Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Historická pec musí mít stavební povolení. Administrativa unikát brzdí

  8:52aktualizováno  8:52
„Nasadit budování repliky středověké stavby na dnešní normy není zrovna jednoduché.“ Právě toto s překvapením, co všechno je třeba zařídit, konstatoval před třemi měsíci ředitel havlíčkobrodského Muzea Vysočiny Jiří Jedlička. Byla to výstižná slova. Unikátní projekt musí odložit.

Vizualizace repliky středověké sklářské pece, kterou hodlá postavit havlíčkobrodské Muzeum Vysočiny jako vůbec první v republice. | foto: Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod

V současné době už měla na severním okraji Havlíčkova Brodu stát unikátní přesná replika středověké sklářské pece. Pomalu se měla začít roztápět, aby badatelé počátkem července zkusili vytavit sklo podle původních postupů a z původních materiálů.

„Jenže se to všechno výrazně zbrzdilo. Stále čekáme na územní rozhodnutí a stavební povolení,“ postěžoval si Jedlička. Jak dodal, povolení by mělo muzeum dostat až během srpna. Ihned poté chce začít stavět a první tavbu zkusit v září.

Na samotnou stavbu už se sváží materiál, připravuje se palivo. „Zrovna v úterý jsme si z Jihlavy dovezli dvacet kubíků bukového dřeva,“ poznamenal Jedlička. Metrová polena je nyní třeba naštípat. Uskladněná jsou v areálu brodských technických služeb.

Odborníci z vysoké školy chemickotechnologické, kteří se na pokusu rovněž budou podílet, zatím z nalezených vzorků středověkého skla a popela zjišťují přesné složení sklářského kmene. Podobným zkoumáním projde i jíl použitý při výstavbě.

Na utavení křemene musí stačit 1400 stupňů. Pomůže popel

Experiment, do něhož se brodské muzeum pouští, by měl být velmi výjimečný. Navazuje na obdobný pokus z devadesátých let podniknutý v Moldavě. Měl by ale přinést přesnější výsledky. V historické sklářské peci badatelé zkusí odlít skleněné předměty přesně podle historických postupů a z tehdejších materiálů.

„Chceme utavit křemen, což byla původní surovina používaná pro výrobu skla,“ prozradil Jedlička. Pokus se uskuteční jako praktická část projektu Sklářství na Vysočině.

Pec vyroste na pozemku pronajatém od města poblíž suchého poldru u cesty z Brodu na Vlkovsko. Budou ji tvořit dvě zídky vysoké 90 centimetrů, mezi nimiž bude topný kanál. Nad ním bude do polokoule vytvarovaná velká kopule z jílu. Její stěny by měly být tlusté 20 centimetrů. Celá stavba by měla být vysoká zhruba dva metry, dlouhá tři a půl metru.

Roztavení křemene a výroba skla bude tím největším dobrodružstvím. Křemen se taví při teplotě 1 700 stupňů Celsia. Pec se podle propočtů vytopí na 1 400 stupňů. „Budeme muset nepřetržitě topit dubovým dřevem pět až sedm dní v kuse. Odhadujeme, že ho padne dvacet kubíků,“ řekl Jedlička.

Důležitou surovinou bude vedle křemene i dubový popel. Právě ten se s nadrceným křemenem na několikát smíchá. Tím se teplota potřebná k utavení křemene sníží. „Nikdo ale neví, za jak dlouho a na kolik etap se do spečeného materiálu vhodného k výrobě skla, takzvané frity, utaví. To vše ukáže až pokus,“ dodal ředitel muzea.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž prošel...

Další z rubriky

Nepil jste? ANO zvažuje zavést před hlasováním zastupitelstva testy

Testování cyklistů na alkohol na vinařské cyklostezce u Strachotína.

Do renesanční síně jihlavské radnice vstupuje hlídka městské policie. Vyzývá vybrané zastupitele, kteří zde zrovna...

Na největší setkání hasičů dorazily tisíce lidí, viděli 350 vozidel

V akci byl i modrobílý policejní vrtulník, do jehož vaku se vejde až 800 litrů...

Na to, jak vypadá práce profesionálních záchranářů, se přišly o víkendu na letiště v Přibyslavi podívat desítky tisíc...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Najdete na iDNES.cz