Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kožichovice mají svého Cimrmana. Ten jejich si ale vynálezy patentoval

  16:42aktualizováno  16:42
Jmenoval se Matyáš Žďárský a na jedno oko neviděl. Často byl kvůli tomu terčem posměchu, jenže svojí silnou vůlí a odhodláním se prosadit nakonec všechny překvapil. Rodák z Kožichovic na Třebíčsku „vymyslel“ sjezdové lyžování.

Od minulé soboty má v Kožichovicích bustu na rodném domě. Dílo Bohumíry Smolejové a Stanislava Müllera zde odhalili 160 let od Žďárského narození. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Na první pohled to vypadá, že slavný rodák z Kožichovic musel být někdo jako Jára Cimrman. Při bližším zkoumání ale zjistíme, že šlo o člověka těžce životem zkoušeného, který se nikdy nevzdával.

I přes častý posměch okolí dokázal Matyáš Žďárský opravdu hodně. Na rozdíl od Járy však své vynálezy stihl patentovat. Položil tak opravdové základy sportu, který je dnes na výsluní zájmu: alpskému lyžování.

Fotogalerie

Od minulé soboty má v Kožichovicích bustu na rodném domě, dílo Bohumíry Smolejové a Stanislava Müllera zde odhalili 160 let od Žďárského narození.

„Srovnání s Járou Cimrmanem slýchám často, když lidé začnou zjišťovat něco o Žďárském. Byl to člověk světového významu, dodnes nedoceněný,“ říká Jakub Novotný, který o inspirativní osobnosti napsal knížku.

Matyáš, nebo chcete-li Matěj, Žďárský se narodil 25. února 1856 jako poslední sedmé dítě do mlynářské rodiny. Krátce nato mu zemřel otec a ovdovělá matka s dětmi byla nucená se odstěhovat do Třebíče. V deseti letech pilný a ­nadaný nejmladší syn po zranění oslepl na jedno oko. Byl ale houževnatý.

Vystudoval na učitele, krátce se věnoval i studiu malby v Mnichově, podnikl několik cest, jednu až do Afriky. Ve třiatřiceti letech koupil statek a rozsáhlé pozemky poblíž rakouského Lilienfeldu v­ podhůří Alp. Ve stejné době zachvátila Evropu nová módní vlna, která se valila z Norska – lyžování.

Jenže styl byl vhodný do krajiny bez výrazných kopců, velké oblouky a příliš dlouhé lyže i původní vázání se ukázaly být nepoužitelné pro strmé svahy středoevropských hor.

Lyže popsal vědecky

Žďárský tedy norské lyže z původních téměř tří metrů o třetinu zkrátil a ­zúžil. Po dvou stovkách marných pokusů a šesti letech promýšlení ve své dílně přišel na to, jak vázání zkonstruovat tak, že položil základ pro všechny své následovníky.

„Žďárský byl ve své době považován za nejlepšího lyžaře na světě – už v roce 1896 dokázal jet na lyžích rychlostí 100 kilometrů v hodině, která byla překonána až v roce 1930 ve Švýcarsku,“ píší hrdě o svém rodákovi Kožichovičtí na stránkách obce.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích z celého Kraje Vysočina.

Žďárský vytvořil první učebnici alpského lyžování, za svůj život tuto novou sportovní disciplínu naučil tisíce lidí. Dokonale probádal chování lyže na sněhu z pohledu fyzikálních zákonů.

V letech 1901 a 1905 uspořádal v Lilienfeldu první závody ve sjezdu a ve slalomu, o nichž se obvykle mluví jako o­ prvních na světě.

Horolezci a dobrodruzi znají další Žďárského vynález – „žďárák“, tedy speciální stan, ve kterém lze nouzově přespat v přírodě. Vynálezce zkoumal laviny, za války v roce 1916 vedl výpravu, která hledala zavalené vojáky. Málem zahynul, stal se z něj mrzák, přesto se opět vypracoval do formy, že mohl lyžovat a dál lyžování propagovat.

I přes řadu vynikajících výsledků se držel nohama na zemi. S oblibou říkal: „Moderní shon po vrcholových výkonech je známkou úpadku,“ či „Hýřivý život pádí ke smrti.“

Zemřel v roce 1940, je pohřbený v Lilienfeldu, kde má i muzeum.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Starosta dobrovolných hasičů Karel Richter zemřel, v čele sborů stál 18 let

Starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karel Richter.

Dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter v sobotu náhle zemřel, bylo mu 67 let. Sdružení hasičů Čech,...

Nepil jste? ANO zvažuje zavést před hlasováním zastupitelstva testy

Testování cyklistů na alkohol na vinařské cyklostezce u Strachotína.

Do renesanční síně jihlavské radnice vstupuje hlídka městské policie. Vyzývá vybrané zastupitele, kteří zde zrovna...

Atomy potřebuje vidět jen vědec, ne člověk ve fabrice, tvrdí Romanovský

„Pokud bychom za jádro atomu považovali třeba tuto desku, označující střed...

Jihlavský rodák Vladimír Romanovský instaluje a opravuje mikroskopy za miliony korun. Už jedenáct let pracuje pro...

Najdete na iDNES.cz