat...

„Vraťte pamětní desku Jakuba Šimánka tam, kam patří! Nedovolte radním se takhle zachovat!“ Tak apeluje petice, která se...

V Třebíči se trpaslíci spojili proti obrovi, vítěz voleb jde do opozice

Takto se Jaromír Barák (za monitorem v šedém saku) radoval z volebního...

Třebíči bude následující čtyři roky vládnout koalice složená ze sedmi uskupení. Zatím ovšem není jasné, kdo obsadí post...Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...

Dukla v domácím poháru vyhrála na Žižkově, Opava vyřadila Jihlavu

Daniel Tetour z Dukly (vpravo) se raduje z gólu do zlínské sítě. Zleva jsou...

Dvě těsné výhry prvoligových týmů se soupeři z druhé nejvyšší soutěže přinesla páteční klání 3. kola domácího...

Virtuální hokej: cesta, jak trénovat, zlepšovat se a neplatit drahý led

SENSE ARENA. Tak se jmenuje projekt, který má změnit přípravu hokejistů. Líbí...

Přichází doba, kdy se i hráči z NHL nebudou lepšit jen na ledě, ale třeba doma v garáži. Virtuální hokej nabízí dřinu....

Další z rubriky

Na Vysočině přibývají města, kde vítězové voleb musí odejít do opozice

Střelbu z biatlonové pušky si při prohlídce areálu vyzkoušeli i starostové měst

Radost střídá zklamání. Sociální demokraté byli spokojení, že v době pro ně nepříznivé vyhráli v čtyřtisícových...

Opilý motorkář bez řidičáku narazil při honičce do policejního vozu

Motocyklista se lehce zranil ve Zlíči na Náchodsku (26.7.2016).

Opilý, bez řidičáku a na motorce bez registračních značek i pojištění se snažil policejní hlídce ujet čtyřiatřicetiletý...

Inteligentní kočka ocicat připomíná ocelota, ale aportuje jako pejsek

Jana Georgievová má chovný pár, kterému se nedávno narodila čtyři koťata. Toto...

Jana Georgievová za Žďárska chová atraktivní a inteligentní plemeno kočky domácí. Připomíná divokou šelmu ocelota, ale...

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁKUPČÍ – VYSOČINA

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 20 500 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz