Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hospoda otvírala kvůli spalovně brzy. Zájem o referendum ale nebyl

  9:49aktualizováno  9:49
Jihlava nežije jen krajskými volbami. Odstartovalo rovněž první místní referendum o odpadcích. Kdo chce hlasovat, musí tak zajít do dvou volebních místností. A rozhoduje se třeba i v heroltické hospodě. V pátek odpoledne tam byl ale o referendum minimální zájem.

Referendum o spalovně odpadů se konalo v jihlavské místní části Heroltice v hospodě, mimo volební místnost. Zájem tu byl v pátek odpoledne minimální. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Dnes otevřeno od 12.00,“ hlásal v pátek nápis křídou na černé tabuli před vchodem do hospody U Klempíře v Herolticích, místní části Jihlavy.

Pro podnik, který na první pohled vypadá jako starobylá středověká krčma, jde o velmi nezvyklou otevírací dobu. „Normálně otevíráme v pět odpoledne,“ potvrzuje servírka, která sedí u stolu nad hrnkem kávy.

Fotogalerie

Nyní je však o dvě hodiny dříve a v jinak prázdném lokále, kterému dominují velká kamna s kamenným pultem, jsou momentálně kromě ní další čtyři lidé.

Sedí u oken a na stole před sebou mají jmenné seznamy zapsaných voličů v Herolticích. Hospoda se totiž na dva dny stala místem, kde se rozhoduje o tom, zda bude možné v budoucnosti v Jihlavě postavit zařízení pro energetické využití odpadu neboli lidově spalovnu.

Heroltice jsou společně s nedalekým Henčovem jedinými dvěma místy, kde se v Jihlavě nepodařilo vměstnat do jedné budovy místnosti pro probíhající krajské a senátní volby i místní referendum.

„Určitě bylo možné najít budovu, kam se místnosti vejdou“

Proto musejí tamní obyvatelé přecházet. Konkrétně v Herolticích se volí tradičně v relativně stísněné hasičárně, z níž je to na referendum do hospody asi padesát metrů. O možnosti hlasovat v plebiscitu zde v pátek informovala tabule se dvěma výraznými šipkami umístěná před volební místností.

„Není to ideální. Určitě by bylo nejlepší najít nějakou budovu, aby obě místnosti byly pod jednou střechou, ale sem to opravdu není kam nacpat,“ tvrdí Zuzana Brychtová. Ta zasedla v Herolticích v komisi pro referendum jako její místopředsedkyně. A zároveň se stala i prvním člověkem, který zde v historicky prvním místním referendu na území Jihlavy vhodil svůj hlas do urny.

„Jsem proti spalovně. Hodně třídím, za měsíc vyhodím jen dva pytlíky se směsným odpadem, proto si myslím, že je zbytečné, aby se zde stavěla spalovna,“ tvrdí Brychtová.

Do komise ji přivedly blízké kontakty s některými z organizátorů plebiscitu. Ostatní její kolegové v práci v komisi naopak viděli spíše příležitost přivydělat si nebo vyzkoušet si něco nového.

„Je to moje úplně první působení v nějaké podobné komisi, chtěl jsem si to zkusit. Řekla mi o tom přítelkyně, která je v jiné komisi, tak jsem si říkal, že ten čas takhle vykryjeme,“ vysvětloval Marián Ábel.

Kdepak záhul. V úvodních hodinách přišli jen dva voliči

Celá čtveřice se včera v Herolticích viděla podruhé v životě. Přesto si už krátce po úředním začátku hlasování všichni tykali a ukazovali fotky svých blízkých v mobilních telefonech. Ostatně příliš práce v prvních dvou hodinách stejně neměli, ze 139 registrovaných voličů dorazili za tu dobu pouze dva.

K tomu, aby bylo jihlavské referendum platné, je potřeba, aby se ho zúčastnilo nejméně 35 procent oprávněných voličů.

To v celé Jihlavě znamená zhruba 15 tisíc lidí. A to může být problém. I když souběh s krajskými a senátními volbami dává plebiscitu větší šanci na vyšší účast, překročení potřebné hranice mu nezaručuje.

Stačí se jen podívat do historie krajských voleb v Jihlavě. Pouze jednou vystoupala účast nad 40 procent. „Pětatřicet procent je moc. Osobně si myslím, že tolik lidí nepřijde a referendum bude neplatné,“ pokrčila rameny Brychtová.

Ostatně první náznak, jaký by mohl být o plebiscit zájem, už tu je. Na jihlavském magistrátu v pátek evidovali jen jedenáct žádostí o přinesení hlasovací urny pro krajské volby mimo volební místnosti. O tu pro referendum pouhopouhé dvě.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Najdete na iDNES.cz