Zrekonstruované Havlíčkovo náměstí

Zrekonstruované Havlíčkovo náměstí | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Radní kritizují náměstí, u lidí má ale „rolls-royce místo superba“ úspěch

  • 5
Na pondělním zasedání havlíčkobrodského zastupitelstva oznámil předseda kontrolního výboru Jan Míka z ČSSD, že při pořizování nového mobiliáře na opravené náměstí nedošlo k pochybení. Spor vyvolaly hlavně předražené lavičky a další vybavení. Přesto opozice označila nákup košů či zastávek za plýtvání.

"Zvyšujeme daně z nemovitosti nebo poplatky za odpad. A přitom si na náměstí kupujeme rolls-royce místo superba," přirovnal Vladimír Frič (KSČM).

Rekonstrukcí náměstí se zastupitelé zabývali přes hodinu. Opozice chtěla po vedení města vysvětlit, jak je možné, že jedna lavička vyšla na 136 tisíc, označník zastávky na 57 tisíc, plakátovací sloup na 106 tisíc nebo jeden slunečník na 38 tisíc, jak zjistila MF DNES. Mobiliář vyšel celkově na více než šest milionů.

"Hodnotila se cena celkové rekonstrukce včetně mobiliáře. Vybrali jsme tu nejlevnější nabídku. Ceny za jednotlivé položky jsme nemohli ovlivnit. Buď jsme mohli vítěze řízení schválit, nebo celou soutěž zrušit," vysvětloval radní Libor Honzárek (TOP 09).

Opozice ale trvala na tom, že peníze byly vynaloženy nehospodárně. Některé součásti mobiliáře na náměstí ani nejsou. Například kiosek s terasou a příslušenstvím celkově za jeden a půl milionu nechalo město odvézt na sportoviště v Plovárenské ulici. "Byla to nehospodárnost jako prase," prohlásil sociální demokrat Jiří Čáslavský.

Mobiliář náměstí je dražší, jsou to ale originály

Výtky měla opozice i k architektovi, kterého prý radnice pustila ze řetězu. "Můžeme vedení města ještě děkovat za výběrové řízení. Podle projektu měla stát letní scéna pět milionů. Naštěstí si dodavatel účtoval jen 830 tisíc," uvedl Zdeněk Kopecký (ČSSD).

Náměstí včetně mobiliáře projektoval architekt Aleš Burian. Vsadil na originální prvky, které se z těch nejkvalitnějších materiálů vyráběly na míru. Některé součásti mobiliáře jsou spíše uměleckými díly. "Bronzová pítka za sto tisíc každé jsou za hubičku," pochválil nákup Jan Schwarz (nezávislý), sám umělecký kovář.

Podle Honzárka město takové originály chtělo. Na jejich výběru se podle něj podíleli i zástupci opozice, kteří byli v pracovní skupině. Naopak podle komunisty Zdeňka Dobrého neměla opozice na výběr vliv a o ceně se dozvěděla až nyní.

Nové náměstí se ale lidem líbí. Od odborníků získalo několik ocenění. Naposledy zvítězilo v jedné z kategorií Stavby roku 2011 na Vysočině. "I kdyby byl mobiliář o tři miliony dražší, vyplatilo se to," dodal Honzárek.