Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zastánci odmítnutého referenda o spalovně v Jihlavě se hodlají soudit

  15:18aktualizováno  15:18
Jihlavská radnice už podruhé odmítla návrh na vypsání referenda o vybudování spalovny ve městě. Zdůvodnila to tím, že neobsahuje vyčíslené náklady na jeho vyhlášení. Předkladatelé návrhu ale tvrdí, že úředníci magistrátu tím překračují své pravomoci a hodlají věc dát k soudu.

Spalovna odpadu. Ilustrační snímek | foto:  František Vlček, MAFRA

"Ani doplněné dokumenty neobsahovaly informace, které by věrohodně vyjádřily náklady spojené s realizací rozhodnutí referenda, úřad rovněž nedostal požadované vysvětlení některých formulací," zdůvodnil mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis i druhé vrácení návrhu na vyhlášení referenda.

Iniciátoři historicky prvního referenda v Jihlavě připomínají, že potřebný počet podpisů je již úředně uznaný. „Úředníkům tentokrát vadí formulace otázek referenda, která se od prvního podání návrhu nezměnila. Magistrát si však tento nedostatek nechal až do druhé výzvy k doplnění návrhu. Tímto zjevně úředníci překračují své pravomoci," tvrdí.

S tímto tvrzením ale radnice nesouhlasí. „Ekoaktivisté lžou, když tvrdí, že magistrát nepožadoval už v první výzvě odůvodnění formulací otázek referenda. První výzva na chybějící odůvodnění poukázala,“ reagoval mluvčí radnice Radek Tulis.

Iniciátoři referenda měli v úmyslu referendum vyhlásit souběžně s termínem podzimních komunálních voleb.  "Jihlavští úředníci zásadním způsobem překračují své pravomoci a dělají s přijetím návrhu nestandartní obstrukce. Obáváme se že hrají o čas, aby se referendum nestihlo vyhlásit s volbami," uvedl zmocněnec přípravného výboru referenda Vít Prchal.

"Postoj jihlavského magistrátu vnímá přípravný výbor jako zdržovací taktiku, aby referendum nebylo možné uskutečnit v termínu komunálních voleb 10. a 11. října," oznámili iniciátoři referenda v tiskové zprávě.

"S každým dalším doplněním návrhu z naší strany může následovat další výzva od magistrátu prakticky donekonečna. Na takovou hru nehodláme přistoupit, zvlášť ve chvíli kdy se po první magistrátní výzvě k doplnění chybějících podpisů strhla úžasná vlna podpory Jihlavanů a během několika dní jsme obdrželi téměř čtyři sta dalších podpisů," dodal Prchal.

„Označovat snahu úřadu domoci se vysvětlení vágních a bezobsažných formulací za obstrukci, překračování pravomocí nebo svévoli považujeme za naprosto neadekvátní, protože občané mají právo na informace. Pokud však aktivisté mají názor, že tato snaha je nezákonná, pak může tento spor rozhodnout jedině soud,“ uvedl mluvčí radnice Tulis.

Žalobu podají do konce týdne

Do konce týdne chtějí příznivci referenda podat žalobu na magistrát. "Jejím prostřednictvím požádáme soud o ochranu proti svévoli jihlavských úředníků," nastínil Prchal.

"Dělá to na nás dojem, že si úředníci přisvojují pravomoci zastupitelstva. Toto by se v žádném případě dít nemělo, tím je směšována pravomoc státní správy a samosprávy. Úředníci v tuto chvíli dle nás neprávem brání přijetí návrhu na referendum, proto hodláme na postup magistrátu v této věci podat stížnost k nadřízenému orgánu, tedy ministerstvu vnitra," vysvětlil další postup jeden z iniciátorů Matěj Man ze sdružení Společně pro Vysočinu.

Úřad se ale brání, že postupuje v souladu se zákonem a podle obvyklé praxe. „Občané musí předem vědět, o čem budou rozhodovat a jaké náklady to pro město vyvolá. I proto je odhad nákladů povinnou náležitostí návrhu na konání referenda. Úřad se proto snaží tuto informaci od ekoaktivistů získat,“ vysvětlil mluvčí radnice Tulis.

