Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prvnímu atentátu na Ferdinanda řidič ujel, dostal za to zlaté hodinky

  7:04aktualizováno  7:04
Dnes je to přesně 100 let od sarajevského atentátu na následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este. Svou roli v této události, smutné a osudové pro monarchii a zásadní pro vývoj celé Evropy, měli dva muži z Vysočiny: hrabě Harrach z Velkého Meziříčí a řidič Leopold Lojka z Telče.

Řidič auta, v němž jel následník trůnu s chotí v době atentátu. Lojka pocházel z Telče, narodil se v tehdejší Fabrické, dnes Hradecké ulici v domě číslo 129. | foto: Archiv Oldřicha Zadražila

Leopold Lojka původem z Telče udělal jako řidič velkou kariéru. Jak ji však jeden nešťastný den - v Sarajevu - dokázal změnit!

Konec manévrů byl plánován na neděli 28. června 1914, tento den měl být vyhrazen pro slavnostní jízdu městem. A protože bylo hezky, následník trůnu v tehdejším Rakousko-Uhersku, František Ferdinand, si s manželkou Žofií zvolil pro vyjížďku právě Harrachův otevřený vůz s řidičem Lojkou.

Mizerné bezpečnostní zajištění akce způsobilo, že se do davu přihlížejících bez potíží vmísili i srbští separatisté. První pokus o atentát jednomu z nich nevyšel. Lojka přidal plyn a než stihl granát vybuchnout, ujel. Zranění byli ve voze za ním.

Pobouřený následník trůnu dorazil na sarajevskou radnici, aby se poté vydal s chotí a hrabětem Harrachem na stupátku auta po své levici (hrabě chránil svým tělem srdce arcivévody) na návštěvu zraněných do sarajevské nemocnice. Jel s nimi i guvernér Potiorek.

Principovi dal řidič vozu couváním nečekanou šanci

Jenže zmatek v rozkazech způsobil, že Lojka mířil ke špitálu jedním směrem a nadřízení mu v jednom místě na trase začali hlasitě přikazovat, aby jel jinudy.

Před radnicí v Sarajevu. Zbývají jen minuty do atentátu. Prominentní manželský...

Před radnicí v Sarajevu. Zbývají jen minuty do atentátu. Prominentní manželský pár nastupuje do vozu značky Gräf & Stift.´Zapůjčil ho meziříčský hrabě Harrach, který pojede na stupátku vedle arcivévody.

Lojka musel udělat poněkud složitý manévr. Zařadil s těžkým vozem zpátečku a separatista Gavrilo Princip, který stál 3,5 metru od svého terče, nemohl uvěřit svým očím, jaká šance se mu naskytla. Neváhal a dvěma střelami z pistole "popravil" budoucího císaře i s těhotnou manželkou.

Kdyby Lojka neuposlechl a řídil vůz podle své představy, mohl atentátníkovi ujet i tentokrát. A kdyby Harrach stál na druhé straně, následníka by uchránil.

"To celé se událo přibližně v 10:45. V jedenáct hodin pak vezl Lojka na poštu tři telegramy, které informovaly o strašné události: rakouskému císaři Františku Josefovi I., německému císaři Vilémovi II. a dětem na Konopiště," uvedl badatel Jiří Skoupý.

V tu chvíli už biskup u mrtvých těl odříkával modlitby a odehrávaly se srdcervoucí scény.

Harrach se s Lojkou nakonec rozešli ve zlém

Lojka se stal i svědkem při procesu s atentátníky. Vojnu si odsloužil u automobilového sboru rakouskouherské armády především na jihu kontinentu.

"Dokonce prý nějaký čas sloužil u císaře Karla I. Po válce rád tvrdil, že Karlovi zachránil život. Byla to zřejmě fabulace. Stejně jako odměna 400 tisíc korun, kterou měl za to dostat. Jisté je, že obdržel zlaté hodinky za zásluhy za to, že ujel v Sarajevu prvnímu pokusu o atentát," zmínil Skoupý.

Lojka se za první světové války stihl oženit. Měl dva syny, Františka a Alfréda. Dostali jména po hraběti Harrachovi. S ním se nerozešel v dobrém. "Hrabě mu ještě půjčil peníze, ale poslední záznam o Lojkovi má ve svém deníku v roce 1919. Pak už ani řádku," řekl badatel Skoupý.

"Maminka mi říkala, že dědeček se s Lojkou pak dost nazlobil. Že Lojka o něm nemluvil hezky. A tak se jejich cesty rozešly," poznamenal k tomu vnuk Harracha, Jan Podstatzky-Lichtenstein, jeden z potomků, kteří dostali zpět po roce 1989 v restituci zámek Velké Meziříčí.
Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

Historický most nad skládkou nikdo už roky nechce, cenná památka chátrá

Vysoký nebo také Loupežnický most u Velkého Meziříčí

Budoucnost opuštěného historického Loupežnického mostu u Velkého Meziříčí je stále nejasná. Most má sice památkovou...

V KSČM rozhodovaly známosti, ne program, hájí zastupitel přestup k ANO

Jihlavský zastupitel Pavel František Daněk.

Stranu ovládli funkcionáři, a tak přestala plnit svůj program. To jsou hlavní důvody, které uvádí nejmladší jihlavský...

Atletika, alpské lyžování, skikros. Vzorem sportovní naděje je Ledecká

Dvanáctiletá naděje českého lyžování Dana Harvey. Vedle skikrosu zvládá rovněž...

Být nejrychlejší a pověsit si na krk olympijskou medaili. Dvanáctiletá skikrosařka Dana Harvey má o svých cílech jasno....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz