Meziříčí se potýká se stejným problémem jako většina českých měst - místa v tamních školkách nestačí. Chybí jich minimálně 45. (Ilustrační snímek)

Meziříčí se potýká se stejným problémem jako většina českých měst - místa v tamních školkách nestačí. Chybí jich minimálně 45. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Šula, MAFRA

Rodiče v Meziříčí si zoufají, za místo ve školce by klidně i připlatili

  • 4
Dostat dítě do školky je ve Velkém Meziříčí čím dál složitější. Důvodem není jen větší počet dětí, ale také vyšší nároky Evropské unie a relativně vysoký počet odkladů pro předškoláky. Starostu denně kontaktují rodiče a navrhují, že si za místo v mateřince připlatí.

"Letos je odkladů asi třicet. Je to jakýsi fenomén této doby. Někdy jsou děti na školu opravdu nevyzrálé, jindy je ovšem odklad školní docházky přáním rodičů," uvedl starosta Velkého Meziříčí Radovan Necid.

Na zaplněných meziříčských školkách se odráží i skutečnost, že přibývá zájemců i z řad rodin v okolních vesnicích. Mladí totiž většinou dojíždějí za prací do města, a je tak pro ně výhodnější mít dítě v místě, kde pracují.

"Po zápisech do školky se ukazuje, že nám chybí místa pro několik desítek dětí z města a z místních částí. A to nepočítám dvouleté děti a děti z cizích obcí," popsal situaci Necid.

"Máme požadavek na 90 míst. Když odečtu pětadvacet dětí z okolních obcí a další dvouleté a mladší, zbude mi 45 dětí, které není kam umístit," počítal starosta.

Hygienické předpisy jsou přísnější

Problém ale podle něj není jen v tom, že přibylo dětí. Situace by se dala snadněji řešit, kdyby současně nepřibývalo evropských hygienických předpisů, které požadují pro jedno dítě ve školce víc minimálního prostoru.

"Zpřísnily se normy pro počty záchodových mís, umyvadel a čtverečních metrů plochy pro děti, takže si školky jednoduše musely několik míst ve třídě škrtnout," řekl Necid.

Jeho slova potvrdila i bývalá učitelka jedné z meziříčských školek Hedvika Janošíková. "Maximální počet dětí se u nás v poslední době několikrát zmenšoval. Z 28 dětí až na současných 24," uvedla.

"Školky jsou stejné jako před pár lety, jen nám do nich stát nepustí tolik dětí jako dřív," zlobí se starosta. Druhou legislativní změnou je vyplácení plného rodičovského příspěvku i rodičům, jejichž dítě je ve školce celý den. "Této možnosti řada rodičů využila a nikdo jim to nemůže mít za zlé. I to má ale za následek, že se míst ve školce nedostává," dodal starosta.

Radnice by musela investovat miliony

Pokud by radnice chtěla legislativě vyhovět, bude muset do stavebních úprav investovat miliony korun. O tom, jak z problematické situace ven, v těchto dnech jednají městští radní.

Vzhledem k tomu, že nápor na školky je podle všeho jen populační vlnou, která za pár let zase opadne, je podle Necida nesmysl rozšiřovat kapacitu mateřských škol natrvalo.

"Dalo by se za čtyři miliony udělat ze dvou tříd základní školy jedno oddělení školky. Jenže za dva roky už to zas nebude potřeba," přemítal Radovan Necid. Podle něj existují i méně nákladné možnosti, hrozí ovšem to, že prostory například kvůli výšce stropu nevyhoví současným předpisům.

"Denně mě kontaktují rodiče se zoufalými prosbami o pomoc. Někteří navrhují, že si za místa ve školce připlatí," uvedl Necid s tím, že tato varianta se dá realizovat jen v soukromých školkách. Někteří rodiče vozí děti do školek v jiném místě – třeba ve vzdálenosti 10 kilometrů.