Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z ruiny na trase z Jihlavy do Vídně udělali hotel se studnou uvnitř

  17:41aktualizováno  17:41
Radili jim, aby ruinu bývalé formanské hospody s propadlou střechou srovnali se zemí. Otec a syn Prokšovi se rozhodli jít těžší cestou, ale uctivější k předkům. U silnice z Jihlavy na Vídeň vybudovali z trosek objektu rodinný hotel s restaurací Bílý beránek. Stojí v Hladově.

Zajímavostí opraveného areálu je desetimetrová studna, která je přímo v salonku za restaurací. Kruhový stůl kolem ní slouží pro různé rauty. Kování nad studnou je dominantním prvkem celé místnosti. Před opravou byla díra jen zakrytá placatým kamenem. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Tenkrát ještě ani neexistovala císařská silnice z Prahy na Vídeň. Ani auta ještě nejezdila. Ale formanská hospoda Bílý beránek u stezky pro koně už stála.

V Hladově na Jihlavsku má dodnes tento objekt číslo popisné jedna. Postupem času tam býval i lihovar či statek.

Fotogalerie

Po revoluci v roce 1989 stavba balancovala na hranici holé existence. Dnes patří nově opravený hotel s restaurací Bílý beránek mezi obecní chlouby. Cestu už si tam začínají nacházet i cizinci putující mezi Českem a Rakouskem.

Drželi se původního plánu

Dříve vlastnila areál i s vedlejší pilou rodina Švejdova. "Poslední více než století tady byl statek," říká majitel hotelu Karel Prokš. Po válce o něj Švejdovi přišli během znárodnění a budova postupně chátrala.

Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let stavení opustily i tři rodiny, které tam ještě žily. Stav objektu se totiž neustále zhoršoval. Místní mládež si zde pak zřídila jakousi provizorní "klubovnu" a zahrada postupně zarostla. To byly nejhorší časy Bílého beránka.

Po roce 1989 dostali Švejdovi areál zpět v restituci. Otec Karla Prokše František od nich koupil sousední pilu. Provoz celý zmodernizoval a dodnes tam podniká.

Prokšovým bylo líto, že bývalá hospoda vedle pily chátrala. Když ji koupili, tak na ní aspoň dali novou střechu, aby se úplně nerozpadla. Později vložili do další rekonstrukce rodinné úspory a za pomoci dotace z EU vrátili objektu jeho zašlou krásu.

"Měli jsme nápady od architektů, jak to udělat. Nakonec jsme to opravili tak, jak to stálo. Oni to měli totiž naši předci dobře vymyšlené. Věděli, kde mají být schody a kde sklep. Mysleli i na to, jak vše krásně postavit proti slunci. Dali si záležet. Navíc nám tu zasadili kaštan, jehož stínu teď na zahrádce krásně využíváme," ukazuje čtyřiatřicetiletý Karel Prokš, který kdysi pracoval v pražské kanceláři.

Stůl kolem studny

Dnes ve svém hotelu a restauraci tráví většinu času a někdy hostům i sám vaří. Kuchyni přišel na chuť už během studií.

Zajímavostí opraveného areálu je desetimetrová studna, která je přímo v salonku za restaurací. Kruhový stůl kolem ní slouží pro různé rauty. Kování nad studnou je dominantním prvkem celé místnosti. Před opravou byla díra jen zakrytá placatým kamenem.

"Vodu z této studny nepoužíváme. Když jsme na ni vybírali obložení, tak jsme s tátou jezdili do lomů v okolí a hledali vhodné žulové kameny," popisuje majitel.

A dívá se na ohradu s ovcemi vedle restaurace. "Ty nám slouží jako sekačky trávy. Snaží se, co můžou."

Menší hotel, který nabízí šest pokojů, má i svoji třináctou komnatu. "Při rekonstrukci se tady najednou začal bořit stroj a my zjistili, že pod restaurací je další středověký sklep a druhá studna. Bylo to překvapení. Zakonzervovali jsme vstup a zatím tam nechodíme. Jeden sklep nám zatím stačí," dodal majitel.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Najdete na iDNES.cz