Výměna palivových kazet v Jaderné elektrárně Dukovany. Podobné by se mohly vyrábět v Bystřici nad Pernštejnem.

Výměna palivových kazet v Jaderné elektrárně Dukovany. Podobné by se mohly vyrábět v Bystřici nad Pernštejnem. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Lidé v Bystřici odmítají výrobu jaderného paliva, prosadili referendum

  • 17
V Bystřici nad Pernštejnem by mohl vyrůst závod na výrobu paliva pro jaderné elektrárny. Jako jednu z lokalit pro vybudování podniku ji zvažuje firma UJP Invest. Množství obyvatel Bystřice se však postavilo ostře proti. Radnice proto na podzim vypíše místní referendum.

Firma by chtěla v Bystřici postavit areál zhruba na dvanácti hektarech. V hospodářsky slabším regionu by našly nové uplatnění asi dvě stovky zaměstnanců. Vyrábělo by se tu jaderné palivo pro atomové elektrárny.

Záměr výstavby závodu pro ČTK potvrdil Jaroslav Macoun, projektový manažer UJP Invest. „Hledáme vhodné místo pro umístění závodu,“ řekl. V úvahu podle něj připadá několik průmyslových lokalit. Bystřice nad Pernštejnem je jednou z nich. „Ale naším základním předpokladem je to, že musíme být chtění,“ řekl Macoun bez dalších podrobností.

Radnice v Bystřici se záměrem zabývá už několik měsíců. Zprvu mu byla nakloněna, pak i na nátlak obyvatel a sdružení Bystřice bez radiace otočila.

„Prodej pozemků firmě jsme neschválili, považoval jsem to za uzavřenou věc. Ale protože kolem toho stále planou vášně, v radě města jsme se jednomyslně shodli na nutnosti místního referenda,“ uvedl starosta Bystřice Karel Pačiska. To by paradoxně mohlo situaci znovu otočit a „mrtvý projekt“, jak ho starosta označil, znovu vzkřísit.

Vyhlášení referenda projedná bystřické zastupitelstvo příští týden ve středu. „Já jsem si myslel, že je to příležitost. Jestliže se to stalo konfrontačním tématem, tak se udělá referendum, ať si lidi rozhodnou, jak to má být,“ poznamenal starosta.

Firma netají, že do ovzduší může unikat ionizující záření

Firma UJP Invest patří společnosti UJP Praha. Ta je nástupcem zaniklého Ústavu jaderných paliv. Mimo jiné se zabývá výrobou zdravotnických prostředků pro radioterapii.

Jenže v Bystřici by firma chtěla jít mnohem dál. Z dokumentů představených zástupcům města vyplývá, že by tu firma chtěla vyrábět jaderné palivo, odlévat kovové jaderné materiály a zpracovávat radioaktivní odpady. A netají, že její výroba může negativně ovlivnit prostředí.

V prvotní studii přiznává, že do ovzduší může unikat ionizující záření. Účinnost dvou filtrů podle ní bude 90 a 99,95 procent, denně by filtry mělo projít 0,1 gramů nízkoobohaceného uranu. „Podobná je situace i u jiných těžkých kovů, pouze u molybdenu by mělo dojít k emisi výrazně vyšší - zhruba 3 gramy denně,“ píše se ve studii.

Jak ale firma upozorňuje, jsou to pouze teoretické propočty. Přesné údaje nelze podle ní předjímat. „Obecně však lze očekávat, že výsledné hodnoty rozptylových studií budou poměrně nízké,“ uvádí dokument.

Byla by to velká rána pro město zaměřené na ekologii

V obyvatelích Bystřice tyto informace vyvolaly zděšení. „Bystřice je přirozeným střediskem kulturního a společenského života s krásnou přírodou. Máme moderní biomasovou kotelnu, sportovní halu, vyhřívané koupaliště i novou čistírnu odpadní vod. Budujeme evropsky významné ekologické centrum zelených vědomostí, které z těchto tradic vychází. Vybudování jaderného závodu jde proti těmto trendům,“ poukazují hlavní tváře sdružení Bystřice bez radiace.

Podle nich hrozí únik radioaktivních a vysoce nebezpečných látek, ohrožení zdraví obyvatel i půdy, znehodnocení bystřických nemovitostí i bezpečnostní hrozby. A za přehnaný označují i vliv na zaměstnanost regionu. „Pro obyvatele vzniknou jen desítky míst ve výrobě, ostatní místa budou pro odborné zaměstnance, které si firma přivede z Prahy,“ namítají odpůrci.

„Někteří lidé si myslí, že naše okolí je již dosti zdevastované dlouholetou těžbou rudy a místo klidného odpočinku chystají našim potomkům další uranové peklo,“ vystoupil proti výstavbě i občan Marian Gável.

„Patřím mezi občany tohoto města a záření s následnou zákeřnou nemocí rakovinou postihlo mé nejbližší. Asi by bylo poučné, kdyby lidé, kteří zvedají ruce pro pár pomocných míst, drželi za ruce bratry, sestry, matky a děti ve chvíli, kdy už jim není pomoci,“ dodal.