O referendum, i když pro ČEZ ani vládu není nikterak závazné, byl ve...

O referendum, i když pro ČEZ ani vládu není nikterak závazné, byl ve Slavěticích velký zájem. Hlasovat přišlo 152 z celkem 194 registrovaných voličů. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Pátý blok Dukovan místní rozdělil. V referendu byla většina pro dostavbu

  • 14
Většina obyvatel Slavětic na Třebíčsku souhlasí s dostavbou jaderných bloků dukovanské elektrárny, ale odmítá stavbu trvalého úložiště jaderného odpadu. Vyplývá to z referenda, které se v obci vzdálené dva kilometry od elektrárny konalo v neděli. Výsledky komise dopočítala nad ránem.

„Je to jen komedie, celé hlasování je na houby.“ I takové byly reakce obyvatel Slavětic, kteří v neděli k místnímu referendu zamířili.

Referenda se zúčastnilo 152 občanů ze 194 s právem hlasovat, dva vhozené lístky byly neplatné.

Otázky referenda ve Slavěticích

1) Souhlasíte se stavbou trvalého úložiště jaderného odpadu a nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany na katastru Slavětic bez připomínek?

2) Souhlasíte se stavbou nových bloků v případě, že vláda bude dostatečně kompenzovat zhoršení životních podmínek občanů obce?

Lidé v sousedství jaderné elektrárny Dukovany hlasovali, zda souhlasí se stavbou dalších elektrárenských bloků a vybudováním trvalého úložiště jaderného odpadu bez připomínek. A také zda souhlasí s rozšířením elektrárny v případě, kdy bude vláda dostatečně kompenzovat zhoršení životních podmínek.

Na první otázku podle Antonína Kováře z přípravného výboru referenda odpovědělo 11 občanů ano a 136 občanů ne, tři se zdrželi. Na druhou otázku odpovědělo 89 lidí ano a 60 ne, jeden se zdržel.

„O těchto výsledcích jsem tajně snil. Za daných podmínek a položených otázek to dopadlo nejlépe, jak mohlo,“ uvedl starosta obce René Moravec.

Referendum však také ukázalo, že řada lidí má k těmto stavbám vážné připomínky. „Není to tak, jak prezentovala obec, že tu stavby všichni vítají,“ poznamenal Kovář.

„Uvidíme, jaké pan starosta a koalice vymyslí kompenzační opatření,“ dodal.

Opozice se na jejich přípravě bude chtít podílet. Nové reaktory by měly stát asi kilometr od Slavětic. „To už není za humny. Já říkám, že bychom je měli na zahradě,“ tvrdí Kovář.

Všechno jasné? Jen novinářům ne, rýpla si členka komise

S výstavbou pátého bloku dukovanské elektrárny počítá Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR, který vláda schválila loni. Výstavbu prosazují zejména kvůli zachování pracovních příležitostí už léta místní politici i Sdružení Energetické Třebíčsko.

Sdružení podle předsedy Vítězslava Jonáše hájí zájmy tří desítek firem a 128 obcí na udržení Dukovan v provozu i po roce 2035, kdy by podle dosavadních předpokladů měly být odstavovány nynější dukovanské reaktory.

V elektrárně pracuje kolem 1100 lidí a podle Energetického Třebíčska je na ni navázáno dalších 400 ekonomických subjektů. Třebíčsko má na Vysočině nejvíc lidí bez práce. Letos v únoru tam byla nezaměstnanost 8,5 procenta.

Ve Slavěticích byl v neděli relativní klid. Žádná agitace, žádní ekologičtí aktivisté. Jen na budově obecního úřadu visela státní vlajka. Parkoviště u obecního úřadu zabrali novináři. Ve volební místnosti si podávali kliku televizní, rozhlasoví a novinoví reportéři.

O názor se však z hlasujících podělil jen málokdo. „Lidé tu chtějí hlavně klid,“ vysvětloval o chvíli později starosta Moravec.

