Kníže Svatopluk Haugwitz trvá na svém: informace o urozeném původu se v naší...

Kníže Svatopluk Haugwitz trvá na svém: informace o urozeném původu se v naší rodině předávají celé generace. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Hrál směšné divadlo, tvrdí Johanna Haugwitz o „knížeti“ z radnice Prahy 6

  • 9
Rodině Haugwitzů, které patřil zámek v Náměšti, se nelíbí veřejná sebeprezentace úředníka radnice Prahy 6 Svatopluka Haugwitze, původním jménem Haužvice. Označuje se za vládnoucího knížete rodu, historici to však nepotvrzují. Haugwitz podle nich ani není kníže.

„Jsem zcela proti tomu, co pan Svatopluk Haužvic/Haugwitz předvádí,“ říká důrazně dcera posledního majitele náměšťského zámku, Vídeňanka a doktorka historie Johanna El-Kalak Haugwitz.

Muž se prezentuje jako HSH Mgr. Svatopluk Richard Vladislav Norbert kníže von Haugwitz a baron z Biskupitz, vládnoucí kníže rodu. Jeho spolek Knížecí dům sídlící ve vsi Mentour u Chroustovic na Chrudimsku má jediného člena - jeho samého.

Spor o šlechtický titul Svatopluka Haugwitze

  • Jak vyplývá z publikační činnosti znalce šlechtických rodů a profesora Ústavu světových dějin Univerzity Karlovy v Praze Jana Županiče, aby byl někdo uznán za právoplatného člena rodu, musel by být jeho předek takzvaně legitimován. A to buď sňatkem svých rodičů, nebo prohlášením nemanželského dítěte za manželské prostřednictvím císařského výnosu.
  • O legitimaci dítěte mohli požádat pouze rodiče, uznání nemanželského potomka za člena v další generaci bylo a priori nemožné.
  • Svatopluk Haugwitz říká, že je biologickým potomkem rodu hrabat Haugwitzů z Náměště. Pokud ovšem jeho předek nebyl oficiálně podle platných zákonů legitimován svými rodiči nebo panovníkem, nehraje to žádnou roli. Levobočků z urozených rodin byly ostatně desítky a jen mizivé procento z nich bylo prohlášeno svými šlechtickými rodiči za vlastní.
  • Podle toho, co uvádí profesor Županič, Svatopluk Haugwitz tedy knížetem není. České právo šlechtické tituly neuznává ani jako součást jména. Za monarchie byly platné jen ty tituly, které byly uznány nebo potvrzeny rakouským panovníkem. Tituly nebyly udíleny řády nebo duchovními hodnostáři (jak to u sebe prezentuje Svatopluk Haugwitz) - v tomto případě existovala jediná výjimka a tou byl papež.
  • Knížecí titul byl vždy exkluzivní zboží. Mohl být udílen jen od krále či císaře. A takového privilegia se Svatopluku Haugwitzovi dosud nedostalo.

Při společenských příležitostech se obléká do uniformy s na první pohled těžko identifikovatelnými řády. A vždy budí velkou pozornost. Hlásí se k biskupické větvi rodu Haugwitzů, brzy se bude znovu ženit, plánuje si vzít na jaroměřickém zámku dívku z Třebíče. Na Vysočině se často vyskytuje v regionálním tisku.

Johanna El-Kalak Haugwitz zná Svatopluka Haugwitze a jeho rodinu přibližně od roku 1995. Ze začátku vůči němu podle svých slov byla naivní a přátelská - hlavně proto, že jí z archivu v Praze donesl kopii dokumentu o jejím otci.

„Vysvětlil mi, že jeho prapředek byl nelegitimní syn Eugena Wilhelma Haugwitze, který zemřel v roce 1867 a nebyl ženatý ani v řádu německých rytířů. To může být pravda, ale nemusí. Nemá žádné důkazy,“ řekla paní Johanna o třiačtyřicetiletém Svatopluku Haugwitzovi. „Jak léta plynula, on, jeho žena a jeho otec začali být velice drzí,“ pokračovala.

Úředník radnice Prahy 6 Svatopluk Haugwitz, původním jménem Haužvic, svou činností rodinu Haugwitzů, kteří dřív vlastnili zámek v Náměšti nad Oslavou, popuzuje. On sám ovšem naprosto odmítá zpochybňování svých šlechtických titulů a urozeného původu.

Paní Johanna připomíná jednu starší událost. „Prohlásili se za Reichsgraf of Haugwitz, založili ‚Řád blanických rytířů‘ a prohlásili lidi v pražské kapli za šlechtu. Použili k tomu náš erb a rodinný znak. On (Svatopluk Haugwitz – pozn. red.) si za to řekl o peníze. Mám fotografie tohoto takzvaného Jmenování rytíři. Předváděl směšné a špatné divadlo,“ vypráví.

V roce 2003 její rodina právně zakročila a vznesla proti Svatopluku Haugwitzovi trestní oznámení. „Pomohlo to až doteď. Jsme velice nešťastní z toho, že to celé začíná znovu, a udivuje nás, že lidé takovému humbuku věří,“ podotýká Johanna El-Kalak Haugwitz.

Mluví o parazitování

Pražský advokát Lubor Bystřický sdělil pro MF DNES, že všichni mají právo na ochranu svého jména.

„Když mi do něj někdo zasahuje, můžu ho zažalovat u civilního soudu. Když mi způsobí nějakou škodu, můžu požadovat, aby mi ji uhradil. I pokud je rodina Haugwitz z Rakouska, může Svatopluka Haugwitze zažalovat u nás,“ říká.

Pokud by „kníže“ na jméně vydělával, bylo by možné to podle Bystřického kvalifikovat jako nekalou soutěž a parazitování na pověsti někoho jiného a opět to lze řešit u civilního soudu.

Svatopluk Haugwitz trvá na tom, že patří k biskupické větvi rodiny Haugwitzů. Ta ovšem podle jeho kritiků dávno vymřela. Průsečík jeho větve a té z Náměšti má být v roce 1807, kdy údajně měl náměšťský pán počít dítě Františka s jistou Barbarou Hauschwitz - toto je varianta jejího jména podle německy psané matriky.

„Rozdílné společenské postavení obou rodin stejného původu neumožňovalo uzavření sňatku. Aby pověst rodiny nebyla dotčena, nebyl u Františka Haužvice zapsán v matriční knize otec,“ tvrdí Svatopluk Haugwitz. Podle něj byla tato informace zaznamenána v církevní příloze k matriční knize.

Takovou interpretaci ale odmítá historik a genealog Martin Kotačka. „Matriční knihy vedené na farách měly od 2. poloviny 18. století status úředních knih, směrodatné jsou tedy zápisy, jež obsahují. Žádné církevní dodatky upřesňující původ křtěných dětí k nim přidávány nebyly. Výjimkou jsou pouze dodatečná dopsání otců, pakliže se k otcovství přihlásili a nemanželský původ dítěte legitimizovali sňatkem s jeho matkou,“ uvádí.

Nejedná se však o tento případ. Otec Františka Haužvice zůstal dodnes neznámý a brandýská matrika žádný dodatečný zápis ani jakoukoliv přílohu neobsahuje.