Pohled na kostel a faru v Rouchovanech.

Pohled na kostel a faru v Rouchovanech. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Do Rouchovan se sjedou rodáci. Uvidí, jak se obec mění

  • 0
V Rouchovanech na Třebíčsku si dají tento týden sraz rodáci. Nejen oni mohou v obci a okolí vidět řadu zajímavostí, ať už renesanční věž, kde se skladovala sůl nebo pravděpodobně vůbec první kamenný památník autonehody u nás.

Obec Rouchovany s místní částí Šemíkovice leží na hranici okresů Třebíč a Znojmo, v jejím katastru je i část areálu Jaderné elektrárny Dukovany. V posledních letech se obec hodně změnila, a tak mnozí z rodáků, kteří se sem sjedou 22. června, budou porovnávat.

Hodně z nich si prohlédne i dominantu, v roce 1585 postavenou a 28 metrů vysokou renesanční věž. Jsou na ní tři zvony o váze 662, 347 a 171 kg. Věž, která byla v roce 1999 zrekonstruována, sloužila původně také k úschově a prodeji soli. Přístupná by měla být i o tradiční Rouchovanské pouti v polovině srpna.

Další zajímavostí je kopie unikátní gotické sochy. "Rouchovanská madona je od roku 1935 součástí stálé expozice sbírek Národní galerie v Praze. Je vyřezána z lipového dřeva v životní velikosti a v kostele v Rouchovanech byla od roku 1325. Před dvěma roky se nám podařilo získat přesnou kopii madony, která je umístěna v místním kostele," říká rouchovanský starosta Vladimír Černý.

Kopie unikátní gotické madony.

Tajná chodba pod rouchovanským kostelem.

Recese i středověk

Rouchovany jsou známé pořádáním různých akcí. Vyhlášené jsou například soutěže rybářů, jedna z nich byla první červnový den "Na Luži". Necelý kilometr jihozápadně od obce je vyhledávaný rekreační areál u rybníka Stejskal.

"Tam se chystá začátkem srpna tradiční soutěž Miss koupaliště a letos by pořadatelé chtěli začátkem července uspořádat i další recesistickou akci, Rouchovanskou lávku," dodává starosta.

Z Rouchovan se můžete vydat i do zajímavých míst v okolí. Asi tři kilometry na západ, v polovině cesty do Hrotovic, leží zaniklá středověká osada Mstěnice. První písemná zmínka o ní pochází z roku 1393, osídlení zde ale bylo již mnohem dřív, už v osmém století.

Mstěnice - Mstěnická tvrz
Mstěnice - Základy obytných stavení

Zbytky středověké osady Mstěnice - tvrz a základy obytných stavení

Potvrdil to jeden z nejvýznamnějších archeologických výzkumů na Moravě, který probíhal od roku 1960. Tým archeologů pod vedením Vladimíra Nekudy zde během několika desetiletí odkryl základy středověké vsi Mstěnice a panského sídla.

Postupně bylo odkryto 17 usedlostí a při výzkumech se našly i předměty, které dokládají, že zdejší lokalita byla osídlená i v dřívějších dobách. Lokalita Mstěnic je v katastru města Hrotovice.

Vzpomínka na nehodu, která se stala v roce 1927

V samotných Rouchovanech se tradují pověsti o zdejších podzemních chodbách, které údajně vedly na Templštejn a možná až do Moravského Krumlova. O jejich zpřístupnění se podle slov Vladimíra Černého zatím neuvažuje, ale jako tip na výlet přidává další zajímavost v okolí.

"Je to dolmen u Rešic, zřejmě první kamenný památník autonehody u nás. Nechal jej postavit velkostatkář Goldschmied na památku úmrtí svého syna Lea při autonehodě," říká starosta. K nehodě došlo při jízdě ze Znojma 13. 7. 1927. Podle vyprávění pamětníků šla skupina dětí ze školy a jedna dívenka přebíhala přes cestu.

Řidič strhl volant, aby se jí vyhnul, auto se převrátilo a jeho posádka zahynula. Mohutný dolmen tvoří dva kamenné bloky vysoké téměř 2,5 metru, na kterých je příčně umístěný kamenný blok o rozměrech 50 x 75 x 270 cm.

Některé zdroje uvádějí, že právě tato nehoda, jako jedna z prvních smrtelných autonehod u nás, iniciovala zavedení klaksonů v autech.