Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hospoda otvírala kvůli spalovně brzy. Zájem o referendum ale nebyl

  9:49aktualizováno  9:49
Jihlava nežije jen krajskými volbami. Odstartovalo rovněž první místní referendum o odpadcích. Kdo chce hlasovat, musí tak zajít do dvou volebních místností. A rozhoduje se třeba i v heroltické hospodě. V pátek odpoledne tam byl ale o referendum minimální zájem.

Referendum o spalovně odpadů se konalo v jihlavské místní části Heroltice v hospodě, mimo volební místnost. Zájem tu byl v pátek odpoledne minimální. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Dnes otevřeno od 12.00,“ hlásal v pátek nápis křídou na černé tabuli před vchodem do hospody U Klempíře v Herolticích, místní části Jihlavy.

Pro podnik, který na první pohled vypadá jako starobylá středověká krčma, jde o velmi nezvyklou otevírací dobu. „Normálně otevíráme v pět odpoledne,“ potvrzuje servírka, která sedí u stolu nad hrnkem kávy.

Fotogalerie

Nyní je však o dvě hodiny dříve a v jinak prázdném lokále, kterému dominují velká kamna s kamenným pultem, jsou momentálně kromě ní další čtyři lidé.

Sedí u oken a na stole před sebou mají jmenné seznamy zapsaných voličů v Herolticích. Hospoda se totiž na dva dny stala místem, kde se rozhoduje o tom, zda bude možné v budoucnosti v Jihlavě postavit zařízení pro energetické využití odpadu neboli lidově spalovnu.

Heroltice jsou společně s nedalekým Henčovem jedinými dvěma místy, kde se v Jihlavě nepodařilo vměstnat do jedné budovy místnosti pro probíhající krajské a senátní volby i místní referendum.

„Určitě bylo možné najít budovu, kam se místnosti vejdou“

Proto musejí tamní obyvatelé přecházet. Konkrétně v Herolticích se volí tradičně v relativně stísněné hasičárně, z níž je to na referendum do hospody asi padesát metrů. O možnosti hlasovat v plebiscitu zde v pátek informovala tabule se dvěma výraznými šipkami umístěná před volební místností.

„Není to ideální. Určitě by bylo nejlepší najít nějakou budovu, aby obě místnosti byly pod jednou střechou, ale sem to opravdu není kam nacpat,“ tvrdí Zuzana Brychtová. Ta zasedla v Herolticích v komisi pro referendum jako její místopředsedkyně. A zároveň se stala i prvním člověkem, který zde v historicky prvním místním referendu na území Jihlavy vhodil svůj hlas do urny.

„Jsem proti spalovně. Hodně třídím, za měsíc vyhodím jen dva pytlíky se směsným odpadem, proto si myslím, že je zbytečné, aby se zde stavěla spalovna,“ tvrdí Brychtová.

Do komise ji přivedly blízké kontakty s některými z organizátorů plebiscitu. Ostatní její kolegové v práci v komisi naopak viděli spíše příležitost přivydělat si nebo vyzkoušet si něco nového.

„Je to moje úplně první působení v nějaké podobné komisi, chtěl jsem si to zkusit. Řekla mi o tom přítelkyně, která je v jiné komisi, tak jsem si říkal, že ten čas takhle vykryjeme,“ vysvětloval Marián Ábel.

Kdepak záhul. V úvodních hodinách přišli jen dva voliči

Celá čtveřice se včera v Herolticích viděla podruhé v životě. Přesto si už krátce po úředním začátku hlasování všichni tykali a ukazovali fotky svých blízkých v mobilních telefonech. Ostatně příliš práce v prvních dvou hodinách stejně neměli, ze 139 registrovaných voličů dorazili za tu dobu pouze dva.

K tomu, aby bylo jihlavské referendum platné, je potřeba, aby se ho zúčastnilo nejméně 35 procent oprávněných voličů.

To v celé Jihlavě znamená zhruba 15 tisíc lidí. A to může být problém. I když souběh s krajskými a senátními volbami dává plebiscitu větší šanci na vyšší účast, překročení potřebné hranice mu nezaručuje.

Stačí se jen podívat do historie krajských voleb v Jihlavě. Pouze jednou vystoupala účast nad 40 procent. „Pětatřicet procent je moc. Osobně si myslím, že tolik lidí nepřijde a referendum bude neplatné,“ pokrčila rameny Brychtová.

Ostatně první náznak, jaký by mohl být o plebiscit zájem, už tu je. Na jihlavském magistrátu v pátek evidovali jen jedenáct žádostí o přinesení hlasovací urny pro krajské volby mimo volební místnosti. O tu pro referendum pouhopouhé dvě.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

Osudové osmičky v Jihlavě připomíná výstava, ukáže i bandasku milicionáře

Na výstavě zabývající se stoletou historií republiky nemůže chybět ani...

Jak vypadala Jihlava během osudových let s osmičkou na konci? Jak se velké republikové události promítly do života...

Na pracovníka jatek zaútočil rozzuřený býk, muž je v kritickém stavu

V Hlásné Třebani napadl muže býk na pastvě.(15.2.2018)

Velmi vážná zranění, která ho bezprostředně ohrožovala na životě, způsobil zaměstnanci jatek na Jihlavsku rozzuřený...

Odolal silnému vichru i mrazu. Lidé uvidí čtvrtkilometrový stožár zblízka

Technik Vlastimil Hanuš například musel úplně nahoře na špičce stožáru vyměnit...

Na Vysočině není vyšší stavba. Stožáru atmosférické stanice u Košetic na Pelhřimovsku, který dosahuje 254 metrů, nemůže...

Najdete na iDNES.cz