Chybějící podpisy doplnili

Návrh na vyhlášení referenda radnice předkladatelům vrátila už podruhé. Návrh na konání referenda o odpadech byl na magistrát poprvé doručen už před měsícem. Tehdy ho radnice odmítla kvůli nedostatku podpisů nutných pro vyhlášení.

"Úřad přezkoumal naplnění zákonem stanovených podmínek, zjistil, že návrh nepodpořil požadovaný počet oprávněných voličů. Dále bylo konstatováno, že přípravný výbor nedostatečně stanovil náklady. Úřad proto musel v souladu se zákonem předkladatelům vrátit návrh k doplnění," uvedl mluvčí radnice Radek Tulis.

Doplněný návrh aktéři referenda doručili úřadu před týdnem. Kontrola dohledala dalších 305 podepsaných lidí. Celkově tak počet oprávněných lidí, kteří podpořili konání referenda, dosáhl počtu 4 356, což je pro konání místního referenda dostačující

Nyní však úředníci považují otázky za nevhodně položené. "Referendum má zavázat město poměrně neurčitou množinou procesů, které mají být zřejmě specifikovány až po jeho konání. To považuje magistrát za rozporné se zákonem. Potřeba vysvětlit ‚veškeré kroky v samostatné působnosti‘ je pak zásadní i proto, aby položené otázky chápali správně ti, kdo mají v referendu hlasovat," uvedl vedoucí správního odboru jihlavského magistrátu Jan Vystrčil.

Dodané materiály podle něj působí dojmem, že teď není důležité popsat, jaké bude mít referendum dopady, ale že je důležité referendum uskutečnit. „Jaké to bude mít dopady na město a jeho občany, se podle předkladatelů bude řešit až podle toho, jestli to dopadne. Občané ale musí předem vědět, o čem rozhodují," dodal Vystrčil.

Úředníci uzurpují pravomoci zastupitelstva, nelíbí se aktivistům

S tím ale příznivci referenda nesouhlasí. "V této fázi úřad nemůže zkoumat to, zda je možné o navržené otázce hlasovat, nebo ne. To přísluší zastupitelstvu, které může referendum vyhlásit, nebo nevyhlásit, pokud odporuje zákonu," uvedl k postupu jihlavských úředníků Martin Marek, člen iniciativy obdobného plzeňského referenda.

Již v minulosti se představitelé města několikrát vyjádřili, že připravované referendum nemá v současné době smysl a je to zbytečné plýtvání obecních peněz.

"Iniciativa ekoaktivistů uspořádat referendum přichází v situaci, kdy si občané nemohou vybrat z reálných alternativ, jak nejlépe naložit s nerecyklovatelným odpadem, který se nyní ukládá bez užitku na skládky," uvedl mluvčí radnice Tulis.

Dalším důvodem, proč radnice považuje referendum za zbytečné, je fakt, že aktivisté v referendu požadují novinky, které magistrát už připravuje. "Jde o motivační program, který obyvatelům umožňuje platit menší poplatek za svoz odpadu pokud jej třídí, nebo si sníží četnost vývozu popelnice. Radnice rovněž spustila pilotní program svozu bioodpadu," připomněl mluvčí radnice.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Armádě v Jihlavě zbyla jen budova velitelství, ubytovna a agregát

Sídlo krajského vojenského velitelství je jednou z nejvyšších budov v Jihlavě.

V minulosti bývala v Jihlavě posádka čítající zhruba 6 500 vojáků. V současnosti už ve městě nejsou žádná fungující...

Chřipka ustupuje, ale dál bere životy. Na Vysočině už má osm obětí

(Ilustrační snímek)

Vlna chřipek na Vysočině je po pěti týdnech konečně na ústupu. Počet nemocných po dlouhé době spadl pod hranici...

Nehoda pěti aut uzavřela D1 u Jihlavy, náraz utrhl nákladnímu vozu kabinu

Nehoda tří osobních a dvou nákladních automobilů v opravovaném úseku D1 u...

Pět vozidel se srazilo odpoledne na dálnici D1 u Jihlavy. Na 115. kilometru ve směru na Brno se střetla tři osobní a...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz