Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostudný pavilon měl ustoupit knihovně. Místo toho rozšíří plicní a ODN

  13:39aktualizováno  13:39
Nemocnici v Havlíčkově Brodě už zase čeká stavební ruch. Koncem roku se tam má začít opravovat budova, která v areálu už dávno neměla stát. Do pavilonu 13, který je velkou a z daleka viditelnou ostudou města, se příští rok nastěhuje oddělení dlouhodobě nemocných a plicní oddělení.

Takto zašlý a zchátralý byl pavilon číslo 13 před rekonstrukcí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V posledních letech je to jedna z ostud Havlíčkova Brodu. Ten zchátralý pavilon stojí hned na okraji areálu nemocnice. Pěkně na kopci, aby na něj bylo hodně z daleka vidět.

Jak se proměnila nemocnice

Od výstavby nové hlavní budovy nemocnice v polovině 90. let se postupně přestavělo sídlo záchranky, vznikl pavilon rehabilitace, opravu podstoupil infekční pavilon, zmizela stará prádelna, rekonstruovala se interna, přistavěla se budova urgentního příjmu a nastěhoval se domov pro seniory. Kromě toho vznikla dvě zpevněná parkoviště a z areálu psychiatrie se přistěhovala patologie. Několikrát se rovněž stěhovala jednotlivá oddělení v hlavní nemocniční budově.

Už dávno měl padnout k zemi, aby uvolnil místo pro novou budovu krajské knihovny. Jenže novostavba knihovny na křižovatce Havlíčkovy a Nerudovy ulice nikdy nevznikne. Kraj Vysočina tento očekávaný projekt definitivně „odpískal“.

A místo knihovny bude i nadále prostor dál sloužit nemocným. Zchátralý pavilon číslo 13 se od konce letošního roku začne měnit na nové oddělení dlouhodobě nemocných a plicní oddělení.

„Oprava pavilonu ze čtyřicátých let minulého století bude hrazena z rozpočtu Kraje Vysočina. Nově zde bude umístěno více než 50 lůžek, z toho přes polovinu pro oddělení dlouhodobě nemocných,“ uvedl náměstek hejtmana Libor Joukl.

Krajští radní už vyhlásili výběrové řízení na dodavatele stavby. Práce by měly být zahájeny na konci letošního roku a dokončeny v polovině roku příštího. Tři roky nevyužívaný pavilon mají přeměnit na dvě odpovídající a moderní oddělení.

„Pro pacienty se rapidně zlepší komfort. Všechny pokoje budou moderního charakteru s vlastním sociálním zařízením a zázemím. Navíc se zvětší kapacita oddělení dlouhodobě nemocných,“ konstatovala mluvčí nemocnice Petra Černo.

Současné oddělení dlouhodobě nemocných na přeplněné

Současné oddělení dlouhodobě nemocných sídlí na opačné straně areálu nemocnice, hned vedle domova pro seniory. Ve více než stoleté budově však nemá vyhovující podmínky a navíc jsou tu velmi stísněné prostory. „Oddělení je zaplněno i přes sto procent,“ dodala Černo.

Fotogalerie

V nové budově bude oddělení dlouhodobě nemocných patřit celé druhé a třetí patro. Ve druhém bude lůžková část rozdělená na jedno až třílůžkové pokoje. Ve třetím patře pak bude místo pro vedení oddělení, archivy a prostory pro rehabilitaci a ergoterapii.

Spodní část pavilonu 13 bude po rekonstrukci patřit plicnímu oddělení. Pohromadě zde bude vedení, lůžková část, ambulance i zákrokový bronchoskopický sál.

„Stavební úpravy pavilonu jsou navrženy s ohledem na minimální zásahy do nosných i nenosných konstrukcí. Budova bude zateplena, vyměněna bude střešní krytina i klempířské prvky. U objektu budou upraveny přístupové komunikace, vznikne bezbariérová rampa a také nová parkovací stání i část oplocení,“ vyjmenovala některé z dílčích činností mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Rekonstrukcí pavilonů 13 a 10 stavební ruch v areálu utichne

Přestěhováním oddělení dlouhodobě nemocných a plicního oddělení se nemocnici uvolní pavilon číslo 10. Ten, po dalších nezbytných úpravách, díky propojení s nynějším domovem pro seniory umožní rozšířit jeho kapacitu.

„Umístění domova v areálu nemocnice se jeví jako výhodné i z důvodů využití kapacity nemocniční kuchyně, prádelny či dostupnosti lékařské péče,“ poznamenala Svatošová.

Na delší dobu to bude podle Petry Černo s největší pravděpodobností poslední velká rekonstrukce a následné stěhování některých z oddělení nemocnice. „Pavilony 13 a 10 jsou posledními, které ještě neprošly rekonstrukcí a modernizací,“ řekla mluvčí nemocnice.Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

U Velkého Beranova havarovaly tři náklaďáky a dodávka. D1 na Brno stála

Srážka tří kamionů a dodávky na D1

Na 115. kilometru dálnice D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem havarovala tři nákladní auta a dodávka. Na místě...Šéf třebíčské policie boural na přejezdu, do služebního auta narazil vlak

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

Vedoucí policie z územního odboru Třebíč Petr Tomášek havaroval na železničním přejezdu. Do služebního vozu, který...

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...

Šest nových roubenek, kterými si majitelé splnili sen o životě v horách

V Orlických horách, na Šumavě, v Českém ráji i v Beskydech stojí nové roubené...

V Orlických horách, na Šumavě i v Beskydech stojí nové roubené chalupy. Jejich majitelé milují přírodu, rádi sportují a...

Další z rubriky

Opilá řidička odešla po nehodě domů, tam ji zraněnou našla policie

Ilustrační snímek

Policie v Bystřici nad Pernštejnem vyšetřuje nehodu, kterou způsobila v úterý v noci opilá řidička. Nabourané auto...

Opilý cizinec se v Jihlavě pokusil znásilnit ženu, hlídka jej dopadla

Ilustrační snímek

Nedaleko jednoho z jihlavských sídlišť přepadl opilý cizinec ženu a podle místních se ji pokusil znásilnit. Přivolaná...

Zámek v Červené Řečici má dotaci na obnovu, o zakázku se ale nikdo nehlásí

Obnova zámku se zastavila. Pokračovat bude, až se do výběrového řízení na...

Kompletní rekonstrukce renesančního zámku v Červené Řečici měla původně začít během několika příštích týdnů. Jenže...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz