Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostudný pavilon měl ustoupit knihovně. Místo toho rozšíří plicní a ODN

  13:39aktualizováno  13:39
Nemocnici v Havlíčkově Brodě už zase čeká stavební ruch. Koncem roku se tam má začít opravovat budova, která v areálu už dávno neměla stát. Do pavilonu 13, který je velkou a z daleka viditelnou ostudou města, se příští rok nastěhuje oddělení dlouhodobě nemocných a plicní oddělení.

Takto zašlý a zchátralý byl pavilon číslo 13 před rekonstrukcí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V posledních letech je to jedna z ostud Havlíčkova Brodu. Ten zchátralý pavilon stojí hned na okraji areálu nemocnice. Pěkně na kopci, aby na něj bylo hodně z daleka vidět.

Jak se proměnila nemocnice

Od výstavby nové hlavní budovy nemocnice v polovině 90. let se postupně přestavělo sídlo záchranky, vznikl pavilon rehabilitace, opravu podstoupil infekční pavilon, zmizela stará prádelna, rekonstruovala se interna, přistavěla se budova urgentního příjmu a nastěhoval se domov pro seniory. Kromě toho vznikla dvě zpevněná parkoviště a z areálu psychiatrie se přistěhovala patologie. Několikrát se rovněž stěhovala jednotlivá oddělení v hlavní nemocniční budově.

Už dávno měl padnout k zemi, aby uvolnil místo pro novou budovu krajské knihovny. Jenže novostavba knihovny na křižovatce Havlíčkovy a Nerudovy ulice nikdy nevznikne. Kraj Vysočina tento očekávaný projekt definitivně „odpískal“.

A místo knihovny bude i nadále prostor dál sloužit nemocným. Zchátralý pavilon číslo 13 se od konce letošního roku začne měnit na nové oddělení dlouhodobě nemocných a plicní oddělení.

„Oprava pavilonu ze čtyřicátých let minulého století bude hrazena z rozpočtu Kraje Vysočina. Nově zde bude umístěno více než 50 lůžek, z toho přes polovinu pro oddělení dlouhodobě nemocných,“ uvedl náměstek hejtmana Libor Joukl.

Krajští radní už vyhlásili výběrové řízení na dodavatele stavby. Práce by měly být zahájeny na konci letošního roku a dokončeny v polovině roku příštího. Tři roky nevyužívaný pavilon mají přeměnit na dvě odpovídající a moderní oddělení.

„Pro pacienty se rapidně zlepší komfort. Všechny pokoje budou moderního charakteru s vlastním sociálním zařízením a zázemím. Navíc se zvětší kapacita oddělení dlouhodobě nemocných,“ konstatovala mluvčí nemocnice Petra Černo.

Současné oddělení dlouhodobě nemocných na přeplněné

Současné oddělení dlouhodobě nemocných sídlí na opačné straně areálu nemocnice, hned vedle domova pro seniory. Ve více než stoleté budově však nemá vyhovující podmínky a navíc jsou tu velmi stísněné prostory. „Oddělení je zaplněno i přes sto procent,“ dodala Černo.

Fotogalerie

V nové budově bude oddělení dlouhodobě nemocných patřit celé druhé a třetí patro. Ve druhém bude lůžková část rozdělená na jedno až třílůžkové pokoje. Ve třetím patře pak bude místo pro vedení oddělení, archivy a prostory pro rehabilitaci a ergoterapii.

Spodní část pavilonu 13 bude po rekonstrukci patřit plicnímu oddělení. Pohromadě zde bude vedení, lůžková část, ambulance i zákrokový bronchoskopický sál.

„Stavební úpravy pavilonu jsou navrženy s ohledem na minimální zásahy do nosných i nenosných konstrukcí. Budova bude zateplena, vyměněna bude střešní krytina i klempířské prvky. U objektu budou upraveny přístupové komunikace, vznikne bezbariérová rampa a také nová parkovací stání i část oplocení,“ vyjmenovala některé z dílčích činností mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Rekonstrukcí pavilonů 13 a 10 stavební ruch v areálu utichne

Přestěhováním oddělení dlouhodobě nemocných a plicního oddělení se nemocnici uvolní pavilon číslo 10. Ten, po dalších nezbytných úpravách, díky propojení s nynějším domovem pro seniory umožní rozšířit jeho kapacitu.

„Umístění domova v areálu nemocnice se jeví jako výhodné i z důvodů využití kapacity nemocniční kuchyně, prádelny či dostupnosti lékařské péče,“ poznamenala Svatošová.

Na delší dobu to bude podle Petry Černo s největší pravděpodobností poslední velká rekonstrukce a následné stěhování některých z oddělení nemocnice. „Pavilony 13 a 10 jsou posledními, které ještě neprošly rekonstrukcí a modernizací,“ řekla mluvčí nemocnice.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Další z rubriky

Chřipka ustupuje, ale dál bere životy. Na Vysočině už má osm obětí

(Ilustrační snímek)

Vlna chřipek na Vysočině je po pěti týdnech konečně na ústupu. Počet nemocných po dlouhé době spadl pod hranici...

V netradiční škole jsou z učitelů průvodci a děti chtěly víc matematiky

V jihlavské soukromé ScioŠkole dávají důraz na individuální přístup a diskusi....

Přes půl roku funguje v Jihlavě soukromá alternativní ScioŠkola. Reportérka MF DNES měla možnost poznat, jak to v...

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Škoda Octavia 1.8 TSI 2009...
Škoda Octavia 1.8 TSI 2009...

r.v. 2009, naj. 105 044 km, benzín
193 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz