Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé v Bystřici odmítají výrobu jaderného paliva, prosadili referendum

  12:32aktualizováno  12:32
V Bystřici nad Pernštejnem by mohl vyrůst závod na výrobu paliva pro jaderné elektrárny. Jako jednu z lokalit pro vybudování podniku ji zvažuje firma UJP Invest. Množství obyvatel Bystřice se však postavilo ostře proti. Radnice proto na podzim vypíše místní referendum.

Výměna palivových kazet v Jaderné elektrárně Dukovany. Podobné by se mohly vyrábět v Bystřici nad Pernštejnem. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Firma by chtěla v Bystřici postavit areál zhruba na dvanácti hektarech. V hospodářsky slabším regionu by našly nové uplatnění asi dvě stovky zaměstnanců. Vyrábělo by se tu jaderné palivo pro atomové elektrárny.

Záměr výstavby závodu pro ČTK potvrdil Jaroslav Macoun, projektový manažer UJP Invest. „Hledáme vhodné místo pro umístění závodu,“ řekl. V úvahu podle něj připadá několik průmyslových lokalit. Bystřice nad Pernštejnem je jednou z nich. „Ale naším základním předpokladem je to, že musíme být chtění,“ řekl Macoun bez dalších podrobností.

Radnice v Bystřici se záměrem zabývá už několik měsíců. Zprvu mu byla nakloněna, pak i na nátlak obyvatel a sdružení Bystřice bez radiace otočila.

„Prodej pozemků firmě jsme neschválili, považoval jsem to za uzavřenou věc. Ale protože kolem toho stále planou vášně, v radě města jsme se jednomyslně shodli na nutnosti místního referenda,“ uvedl starosta Bystřice Karel Pačiska. To by paradoxně mohlo situaci znovu otočit a „mrtvý projekt“, jak ho starosta označil, znovu vzkřísit.

Vyhlášení referenda projedná bystřické zastupitelstvo příští týden ve středu. „Já jsem si myslel, že je to příležitost. Jestliže se to stalo konfrontačním tématem, tak se udělá referendum, ať si lidi rozhodnou, jak to má být,“ poznamenal starosta.

Firma netají, že do ovzduší může unikat ionizující záření

Firma UJP Invest patří společnosti UJP Praha. Ta je nástupcem zaniklého Ústavu jaderných paliv. Mimo jiné se zabývá výrobou zdravotnických prostředků pro radioterapii.

Jenže v Bystřici by firma chtěla jít mnohem dál. Z dokumentů představených zástupcům města vyplývá, že by tu firma chtěla vyrábět jaderné palivo, odlévat kovové jaderné materiály a zpracovávat radioaktivní odpady. A netají, že její výroba může negativně ovlivnit prostředí.

V prvotní studii přiznává, že do ovzduší může unikat ionizující záření. Účinnost dvou filtrů podle ní bude 90 a 99,95 procent, denně by filtry mělo projít 0,1 gramů nízkoobohaceného uranu. „Podobná je situace i u jiných těžkých kovů, pouze u molybdenu by mělo dojít k emisi výrazně vyšší - zhruba 3 gramy denně,“ píše se ve studii.

Jak ale firma upozorňuje, jsou to pouze teoretické propočty. Přesné údaje nelze podle ní předjímat. „Obecně však lze očekávat, že výsledné hodnoty rozptylových studií budou poměrně nízké,“ uvádí dokument.

Byla by to velká rána pro město zaměřené na ekologii

V obyvatelích Bystřice tyto informace vyvolaly zděšení. „Bystřice je přirozeným střediskem kulturního a společenského života s krásnou přírodou. Máme moderní biomasovou kotelnu, sportovní halu, vyhřívané koupaliště i novou čistírnu odpadní vod. Budujeme evropsky významné ekologické centrum zelených vědomostí, které z těchto tradic vychází. Vybudování jaderného závodu jde proti těmto trendům,“ poukazují hlavní tváře sdružení Bystřice bez radiace.

Podle nich hrozí únik radioaktivních a vysoce nebezpečných látek, ohrožení zdraví obyvatel i půdy, znehodnocení bystřických nemovitostí i bezpečnostní hrozby. A za přehnaný označují i vliv na zaměstnanost regionu. „Pro obyvatele vzniknou jen desítky míst ve výrobě, ostatní místa budou pro odborné zaměstnance, které si firma přivede z Prahy,“ namítají odpůrci.

„Někteří lidé si myslí, že naše okolí je již dosti zdevastované dlouholetou těžbou rudy a místo klidného odpočinku chystají našim potomkům další uranové peklo,“ vystoupil proti výstavbě i občan Marian Gável.

„Patřím mezi občany tohoto města a záření s následnou zákeřnou nemocí rakovinou postihlo mé nejbližší. Asi by bylo poučné, kdyby lidé, kteří zvedají ruce pro pár pomocných míst, drželi za ruce bratry, sestry, matky a děti ve chvíli, kdy už jim není pomoci,“ dodal.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž prošel...

Další z rubriky

Stáli jsme nedaleko hranic a řešili, jestli se vrátit, vzpomíná hokejová legenda

Bývalý hokejový obránce Jan Suchý vzpomíná nejen na bouřlivý srpen 1968, ale...

Nejlepší roky své kariéry prožil v době, kdy hokej byl snad jedinou možností, jak dát co proto nenáviděným „Rusákům“....

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Za údajně předražené krajské sypače navrhl žalobce až sedmiletý trest

Šéf krajských silničářů Jan Míka (vpravo) a bývalý náměstek vysočinského...

Šest až sedm let ve vězení a k tomu finanční tresty ve výši půl milionu a dva miliony korun. To je návrh státního...

Advantage Consulting, s.r.o.
EXPEDIENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 18 000 - 23 000 Kč

Najdete na iDNES.cz