Destičky se nachází před domy Židů, které za války zavraždili nacisté v...

Destičky se nachází před domy Židů, které za války zavraždili nacisté v koncentrácích. Když člověk přijde blíž, zaujmou destičky jeho pozornost. A nápis na nich vyvolá okamžitou emoci. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Rodinu Pachnerových v Havlíčkově Brodě připomenou Kameny zmizelých

  • 0
Židovská kultura nemá v Havlíčkově Brodě prakticky žádnou tradici. Od poloviny 15. do poloviny 19. století tu měli Židé dokonce zákaz pobývat. V roce 1900 jich na území města žilo 170. Přesto se Havlíčkův Brod stane teprve druhým městem na Vysočině, kde se objeví takzvané Stolpersteine, Kameny zmizelých.

Projekt německého umělce Guntera Demniga na upomínku obětí holokaustu do Brodu přinesl Pavel Dymeš. Je pravnukem Pavla Pachnera a jeho ženy Idy, vlivných brodských židovských obchodníků, kteří zahynuli v koncentračním táboře v polském Sobiboru. Jejich památku připomenou v chodníku zasazené destičky.

Co jsou Stolpersteine

Český název je Kameny zmizelých. Je to projekt německého umělce Guntera Demniga na upomínku obětí holokaustu. Kámen k zakopnutí, jak zní doslovný překlad, je malá čtverhranná dlaždice s hranou 10 centimetrů. Mosazná destička na ní nese text „Zde žil/a…“ s několika údaji o oběti. K obětem nacismu umělec počítá pronásledované skupiny, jako jsou Židé, Sinti nebo Romové.

Kameny zmizelých, jak se deseticentimetrové dlaždice s mosaznou tabulkou nazývají, budou usazeny před dům v Dolní ulici s číslem popisným 104, naproti ústí Žižkovy ulice. Právě v něm Pachnerovi žili.

Pavel Dymeš myšlenku na radnici přednesl už na jaře, radní rozhodnutí dlouho odkládali. „V Dolní ulici plánujeme rekonstrukci, tak jsme chtěli počkat. Jenže to vypadá, že se o něco zdrží, a žadatele tlačí čas, tak jsme umístění kamenů schválili hned,“ vysvětlil místostarosta Ivan Kuželka. „Při rekonstrukci ulice je vyndáme a po dokončení zasadíme do nové dlažby,“ dodal.

Destičky už jsou ve výrobě

Už teď se hovoří o termínu, kdy by k instalaci kamenů mělo v Brodě dojít. „Již jsou ve výrobě. Předběžně jsme domluveni na jejich usazení v pondělí 15. září ráno,“ uvedl Pavel Dymeš.

A bude u toho i autor Stolpersteine, německý umělec Gunter Demnig. „Pokud jsou Stolpersteine v nějakém městě instalovány poprvé, chce být německý autor u toho," pravil Pavel Dymeš.

Havlíčkův Brod by se tak měl stát druhým městem Vysočiny, kde tyto pamětní destičky budou. Od loňského podzimu už jsou v Třebíči. Tamní židovská tradice je však proti té brodské neporovnatelně větší. O umístění kamenů uvažují i v Přibyslavi.

Pavel Pachner se svou ženou Idou žili v Havlíčkově Brodě do začátku druhé světové války. On sám byl významným brodským podnikatelem první poloviny dvacátého století. V Dolní ulici měl obchod s likéry a vínem, po otci převzal drogerii U Černého psa, provozoval fotografickou laboratoř a benzinovou pumpu.

V roce 1939 se však s manželkou museli přestěhovat do Prahy. Tam si pobyli jen tři roky, 7. května 1942 byli naloženi na transport do Terezína a o dva dny později už putovali dalším transportem do vyhlazovacího tábora Sobibor v Polsku. Jejich další osud není znám, pravděpodobně ale oba krátce po příjezdu zahynuli.

Město chce jména i na památníku

V tehdejším Německém Brodě žili v době, kdy už židovská kultura byla opět na ústupu. Zatímco v roce 1900 prameny hovořily o 170 Židech ve městě, před válkou už jich bylo o desítky méně. Rabín v Brodě sídlil jen do roku 1925.

Za druhé světové války zahynulo 102 židovských obyvatel města. I jim je věnován společný pomník padlým pod sochou Havlíčka v parku Budoucnost. Radnice plánuje pomník drobně upravit a vypsat na něj jména všech brodských židovských obětí druhé světové války.