Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V první sekundě je bezpečnější červenou projet, hájí se řidiči v Jihlavě

  16:11aktualizováno  16:11
Někteří řidiči bojují s jihlavskou radnicí kvůli pokutám za jízdu na červenou zachycenou kamerovým systémem na křižovatkách. Tvrdí, že projeli z nouze, že považovali za bezpečnější pod semaforem projet, než dupnout na brzdu. A odborníci jim vesměs dávají za pravdu.

Křižovatka u jihlavského City Parku. Řidiči jí často projíždějí na červenou. To by od přelomu ledna a února měly ohlídat kamery. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Já jim těch dva a půl tisíce prostě nedám. Jsem odhodlaný jít až k soudu.“ To říká jeden z řidičů, jehož jízdu na červenou zachytil kamerový systém u jednoho jihlavského semaforu. Magistrát má kamery na křižovatkách u autobusového nádraží a u City Parku. Úředníci tam sledují, jak řidiči respektují semafory. Po těch, kteří udělají chybu, chtějí peníze.

Fotogalerie

Jenže někteří šoféři následně tvrdí, že na červenou jeli „z nouze“. A to většinou v první sekundě, kdy se rozsvítila. Prý to bylo v té chvíli bezpečnější a brzděním by riskovali srážku s vozem za nimi.

Jak to tedy je s první sekundou po rozsvícení červené? Zákon jasně stanovuje, že na žlutý signál je řidič povinen zastavit.

„Z bezpečnostního hlediska jsou však dovoleny výjimky. Kamerové systémy navržené právě na zachycení vozidel při jízdě na červenou jsou spolehlivé, avšak nejsou zcela vypovídající. Zachytí vozidlo jedoucí na červený signál, ale nedokážou vyhodnotit okolnosti,“ uvedl Jan Novák z brněnského Centra dopravního výzkumu.

Když kvůli bezpečnosti nestihne zastavit, má být bez pokuty

Domnívá se, že pokud řidič skutečně nemůže z bezpečnostních důvodů zastavit, tak by neměl být pokutován. „Na fotografii však zachycen bude. V tomto případě je nutné vzniklou situaci odůvodnit,“ dodal.

Jinými slovy, podle zákona i vyhlášky je řidič povinen na červenou zastavit. Ten samý zákon a vyhláška také definují žluté světlo jako povinnost zabrzdit. Je-li však auto při rozsvícené žluté již tak blízko, že by řidič nemohl vozidlo bezpečně zastavit, smí pokračovat v jízdě.

„Jelikož zákon i vyhláška umožňují z bezpečnostního hlediska projetí vozidla na žlutý signál, tak je pravděpodobné, že nízké procento vozidel bude zachyceno na kamerách v době červeného signálu. Tedy pouze v prvních sekundách,“ dodal Jan Novák.

Řidiči se mohou přijít podívat na úřad na záznam

Šéf odboru dopravy na jihlavské radnici Ján Tinka potvrzuje, že jeho podřízení posílají výzvy k zaplacení šoférům, kteří přejeli „stopčáru“ a na semaforu byla právě červená. „Určitě ale také posuzujeme, jestli v té chvíli mohl, nebo nemohl bezpečně zastavit,“ uvedl Tinka.

Upozorňuje však, že žlutá je obecně signálem k zastavení a ne k přidání plynu. „Lidé hledají všelijaké cesty, aby nemuseli zaplatit. Kdo chce, má právo přijít k nám a podívat se na záznam. Podle toho uzná, jestli se bude bránit, nebo ne,“ dodal Tinka.

Stěžoval si například řidič dálkového autobusu, který jel na červenou po Jiráskově ulici. Protestoval, že tam žlutá svítila příliš krátce. Dostalo se mu odpovědi, že svítila dostatečně dlouho.

Vozy MHD jezdí na červenou běžně, aby se nezranili cestující

Na světelnou signalizaci se specializuje firma Patriot s jednatelem Ondřejem Hájkem. Během dlouholeté praxe si ověřil, že některé prohřešky na křižovatkách nemusejí být tak jednoznačné, jak vypadají.

„A to ani v případě, že toto je zachyceno záznamovým zařízením. Je totiž nezbytné posoudit i ostatní okolnosti, než je snímek vozidla za ‚stopčárou“ v prvním vteřině signálu Stůj,“ upozornil Ondřej Hájek.

Za typický příklad považuje možnosti zastavení vozů městské hromadné dopravy. Dokonce ani při dodržování předpisů nemohou zastavit jejich řidiči z padesátikilometrové rychlosti během tří sekund, protože by mohli způsobit zranění cestujících.

„Zcela běžně projíždějí v intervalu 1,5 sekundy po začátku signálu Stůj, a přitom by to nemělo být považováno za přestupek,“ dodal jednatel firmy Patriot. U tramvají je to ještě déle.

Podle ministerstva dopravy je vše jasné. „Pokud vjede řidič do křižovatky na červenou, může být samozřejmě pokutován i ve zmíněné první sekundě. Výjimkou je pouze případ, je-li vozidlo při rozsvícení tohoto signálu již tak blízko, že by řidič nemohl bezpečně zastavit. Pak smí pokračovat v jízdě. Případné dokazování, zda se jednalo právě o tento případ, by se následně muselo řešit individuálně,“ uvedl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.

Za jízdu na červenou může padnout pokuta v rozmezí 2 500 až 5 000 korun.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Oprava nejdelšího úseku D1 u Humpolce začala kilometrovými kolonami

Na dálnici D1 začaly 15. března 2018 dvouleté opravy mezi Humpolcem na 90....

Až pět kilometrů měřila kolona, která od dopoledne pomalu popojíždí na dálnici D1 před exitem Větrný Jeníkov ve směru...

Čápi se vracejí na jihlavský komín, kde loni tragicky přišli o potomka

Samec čápa na starém komínu SMJ v Jihlavě vytrvale čekal na svou partnerku i v...

Na starý komín v areálu Služeb města Jihlavy se vrátil čáp. Po loňském neštěstí, kdy tu při kroužkování ptáků vyskočilo...

Osm kostí, čtyřicet vazů. Odborník na zápěstí pomáhá i olympionikům

Jaroslav Pilný se stal primářem ortopedického oddělení novoměstské nemocnice...

Už tři roky vede Jaroslav Pilný ortopedické oddělení nemocnice v Novém Městě na Moravě. Vyhlášený specialista na...

Najdete na iDNES.cz