Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Část Brodu je v nejistotě, blíží se zima a místo ulice má blátivé pole

  8:54aktualizováno  8:54
Obyvatelé jihovýchodní části Havlíčkova Brodu se bojí, že i přes zimu zůstane zavřený most přes Šlapanku v Mírové ulici. Ten je jedinou jejich přímou spojnicí do centra. Od léta se však spolu s ulicí opravuje a podle místních to nevypadá, že by firma za současného počasí stihla práce do zimy.

V Mírové ulici jsou hotové zemní práce a osazené obrubníky. Dokončit je potřeba i most. Práce je ještě dost, dodavatelé na to ale mají už jen tři týdny. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

„Bydlím tam a vím, jak situace vypadá. Jestli most bude do konce listopadu hotový, neříkám, že sním botu, ale budu velice překvapená,“ prohlásila na jednání zastupitelstva města jedna z jeho členek Eva Vyoralová (Ženy za Brod).

Fotogalerie

Rozpačité je z postupu prací i vedení města. „Uvidíme, snad se to podaří dodavateli dokončit,“ opatrně pronesl starosta Jan Tecl (ODS).

„Nejsme schopni ovlivnit rychlost výstavby. Nezbývá než věřit, že smlouva, která mezi zhotovitelem a investorem byla podepsána, bude i dodržena,“ přidal se i místostarosta Libor Honzárek (TOP 09).

Investorem rekonstrukce celé Mírové ulice a mostní konstrukce je Kraj Vysočina. Ten dílo rozdělil na tři části. Oprava úseku od železničního přejezdu po most je první etapou, most druhou. V budoucnu by měla následovat i rekonstrukce posledního úseku od mostu až na konec města.

Kraj Vysočina považuje termín dokončení oprav za závazný

„Zhotovitel akce dokladuje splnění termínu, tedy 1. prosince 2017. Vedení společnosti nepožádalo o prodloužení současného termínu. Pro Kraj Vysočina je tento termín závazný,“ vzkázala mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.

Nedokázala však odpovědět na to, co by se stalo, pokud by dílo nebylo hotové včas. „Při podpisu smlouvy musel zhotovitel vzít v potaz veškeré podmínky, za kterých bude dílo realizovat. Otázka je, kdy reálně zima začne,“ pravila.

Podle Evy Vyoralové se však na stavbě od léta pracovalo velmi intenzivně. „Na mostě se dělalo soboty, neděle, až to bylo protivné. Dokud bylo světlo, jelo se tam od šesti ráno do šesti večer,“ popsala.

Až před pár týdny se práce na čas téměř zastavily. Znovu se naplno rozeběhly kolem poloviny října. „Jak přišly plískanice a bláto, začalo se tam znovu pracovat. V tom počasí je to hrozné,“ líčila na zastupitelstvu.

V ulici jsou hotové jen zemní práce a položené obrubníky

„Jsou osazeny tři díly mostu, jsou zabetonované a spřažené desky. Stavba se připravuje na dokončovací práce a finální podklady vrstev,“ popsala současný stav prací na mostě krajská mluvčí.

V ulici jsou zatím pouze dokončeny zemní práce a osazené obrubníky, vypadá to v ní jako na blátivém poli. Na dokončení mají dodavatelské firmy už jen tři týdny.

V Havlíčkově Brodě to přitom není poprvé, kdy se může rekonstrukce mostu jevit problémově. Místní mají ještě v živé paměti rekonstrukci kamenného mostu v Dolní ulici, která se před pěti lety nečekaně protáhla až do zimy.

Firma pokládala finální vrstvy vozovky v prosinci za husté chumelenice. Kraj, který byl i tenkrát investorem, pak uplatňoval reklamace.

Mírová ulice byla až dosud jednou z nejvíce poničených ulic v Brodě. Vede po ní výpadovka k místním částem Termesivy, Herlify a Mírovka, jezdí se tudy přes Bartoušov a Dlouhou Ves na Přibyslav. Včetně mostu je dlouhá zhruba jeden kilometr. Oprava prvních dvou úseků by měla stát zhruba 41 milionů korun.

Americký majitel městu daroval pozemky za čtvrt milionu

V plánu je i třetí etapa rekonstrukce. Ta se dotkne úseku od mostu po odbočku na Termesivy na konci města. Zatím však není jisté, kdy se uskuteční.

„Je v procesu projektování. Odevzdaná je žádost o územní rozhodnutí, před námi je uzavření smlouvy o spolupráci s městem. Konkrétní termíny nebyly zatím pevně stanoveny,“ vzkázala Jitka Svatošová.

Městu se však nyní podařilo vyřešit zásadní problém, který až dosud přípravám bránil. Podařilo se mu získat pozemky podél pravé strany ve vrchní části ulice směrem z města. Ty byly potřeba pro rozšíření ulice o chodník, který obyvatelé už roky požadovali.

Radnice pozemky získala poměrně netradičním způsobem. „Vlastník žijící ve Spojených státech se rozhodl, že městu v této lokalitě věnuje celkem 15 tisíc metrů čtverečních pozemků v celkové hodnotě přes 240 tisíc korun,“ popsal starosta Jan Tecl.

Za tento dar, který umožní doplnit roky žádanou infrastrukturu, chce majitel jedinou drobnost. „Chce, aby o darování pozemků veřejnost věděla. Proto do těch míst při stavbě umístíme děkovnou cedulku. A vlastníkovi děkujeme i touto cestou,“ řekl Tecl.

On sám odhaduje, že by se třetí etapa Mírové ulice mohla odehrát nejpozději do tří let. „Jako reálný vidím hlavně rok 2019,“ konstatoval.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

D1 na Prahu za Měřínem šest hodin stála kvůli vážné nehodě tří kamionů

Nehoda tří kamionů, která v pondělí uzavřela na 121. kilometru dálnici D1 ve...

Nehoda tří kamionů ráno uzavřela na 121. kilometru D1 na Prahu. Jednoho z řidičů museli hasiči z kabiny vyprostit,...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

Se sekerou na uzené. Kadeřnice popsala svérázný život bohéma Kuděje

Zdeněk Matěj Kuděj na snímku z roku 1941. Zlom v jeho životě nastal, když v...

Jak štípal ve světnici dříví a noha mu projela stropem. Nebo jak koupil dětem na pouti celý stánek s cukrovinkami. I...

V honosném secesním domě našel nový vlastník poklad z dob renesance

Dům s číslem popisným 64 na žďárském náměstí vyniká na první pohled svou...

Z chátrající budovy někdejšího slavného hotelu Veliš s hospodami a hernou je díky novým majitelům opět skvost náměstí...

Tomáš Klus hrál poprvé za mřížemi, vězeňské turné zahájil v Plzni

Tomáš Klus s kapelou odehráli koncert ve věznici Plzeň-Bory. (23. dubna 2018)

V centrále borské věznice v Plzni, pověstné hvězdě, odehrál v pondělí koncert muzikant Tomáš Klus se svojí kapelou....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz