Nová podoba  Angeliky

Nová podoba Angeliky | foto: Bioscop

Do kin po půl století míří Angelika z Telče. Tam se jí však nedočkají

  • 0
Tento týden měl premiéru nový koprodukční film o Angelice, jehož velká část se natáčela v Telči. Ve městě, kde má mnoho rodin zkušenosti s učinkováním v komparzech, už ale několik let nefunguje kino. Místní jezdí na promítání do Třeště či Dačic.

Necelých padesát let po mezinárodní filmové premiéře Angeliky, markýzy andělů přichází do kin nová verze slavné předlohy.

Angeliku z šedesátých let má třeba místostarostka Telče Hana Müllerová spojenou se svým dospíváním. Nejen proto ji má ve velké oblibě.

Remake se točil v roce 2012 jen kousek od radnice, kde pracuje. To jsou hned dva důvody, proč půjde do kina na novou Angeliku.

"Určitě budu chtít film vidět. Natáčení jsme tady ve městě hodně prožívali. Na telčské filmy chodím hodně ráda. Ta slavná verze Angeliky se mi moc líbila. Tehdy v období dospívání jsem to viděla jako krásný a romantický příběh s historickými kostýmy. Zůstalo mi to v paměti," popsala Müllerová.

V Telči jsou lidé s filmy propojení. Režiséři tam často hledají komparzisty. Jen pro Angeliku jich bylo potřeba několik desítek. Mnoho obyvatel historického města je zvěčněno ve slavných snímcích, které zde vznikají už od třicátých let minulého století.

Angelika 2014

  • V Česku se natáčelo čtyřicet dní, a to zejména v Praze, na zámku v Telči a Kroměříži, na Točníku, Křivoklátě a v kamenném dole v Ouštici u Benešova.
  • Například v Jihlavě tento týden promítá Angeliku několik dní jak multikino Cinestar, tak kino Dukla.
  • V nové verzi nadabovali hlavní role Angeliky Kateřina Lojdová a hraběte Joffrey de Peyraca Jan Šťastný. Ve filmu zazní také hlasy Otakara Brouska mladšího (Nicolas, první milenec Angeliky), Ondřeje Brzobohatého (mladý král) nebo Ondřeje Vetchého (Filip).

"Třeba někdo je ve filmu jako dítě a dnes je to učitel na základní škole," uvedla příklad místostarostka. V Telči, která je filmovou hvězdou mezi městy na Vysočině, už ale paradoxně několik let nefunguje kino. Místní dojíždějí za promítáním do menší Třeště nebo větších Dačic.

Místostarostka Hana Müllerová si pamatuje v Telči i natáčení známé pohádky ze sedmdesátých let Jak se budí princezny. Osobně má ale nejraději "domácí" snímek Až přijde kocour režiséra Vojtěcha Jasného v hlavní roli s Janem Werichem. "I v současnosti si ho občas pustím," dodala. Z reakcí ostatních lidí ale ví, že většina si spojuje město hlavně s pohádkami.

Čeští šermíři v Rakousku

Nová verze Angeliky nese výraznou stopu českých filmařů. Film vznikl podle slavného románu Anne Golonové, kterého se prodalo více než 150 milionů kusů.

Angeliku proslavila v bývalém Československu herečka Michele Mercierová. Vytvořila titulní roli ve filmové sérii, která byla už za socialismu nadprůměrně sledovaná v kinech i v televizi.

Děj nového zpracování v režii Ariela Zeitouna se drží původní zápletky. Natáčení se zúčastnilo přibližně 2 500 komparzistů, převážně českých. Tři týdny se s českým štábem točilo v Rakousku, kde tvůrci využili tuzemské šermíře i lidi pracující s koňmi. Také před kamerou používané kočáry jsou z Česka. Na natáčení putovaly bezmála dva tisíce rekvizit a doplňků z Barrandova.

Český dabing k prvnímu dílu původní Angeliky vznikl v roce 1968. Snímek tehdy namluvili čeští herci v čele s Libuší Švormovou (Angelika) a Josefem Langmilerem (Joffrey de Peyrac). Dalšími herci, kteří propůjčili své hlasy známým postavám, byli Vladimír Brabec, Josef Vinklář, Eduard Cupák nebo Květa Fialová.

Nové zpracování dostalo české znění rovněž v dabingových studiích na Barrandově. I tentokrát se na jeho natáčení podíleli přední čeští herci a specialisté dabingu. "Hlavní mužskou roli mluví Jan Šťastný, Angeliku Kateřina Lojdová," uvedla vedoucí barrandovského dabingu Ivana Prejdová.

"Jsme současně moc rádi, že se nám do obsazení svým způsobem vrátil i herec Vladimír Brabec, který byl už u vzniku původní verze Angeliky," dodala.

29. října 2013