Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Referendum ve stínu voleb. Hlasování o spalovně hrozí v Jihlavě nezájem

  13:41aktualizováno  13:41
Zhruba 15 tisíc lidí by se muselo zúčastnit historicky prvního místního referenda v Jihlavě, aby bylo platné a vedení města na něj muselo brát ohled. Zdá se ale, že tuto hranici budou organizátoři plebiscitu o spalovně, který je v pozadí krajských a senátních voleb, těžko překonávat.

Za referendum aktivisté v Jihlavě bojovali tři roky. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Téměř tři roky na tuto chvíli čekal. Matěj Man spolu se svými kolegy z přípravného výboru druhý říjnový víkend završí svou dlouhodobou snahu o to, aby si lidé v Jihlavě sami v referendu rozhodli o tom, zda chtějí ve městě spalovnu odpadu.

Účast v krajských volbách v Jihlavě

rok 2000 - 37,09 %

rok 2004 - 32,12 %

rok 2008 - 40,86 %

rok 2012 - 38,18 %

Zdroj:

Jenže zdaleka nemají vyhráno. Musí teď přesvědčit dostatek lidí k tomu, aby se plebiscitu vůbec zúčastnili. A nebude to vůbec lehký úkol.

K tomu, aby hlasování bylo platné, je potřeba, aby svůj lístek do urny vhodilo nejméně 35 procent oprávněných voličů. To v Jihlavě činí zhruba 15 tisíc lidí. A to může být problém. I když souběh s krajskými a senátními volbami dávají referendu větší šanci na vyšší účast, překročení potřebné hranice mu nezaručují. Stačí se jen podívat do historie krajských voleb v Jihlavě.

Pouze jednou vystoupala účast voličů nad 40 procent, a to ještě velmi těsně. V roce 2008 přišlo do volebních místností 40,86 procenta voličů. V ostatních letech projevilo v Jihlavě zájem o krajské volby zhruba 38 procent voličů, v roce 2004 to bylo dokonce jen 32 procent.

Vedení magistrátu hlasování o spalovně vynechá

Navíc nikde není psáno, že všichni, kteří přijdou k volbám, budou chtít hlasovat i v referendu. Například téměř kompletní vedení jihlavského magistrátu, které s konáním plebiscitu nesouhlasí, se už jasně vyjádřilo, že referendum vynechá.

„Považuji otázky referenda, hlavně s ohledem na stavbu krajské velké spalovny, za neaktuální a již zodpovězené. Velká spalovna v Kraji Vysočina není z mnoha aspektů dobré řešení a již se o něm neuvažuje,“ vysvětlil svou neúčast například náměstek primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL), kterému se zároveň nelíbí, že výsledek plebiscitu může vystavit stopku i jiným zařízením na likvidaci odpadu.

„Vyloučit referendem jakýkoli druh možnosti likvidace, tedy například kompaktní ‚okresní‘ high-tech spalovnu, považuji za špatné řešení,“ dodal.

„Považuji referendum ve zmiňovaných otázkách za zbytečné vyhazování peněz. Spalovna se neplánuje,“ přidal se jeho kolega z městské rady Vratislav Výborný (ČSSD).

„To je jen politická kouřová clona, že Jihlava nic neplánuje. Spalovna odpadu je v plánu. Je v územním plánu a v plánu odpadového hospodářství. Řeči politiků vezme po volbách vítr, ty nejsou závazné, na rozdíl od těchto dvou strategických dokumentů,“ tvrdí naopak Man.

V Henčově a Herolticích se referendum odehraje v jiné budově

Dobře si však uvědomuje, že bude potřeba lidi k referendu přitáhnout. Přípravný výbor proto připravuje na poslední týdny před volbami kampaň, na niž sehnal peníze od dárců.

„Dělali jsme si i pečlivý průzkum veřejného mínění, který nám připravil profesionální sociolog. Podle něj to vypadá, že by referendum mělo dopadnout dobře. Až mě překvapilo, kolik Jihlaváků o referendu ví a řeklo, že přijdou,“ dodal Man.

Nebojí se ani toho, že by lidi mohl odradit fakt, že nebudou mít možnost hlasovat v jedné místnosti. Volby do krajského zastupitelstva a Senátu budou probíhat v jedné místnosti, zatímco hlasování v referendu v jiné. „Aspoň že to bude v jednom domě a lidé nebudou muset přebíhat,“ oddychl si Man.

Neplatí to však stoprocentně. Na dvou místech budou muset zájemci o referendum přecházet. Konkrétně v příměstských částech Henčov a Heroltice bude místnosti dělit 50 až 100 metrů.

„Pro potřeby konání referenda musel magistrát dokupovat například volební urny a zástěny. Rozpočet referenda je 1,5 milionu, které půjdou z pokladny města. Volby pak platí stát,“ uvedl mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Na největší setkání hasičů dorazily tisíce lidí, viděli 350 vozidel

V akci byl i modrobílý policejní vrtulník, do jehož vaku se vejde až 800 litrů...

Na to, jak vypadá práce profesionálních záchranářů, se přišly o víkendu na letiště v Přibyslavi podívat desítky tisíc...

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Naďa Urbánková má jasno: Člověk by se měl na svět koukat růžovými brýlemi

Naďa Urbánková

Podle rodného listu by příští rok na konci června měla zpěvačka, herečka a moderátorka Naďa Urbánková oslavit 80....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz