Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rekordman na záchytce nocoval stokrát. Posledně se opil pár metrů od ní

  14:06aktualizováno  14:06
Dohromady těžko uvěřitelných sto nocí už strávil na jihlavské protialkoholní záchytné stanici jednašedesátiletý muž z Humpolce. Jubilejní byla ta na pátek. Policie ho přivezla ve čtvrtek odpoledne, jen pár hodin poté, co byl ze záchytky propuštěn. Našla ho válet se na ulici nedaleko stanice.

Protialkoholní záchytná stanice v Jihlavě se stává domovem jednašedesátiletého rekordmana. Nocoval na ní už stokrát. Za záchyty však dluží statisíce. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Policie přivezla muže ve čtvrtek ve 14:30. Značně opilý se válel po ulici několik desítek metrů od záchytné stanice, ohrožoval tím svůj život a zdraví. Na záchytce mu bylo naměřeno 2,66 promile alkoholu v dechu,“ informoval mluvčí Služeb města Jihlava (SMJ), které záchytku provozují, Martin Málek.

Jednašedesátiletý muž z Humpolce je pravidelným hostem stanice, personál už ho dobře zná. V počtu tam strávených nocí je absolutním jihlavským rekordmanem.

Těžký alkoholik ke kulaté metě hodně pospíchal. Předtím opustil záchytnou stanici ve čtvrtek dopoledne. Po několika hodinách ho k vystřízlivění vezla policie znovu. „Bez alkoholu nevydržel ani šest hodin,“ konstatoval Málek.

Muž se před lety rozhodl, že se upije k smrti. Dodnes se mu to nepodařilo. Nemá trvalou adresu, ani práci. Není v evidenci žádného úřadu, nedostává dávky ani podporu, nemá invalidní důchod. Na alkohol si vydělává žebráním.

V léčebně si dal pauzu, pak zase spadl do pasti

Od počátku ledna o něm na záchytné stanici nevěděli. Objevil se až nyní. Jak personál zjistil, čtvrt roku si muž pobyl na psychiatrické léčebně. Když ale vyšel ven, do alkoholové pasti spadl velice rychle znovu.

„Pokud by měl nějaký režim, dohled nebo byl někde zavřený, držel by se. Ale jak je venku, hned se do toho obuje,“ pokrčil rameny Martin Málek.

Rekordmanem je jednašedesátiletý alkoholik i co do dluhů záchytce. Za noc si zařízení účtuje čtyři tisíce korun. Její stálý klient z Humpolce dluží statisíce. V lednu se dlužná částka vyšplhala na 300 tisíc korun.

„Je to pro nás nedobytná pohledávka. Systém na takové případy nemyslí,“ říká Martin Málek. Muž nemá žádné příjmy a není, co by mu jako náhradu mohly úřady vzít. „Celý jeho život je ve dvou igelitkách,“ poznamenal mluvčí SMJ.

Téměř jistě ani stá noc nebyla mužova poslední. „Rozhodně nehodlá s pitím přestat, protože není schopen vést normální, samostatný život. Protože při tom ale ohrožuje svůj život a je pod vlivem alkoholu sám sobě nebezpečný, bude tu končit i nadále. Bohužel,“ dodal Málek.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Najdete na iDNES.cz