Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cestou do Sarajeva potkal medvěda. Pak špatně odbočil a zemřel Ferdinand

  19:02aktualizováno  19:02
Britský list The Observer o něm v roce 1997 napsal: Muž, řídící tento vůz, se dopustil největší chyby 20. století. A dodal, že téma láká k tomu, napsat velmi černou komedii s podtitulem: Tohle všechno jenom proto, že jsem špatně odbočil? V hlavní roli příběhu stojí Leopold Lojka z Telče.

Pár minut před atentátem: František Ferdinand d' Este s chotí v automobilu Gräf&Stift při odjezdu z kasáren v Sarajevu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

List se tehdy rozhodl trochu oprášit téma o šoférovi, který vezl v prosluněném dopoledni 28. června 1914 v Sarajevu následníka trůnu Františka Ferdinanda d‘Este, jeho manželku Žofii Chotkovou, guvernéra Potiorka a na stupátku velkomeziříčského hraběte Františka Harracha. Jemu totiž luxusní vůz značky Gräf & Stift se stahovací střechou patřil.

Řidič se jmenoval Leopold Lojka, pocházel z Telče a byl to Harrachův oblíbenec. Pátráním po milnících v jeho mimořádně pestrém životě se u nás věnuje několik badatelů. Vedle Stanislava Motla, který o Lojkovi natočil i televizní dokument, se do skládání mozaiky Lojkovy životní pouti v posledních letech pustil po vlastní linii taky Brňan Jiří Skoupý.

Minulý týden o svých poznatcích přednášel zájemcům o historii ve Velkém Meziříčí.

"Troufám si tvrdit, že kdyby se o peripetiích rodáka z Telče Leopolda Lojky dozvěděli za svého života Jaroslav Hašek nebo Bohumil Hrabal, po tom příběhu by bez váhání skočili," zmínil Skoupý.

Žil do čtyřiceti. A stihl toho jako málokdo za dvojnásobnou dobu

Lojka se narodil 17. září 1886 v Telči v tehdejší Fabrické, dnes Hradecké ulici v domě s číslem popisným 129 do rodiny kočího. Měl pět sourozenců. Rodný dům už nestojí, na jeho místě ve 30. letech vyrostl nový, ale stodola ve dvoře existuje stále od dob, kdy tam žil.

Řidič auta, v němž jel následník trůnu s chotí v době atentátu. Lojka pocházel...

Řidič auta, v němž jel následník trůnu s chotí v době atentátu. Lojka pocházel z Telče, narodil se v tehdejší Fabrické, dnes Hradecké ulici v domě číslo 129.

Tedy z doby, než se stal řezníkem, vojákem, řidičem prominentů, svědkem atentátu, prý i jedním ze sloužících císaře Karla I., otcem dvou dětí, hospodským ve Znojmě a v Brně.

Tím vším Lojka stihl za svůj čtyřicetiletý život být. Polozapomenutý zemřel 18. července 1926 nad svou hospodou v brněnské Vranovské ulici. Pohřbený je v Brně na ústředním hřbitově.

Co se odehrávalo před sto lety cestou do Sarajeva? A jak se nešťastně seběhly události okolo atentátu na arcivévodu?

Cestovatelé Harrach a Lojka opustili Vídeň 31. května 1914 ráno, startovali od Harrachova domu. Svého cíle - Sarajeva - dosáhli po mnoha útrapách 18. června 1914.

Do Sarajeva vezli auto oklikou přes Bukurešť

Cesta byla svízelná proto, že nevedla přímo, ale přes Rumunsko. Dokládají to Harrachovy deníky, které Skoupý pročetl. Proč jeli například přes Bukurešť?

"Trasu nedokážu úplně jasně vysvětlit. Domnívám se ale, že Harrach byl romantická dobrodružná povaha. Prostě to chtěl zažít. Na cestě se dvojice Lojka - Harrach setkala i s divokým medvědem. Protože bylo tehdy hodně deštivo, museli například shánět voly, aby je vytáhli, když zapadli do bahna," přečetl si v denících Skoupý.

Každopádně do Sarajeva za Františkem Ferdinandem a jeho ženou dorazili včas, auto neuvěřitelnou cestu přežilo. Jednalo se o reprezentativní kabriolet Gräf und Stift Double Phaeton registrační značky A-III-118. Harrach si vůz pořídil na konci roku 1910. Měl několik řidičů, ale k Lojkovi získal největší důvěru.

Při samotném atentátu však hrálo velkou roli špatné odbočení řidiče. Lojka mířil s následníkem trůnu k sarajevské nemocnici. Jenže jel jinou trasou, než si jeho nadřízení přáli.

Proto se musel s těžkým vozem složitě otáčet a couvat. Zařadil zpátečku a separatista Gavrilo Princip, který stál 3,5 metru od svého terče, nemohl uvěřit svým očím, jaká šance se mu naskytla. Neváhal a dvěma střelami z pistole "popravil" budoucího císaře i s těhotnou manželkou.

Kdyby Lojka neuposlechl a řídil vůz podle své představy, mohl atentátníkovi ujet.

Nasadil život a chytal splašené koně. Tím si získal sympatie

Leopold Lojka se vyučil ve Švábově u Jihlavy řezníkem. Posléze se v rámci povinné vojenské služby zúčastnil císařských manévrů ve Velkém Meziříčí v září 1909. A tam o sobě dal vědět.

"Jako pozorovatelé a hosté tamního hraběte Františka Harracha, majitele velkomeziříčského panství, zde byli přítomni také rakouský císař František Josef I., německý císař Vilém II. a arcivévoda a následník trůnu František Ferdinand d‘Este se svým styčným důstojníkem, arcivévodou Karlem Františkem Josefem (pozdějším císařem Karlem I. - pozn. red.)," uvádí Jiří Skoupý.

Po ukončení manévrů se přihodila mimořádná událost: v noci se kvůli světlu z dálkového reflektoru splašili koně dragounského pluku.

Říká se, že Lojka byl mezi těmi, kteří se s nasazením vlastního zdraví snažili splašené koně zastavit a uklidnit. Při tom byl velmi vážně zraněn. Získal si tak sympatie hraběte Harracha, který jej přijal do svých služeb.

Harrach Lojkovi obstaral léčení u doktora Vacka v Třebíči. Mladík mu byl sympatický. Podařilo se mu vyreklamovat ho z armády, aby si ho mohl ponechat ve svých službách.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Další z rubriky

Střelbu před jihlavskou fabrikou policie vyšetřuje jako výtržnictví

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Páteční střelbu před jihlavským závodem společnosti Automotive Lighting policie vyšetřuje jako výtržnictví. V sobotu...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...

Historický most nad skládkou nikdo už roky nechce, cenná památka chátrá

Vysoký nebo také Loupežnický most u Velkého Meziříčí

Budoucnost opuštěného historického Loupežnického mostu u Velkého Meziříčí je stále nejasná. Most má sice památkovou...

Najdete na iDNES.cz