Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Část Brodu je v nejistotě, blíží se zima a místo ulice má blátivé pole

  8:54aktualizováno  8:54
Obyvatelé jihovýchodní části Havlíčkova Brodu se bojí, že i přes zimu zůstane zavřený most přes Šlapanku v Mírové ulici. Ten je jedinou jejich přímou spojnicí do centra. Od léta se však spolu s ulicí opravuje a podle místních to nevypadá, že by firma za současného počasí stihla práce do zimy.

V Mírové ulici jsou hotové zemní práce a osazené obrubníky. Dokončit je potřeba i most. Práce je ještě dost, dodavatelé na to ale mají už jen tři týdny. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

„Bydlím tam a vím, jak situace vypadá. Jestli most bude do konce listopadu hotový, neříkám, že sním botu, ale budu velice překvapená,“ prohlásila na jednání zastupitelstva města jedna z jeho členek Eva Vyoralová (Ženy za Brod).

Fotogalerie

Rozpačité je z postupu prací i vedení města. „Uvidíme, snad se to podaří dodavateli dokončit,“ opatrně pronesl starosta Jan Tecl (ODS).

„Nejsme schopni ovlivnit rychlost výstavby. Nezbývá než věřit, že smlouva, která mezi zhotovitelem a investorem byla podepsána, bude i dodržena,“ přidal se i místostarosta Libor Honzárek (TOP 09).

Investorem rekonstrukce celé Mírové ulice a mostní konstrukce je Kraj Vysočina. Ten dílo rozdělil na tři části. Oprava úseku od železničního přejezdu po most je první etapou, most druhou. V budoucnu by měla následovat i rekonstrukce posledního úseku od mostu až na konec města.

Kraj Vysočina považuje termín dokončení oprav za závazný

„Zhotovitel akce dokladuje splnění termínu, tedy 1. prosince 2017. Vedení společnosti nepožádalo o prodloužení současného termínu. Pro Kraj Vysočina je tento termín závazný,“ vzkázala mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.

Nedokázala však odpovědět na to, co by se stalo, pokud by dílo nebylo hotové včas. „Při podpisu smlouvy musel zhotovitel vzít v potaz veškeré podmínky, za kterých bude dílo realizovat. Otázka je, kdy reálně zima začne,“ pravila.

Podle Evy Vyoralové se však na stavbě od léta pracovalo velmi intenzivně. „Na mostě se dělalo soboty, neděle, až to bylo protivné. Dokud bylo světlo, jelo se tam od šesti ráno do šesti večer,“ popsala.

Až před pár týdny se práce na čas téměř zastavily. Znovu se naplno rozeběhly kolem poloviny října. „Jak přišly plískanice a bláto, začalo se tam znovu pracovat. V tom počasí je to hrozné,“ líčila na zastupitelstvu.

V ulici jsou hotové jen zemní práce a položené obrubníky

„Jsou osazeny tři díly mostu, jsou zabetonované a spřažené desky. Stavba se připravuje na dokončovací práce a finální podklady vrstev,“ popsala současný stav prací na mostě krajská mluvčí.

V ulici jsou zatím pouze dokončeny zemní práce a osazené obrubníky, vypadá to v ní jako na blátivém poli. Na dokončení mají dodavatelské firmy už jen tři týdny.

V Havlíčkově Brodě to přitom není poprvé, kdy se může rekonstrukce mostu jevit problémově. Místní mají ještě v živé paměti rekonstrukci kamenného mostu v Dolní ulici, která se před pěti lety nečekaně protáhla až do zimy.

Firma pokládala finální vrstvy vozovky v prosinci za husté chumelenice. Kraj, který byl i tenkrát investorem, pak uplatňoval reklamace.

Mírová ulice byla až dosud jednou z nejvíce poničených ulic v Brodě. Vede po ní výpadovka k místním částem Termesivy, Herlify a Mírovka, jezdí se tudy přes Bartoušov a Dlouhou Ves na Přibyslav. Včetně mostu je dlouhá zhruba jeden kilometr. Oprava prvních dvou úseků by měla stát zhruba 41 milionů korun.

Americký majitel městu daroval pozemky za čtvrt milionu

V plánu je i třetí etapa rekonstrukce. Ta se dotkne úseku od mostu po odbočku na Termesivy na konci města. Zatím však není jisté, kdy se uskuteční.

„Je v procesu projektování. Odevzdaná je žádost o územní rozhodnutí, před námi je uzavření smlouvy o spolupráci s městem. Konkrétní termíny nebyly zatím pevně stanoveny,“ vzkázala Jitka Svatošová.

Městu se však nyní podařilo vyřešit zásadní problém, který až dosud přípravám bránil. Podařilo se mu získat pozemky podél pravé strany ve vrchní části ulice směrem z města. Ty byly potřeba pro rozšíření ulice o chodník, který obyvatelé už roky požadovali.

Radnice pozemky získala poměrně netradičním způsobem. „Vlastník žijící ve Spojených státech se rozhodl, že městu v této lokalitě věnuje celkem 15 tisíc metrů čtverečních pozemků v celkové hodnotě přes 240 tisíc korun,“ popsal starosta Jan Tecl.

Za tento dar, který umožní doplnit roky žádanou infrastrukturu, chce majitel jedinou drobnost. „Chce, aby o darování pozemků veřejnost věděla. Proto do těch míst při stavbě umístíme děkovnou cedulku. A vlastníkovi děkujeme i touto cestou,“ řekl Tecl.

On sám odhaduje, že by se třetí etapa Mírové ulice mohla odehrát nejpozději do tří let. „Jako reálný vidím hlavně rok 2019,“ konstatoval.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Lesy na Vysočině zaplavily hřiby, lidé si jich domů nosí až stovky

Stačí hodinka v lese a košík je plný hub. Vcelku jednoduše lze najít zdravé i...

Příjezdové cesty do lesů na Jihlavsku jsou v tomto týdnu obsypané auty. Po lesích se prochází tisíce houbařů, kteří...

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Další z rubriky

Hurá akce za milion a půl, kritizuje opozice opravu „kruháku“ v Pelhřimově

Na křižovatce Pod Kalvárií u kaple sv. Kříže se buduje od začátku dubna kruhový...

Výbojky, které už se nevyrábějí, a položení nových optických kabelů. To jsou položky, které nečekaně zvýšily cenu nové...

Dalešická elektrárna funguje 40 let. Na plný výkon se dostane do minuty

Přečerpávací vodní elektrárna v Dalešicích.

Vodní elektrárna Dalešice na Třebíčsku si připomíná 40 let provozu. Vznikala jako zásobárna technické vody pro...

Šampionka a legenda mezi krávami Berta už má svoji pohádku i pivo

Být extrovertka, umět se předvádět, mít hezké žilnaté vemeno a hezkou postavu....

I krávy mají svoje soutěže krásy. Jedním ze symbolů českého strakatého plemene je Berta z Radešínské Svratky na...

Najdete na iDNES.cz