Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opozice v obci u elektrárny prosadila referendum o rozšíření Dukovan

  11:01aktualizováno  11:01
Ve Slavěticích na Třebíčsku, vesnici nejblíže Jaderné elektrárně Dukovany, se schyluje k něčemu, co je pro nezasvěcené okolí obrovským překvapením. Desátého dubna se tam uskuteční obecní referendum. V něm lidé mají podle organizátorů říct, zda vůbec chtějí rozšíření elektrárny o pátý blok.

Jaderná elektrárna Dukovany | foto: Tomáš HájekMAFRA

Hlasování vyvolal místní sedlák a opoziční zastupitel Antonín Kovář (KDU-ČSL) s několika příznivci. Hrají tak trochu proti všem.

Otázky v referendu

1. otázka: Souhlasíte se stavbou trvalého úložiště jaderného odpadu a nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany na katastru Slavětic nebo v bezprostřední blízkosti obce bez připomínek?

2. otázka: Souhlasíte se stavbou nových bloků elektrárny na katastru Slavětic nebo v bezprostřední blízkosti obce v případě, že vláda ČR bude dostatečně kompenzovat zhoršení životních podmínek občanů Slavětic?

On sám ale stojí na svém. Říká, že lidé mají strach vystoupit z anonymity a postavit se veřejně proti zájmům firmy ČEZ a státu.

„Pořád se všude prezentuje, jak tady nikdo není proti, jak všichni chceme, aby jaderná elektrárna fungovala dál. Ale nás samotných se na to nikdo neptá, přitom našim barákům to bude nejblíž. Za hodinu a půl jsem posbíral 98 hlasů, aby se dalo referendum ze zákona vypsat. Potřeboval jsem jich přitom jen pětapadesát,“ dodal Kovář.

Starosta René Moravec s místostarostou Mojmírem Cabejškem (oba Hasiči Slavětice) nic nechtějí předem komentovat.

Někteří další říkají, že jde o osamocený boj Antonína Kováře, kterému se nedaří být už několikáté volební období starostou.

„Bohužel si jaderku bere jako rukojmí,“ reagoval například Vladimír Měrka, předseda Energoregionu 2020, jenž sdružuje více než stovku obcí ve dvacetikilometrovém havarijním pásmu jaderného zařízení.

Upozornil, že jde čistě o vnitřní politický boj ve slavětickém zastupitelstvu a že jsou na místě jiné otázky: jaký vliv vůbec bude mít nový blok na život lidí v obci a zda bude zařízení bezpečné. „A na ty umějí odpovědět jen odborníci, bude k tomu beseda,“ uvedl Měrka.

Cena pozemků skokově vzrostla z 6 korun na 123 korun za metr

Stejně reagoval i starosta sousední vsi Dukovany Miroslav Křišťál. „Celou dobu tu bojujeme za dostavbu Dukovan. U nás nejenže nikdo neiniciuje stejné referendum, u nás se mě na to nikdo ani neptal. Lidé jsou rádi, že mají práci. A řada obyvatel včetně sedláků v okolí si už přišla soukromě na pěkné peníze, když se vykupovala půda pro další rozvoj elektrárny. Skokově stoupla cena z šesti korun za metr čtvereční na 123 korun,“ narazil na další faktor, který tamní lidé pocítili pozitivně, aniž ještě vůbec někdo vyřkl, že se bude elektrárna rozšiřovat.

„Každopádně nevím, co bude výsledkem referenda, protože otázky jsou formulované nejednoznačně,“ připojil jiný detail. Text podle něj není stručný a jasný. Otázky jsou sepsané složitě.

V posledních komunálních volbách byl nejúspěšnějším slavětickým kandidátem právě lidovec Antonín Kovář. Dostal nejvíc preferenčních hlasů, jeho strana jich obdržela skoro 45 procent. Jenže blok dalších čtyř uskupení se spojil a proti Kovářovi a jeho lidem utvořil koalici. Ta je nyní ve vedení obce, má pět z devíti zastupitelů. Kovář neskrývá, že mu to vadí.

A neskrývá, že mu hodně vadí i to, jak se nakládá s více než dvěma miliony korun, které má ročně obec z toho, že leží u elektrárny.

Od Slavětic bude nový blok dva kilometry daleko

Nový jaderný blok elektrárny je plánovaný směrem k obci Slavětice západně od stávajících zařízení. „Má být v katastru Rouchovan a Dukovan. Ve slavětickém katastru by neměl stát. K nejbližšímu domu ve Slavěticích by to bylo necelé dva kilometry,“ řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Pro firmu ČEZ podle Bezděka nebude výsledek referenda závazným stanoviskem. „Nebude mít vliv na přípravné činnosti, bude probíhat dál. Samotná otázka, zda se bude, nebo nebude stavět, bude teprve zodpovězena. A bude ještě spousta jiných možností, kde se nejen Slavětice, ale každý občan, organizace nebo společnost nejen z ČR budou moci vyjádřit. A všechny tyto otázky budou muset být vypořádány a řešeny,“ vysvětlil mluvčí.

„Pokud by se stavělo, znamenalo by to výraznou spolupráci s lidmi ze Slavětic. Řešil by se vliv na životní prostředí, což děláme i bez referenda,“ dodal Bezděk.

Antonín Kovář má ale pochybnosti. Naráží na fakt, že obec má už v těsném sousedství obrovskou rozvodnu elektřiny. S další výstavbou by podle jeho názoru byla ves doslova obklíčená technologickými zařízeními.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Další z rubriky

Atletika, alpské lyžování, skikros. Vzorem sportovní naděje je Ledecká

Dvanáctiletá naděje českého lyžování Dana Harvey. Vedle skikrosu zvládá rovněž...

Být nejrychlejší a pověsit si na krk olympijskou medaili. Dvanáctiletá skikrosařka Dana Harvey má o svých cílech jasno....

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...

Historický most nad skládkou nikdo už roky nechce, cenná památka chátrá

Vysoký nebo také Loupežnický most u Velkého Meziříčí

Budoucnost opuštěného historického Loupežnického mostu u Velkého Meziříčí je stále nejasná. Most má sice památkovou...

Najdete na iDNES.cz