Pětičlenná komise se zapisovatelkou nebyla moc sdílná. Už předem někteří lidé poukazovali na nejednoznačnost otázek, které v sobě skrývaly i podotázky.

Je v den hlasování všechno jasné? „Asi ano, nikdo si nestěžoval,“ řekla po hodině a půl od otevření místnosti předsedkyně volební komise Marie Hájková. „Co se vám na tom zdá složitého?“ ptala se. „Akorát novinářům to není jasné,“ rýpla si jiná členka komise.

Iniciátor referenda s sebou vzal i pět dětí. Tři zůstaly doma

Zastupitelé odhlasovali znění otázek beze změny tak, jak je předložil přípravný výbor v čele s Kovářem. „To víte, že jsem byl hlasovat. A spolu se mnou i pět dětí, tři mladší ještě nemohou,“ řekl Kovář, jednapadesátiletý soukromý zemědělec.

Referendum vyvolal prý proto, aby Slavětičtí ukázali, že nejsou všichni jednoznačně pro další rozvoj Dukovan. „Všude kolem se prezentuje, že jsou všichni pro, což není pravda,“ vysvětluje Kovář.

Bojí se o další osud obce, poukazuje na rostoucí dopravní zátěž a s ní spojený hluk. „Pokud se opravdu bude stavět pátý či šestý blok, lidé z obce odejdou sami. Elektrárna by k nám zase byla blíž,“ říká.

Stavět se má právě směrem ke Slavěticím, i když ne zrovna v jejich katastru. Pozemky patří spíše k obcím Dukovany a Rouchovany.

Atmosféra v obci není zrovna idylická. Když už někdo z hlasujících kývne, že se podělí o názor, tak jen anonymně. „Pátý blok atomky nás rozděluje, dost se to v obci vyostřilo,“ tvrdí starší manželský pár. Oba jsou proti dalšímu rozvoji elektrárny. „Nás už se to vzhledem k věku netýká, ale kvůli dětem jsme byli hlasovat,“ říká muž.

Vadí jim velká dopravní zátěž v obci i elektrická rozvodna s lesem vysokých stožárů jen pár set metrů za obcí. „Ta je pro nás horší než samotná atomka,“ tvrdí.

Obec má díky elektrárně ročně přes dva miliony navíc

Na sliby už nevěří. „Když se elektrárna začínala stavět, říkali, že budeme mít elektřinu a topení zdarma. Nic nesplnili,“ kritizuje muž.

Přesto si místní nemůžou na vše stěžovat. ČEZ platí do obecní kasy 2,2 milionu korun ročně, což je necelá polovina příjmů.

„Za ten příspěvek jsme rádi. Spravili jsme silnice, chodníky, víceúčelové hřiště, pergolu, zázemí pro sportovní areál, nový rodinný dům, který obec pronajímá. Díky tomu se nám daří obec rozvíjet. Teď jsme opozici přistoupili na návrh, že se nebude platit stočné, lidé tedy ušetří,“ popisuje starosta Moravec.

Sám by spíše než pátý blok řešil, zda místní opravdu chtějí obchvat, se kterým už počítá územní plán, ale jeho budování je zatím v nedohlednu. „I obchvat má své pro a proti,“ poukazuje starosta.

Slavětičtí měli o hlasování zájem i přesto, že ČEZ předem avizoval, že výsledek referenda pro něj není závazný a přípravné práce pojedou dál. Klíčová rozhodnutí přijdou na řadu až později.

Slavětice (červená značka) jsou od dukovanské jaderné elektrárny (žlutá značka) vzdálené jen pár kilometrů. Areál elektrárny by se ale právě jejich směrem měl při dostavbě rozrůst.

Slavětice (červená značka) jsou od dukovanské jaderné elektrárny (žlutá značka) vzdálené jen pár kilometrů. Areál elektrárny by se ale právě jejich směrem měl při dostavbě rozrůst.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

, ,