K referendu o spalovně a odpadech má nakročeno Jihlava. Vedení města se však s ekology pře o to, zda celoměstské hlasování jsou či nejsou vyhozené peníze.

K referendu o spalovně a odpadech má nakročeno Jihlava. Vedení města se však s ekology pře o to, zda celoměstské hlasování jsou či nejsou vyhozené peníze. | foto: František Vlček, MAFRA

Referendum o spalovně? Vyhozené peníze, tvrdí na radnici v Jihlavě

  • 4
K referendu o spalovně a odpadech má nakročeno Jihlava. Vedení města se však s ekology pře o to, zda celoměstské hlasování jsou či nejsou vyhozené peníze. Šlo by zhruba o výdaj dvou milionů korun.

Iniciátoři referenda by chtěli hlasování spojit s podzimními volbami na jihlavské radnici. Jsou blízko k zisku potřebných 4 184 podpisů od voličů, aby se referendum mohlo konat.

Magistrát však referendum v této fázi považuje za zbytečné plýtvání městskými penězi. „Iniciativa ekoaktivistů uspořádat referendum přichází v situaci, kdy si občané nemohou vybrat z reálných alternativ, jak nejlépe naložit s nerecyklovatelným odpadem, který se nyní ukládá bez užitku na skládky,“ uvedl mluvčí radnice Radek Tulis.

Podle něj je nejprve nutné, aby byla na celostátní úrovni přijata národní koncepce nakládání s odpady a aby skončilo parlamentní přetahování o potřebné zákony.

„Dalším důvodem, proč radnice považuje referendum za zbytečné je fakt, že iniciátoři v referendu požadují zavedení aktivit, které ale magistrát už vyvíjí. Jde o motivační program, který obyvatelům umožňuje platit menší poplatek za svoz odpadu, pokud jej třídí nebo si sníží četnost vývozu popelnice. Radnice rovněž spustila pilotní program svozu bioodpadu,“ upozornil Tulis.

„Město by dostalo zpětnou vazbu ke spalovně,“ říká Man

Jeden z iniciátorů petice Matěj Man uznal, že magistrát v oblasti odpadů dělá mnoho správných kroků. „Na druhou stranu referendum zajistí, že ty kroky budou trvalé a budou vymahatelné,“ řekl.

„Hlavně jde však o to, aby magistrát dostal od obyvatel zpětnou vazbu k tomu, co si myslí o spalovně odpadů. Jestli ji chtějí, nebo jestli by raději chtěli maximalizaci třídění odpadu a recyklace,“ doplnil.

Krajský radní pro životní prostředí Zdeněk Chlád je referendu nakloněn. Ale také ne v této fázi.

„Nemyslím si, že v tuto chvíli je referendum to nejšťastnější řešení. Jsem pro to, aby se referendum ohledně spalovny odpadů konalo, ale aby bylo uspořádáno v době, kdy budou k dispozici veškeré informace pro i proti a kdy se objeví jakákoli iniciativa, že by se v tom kterém konkrétním městě mělo zařízení na energetické využití odpadu stavět. Ta iniciativa ještě není úplně aktuální a všechny informace ještě nejsou k dispozici,“ upozornil Chlád.

„O tom, že bychom měli třídit odpad a budovat dále infrastrukturu, se vůbec nebavím. To by se mělo budovat a buduje se to. I ti, co stojí za referendem, to podporují,“ doplnil Chlád (ČSSD).

Podle jihlavského opozičního zastupitele Ladislava Zadražila (KSČM) by město mělo referendum vyhlásit. „Když ho chce v Jihlavě tolik lidí, tak by se mělo konat. A zároveň s volbami. To by byl vhodný termín,“ dodal Zadražil. Jako další důvod pro celoměstské hlasování vidí i to, že spalovna nebude nevýznamné zařízení.

Poukázal i na to, že zastupitelé dosud nedostali na stůl žádnou analýzu, která by se týkala toku odpadů v kraji.