Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Referendum o spalovně? Vyhozené peníze, tvrdí na radnici v Jihlavě

  6:32aktualizováno  6:32
K referendu o spalovně a odpadech má nakročeno Jihlava. Vedení města se však s ekology pře o to, zda celoměstské hlasování jsou či nejsou vyhozené peníze. Šlo by zhruba o výdaj dvou milionů korun.

K referendu o spalovně a odpadech má nakročeno Jihlava. Vedení města se však s ekology pře o to, zda celoměstské hlasování jsou či nejsou vyhozené peníze. | foto:  František Vlček, MAFRA

Iniciátoři referenda by chtěli hlasování spojit s podzimními volbami na jihlavské radnici. Jsou blízko k zisku potřebných 4 184 podpisů od voličů, aby se referendum mohlo konat.

Magistrát však referendum v této fázi považuje za zbytečné plýtvání městskými penězi. „Iniciativa ekoaktivistů uspořádat referendum přichází v situaci, kdy si občané nemohou vybrat z reálných alternativ, jak nejlépe naložit s nerecyklovatelným odpadem, který se nyní ukládá bez užitku na skládky,“ uvedl mluvčí radnice Radek Tulis.

Podle něj je nejprve nutné, aby byla na celostátní úrovni přijata národní koncepce nakládání s odpady a aby skončilo parlamentní přetahování o potřebné zákony.

„Dalším důvodem, proč radnice považuje referendum za zbytečné je fakt, že iniciátoři v referendu požadují zavedení aktivit, které ale magistrát už vyvíjí. Jde o motivační program, který obyvatelům umožňuje platit menší poplatek za svoz odpadu, pokud jej třídí nebo si sníží četnost vývozu popelnice. Radnice rovněž spustila pilotní program svozu bioodpadu,“ upozornil Tulis.

„Město by dostalo zpětnou vazbu ke spalovně,“ říká Man

Jeden z iniciátorů petice Matěj Man uznal, že magistrát v oblasti odpadů dělá mnoho správných kroků. „Na druhou stranu referendum zajistí, že ty kroky budou trvalé a budou vymahatelné,“ řekl.

„Hlavně jde však o to, aby magistrát dostal od obyvatel zpětnou vazbu k tomu, co si myslí o spalovně odpadů. Jestli ji chtějí, nebo jestli by raději chtěli maximalizaci třídění odpadu a recyklace,“ doplnil.

Krajský radní pro životní prostředí Zdeněk Chlád je referendu nakloněn. Ale také ne v této fázi.

„Nemyslím si, že v tuto chvíli je referendum to nejšťastnější řešení. Jsem pro to, aby se referendum ohledně spalovny odpadů konalo, ale aby bylo uspořádáno v době, kdy budou k dispozici veškeré informace pro i proti a kdy se objeví jakákoli iniciativa, že by se v tom kterém konkrétním městě mělo zařízení na energetické využití odpadu stavět. Ta iniciativa ještě není úplně aktuální a všechny informace ještě nejsou k dispozici,“ upozornil Chlád.

„O tom, že bychom měli třídit odpad a budovat dále infrastrukturu, se vůbec nebavím. To by se mělo budovat a buduje se to. I ti, co stojí za referendem, to podporují,“ doplnil Chlád (ČSSD).

Podle jihlavského opozičního zastupitele Ladislava Zadražila (KSČM) by město mělo referendum vyhlásit. „Když ho chce v Jihlavě tolik lidí, tak by se mělo konat. A zároveň s volbami. To by byl vhodný termín,“ dodal Zadražil. Jako další důvod pro celoměstské hlasování vidí i to, že spalovna nebude nevýznamné zařízení.

Poukázal i na to, že zastupitelé dosud nedostali na stůl žádnou analýzu, která by se týkala toku odpadů v kraji.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Atomy potřebuje vidět jen vědec, ne člověk ve fabrice, tvrdí Romanovský

„Pokud bychom za jádro atomu považovali třeba tuto desku, označující střed...

Jihlavský rodák Vladimír Romanovský instaluje a opravuje mikroskopy za miliony korun. Už jedenáct let pracuje pro...

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Najdete na iDNES.cz