Recesistická soutěž "Hod Polničskou kolejnicí" se letos konala už po jedenácté..

Recesistická soutěž "Hod Polničskou kolejnicí" se letos konala už po jedenácté.. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Recesisté házeli v Polničce už pojedenácté osmikilovou kolejnicí

  • 2
Už tradiční recesistickou soutěž Hod Polničskou kolejnicí, která se koná v obci nedaleko Žďáru nad Sázavou, zahájila letos mistryně Evropy v basketbalu Markéta Bednářová - Mokrošová. Házela ale jen dřevěnou kolejnicí, se kterou soutěží děti. Ostatní účastníci vzali do ruky poctivých osm kilo železa.

A jak soutěž vznikla? Úplně nevinně. Místní dobrovolní hasiči našli starou kolejnici. "Byl na ní vyražený letopočet 1837, tehdy v Polničce byly největší železárny v Čechách," říká místostarosta obce Luboš Zeman.

"Chlapi říkali, zkusíme s tím nějakou recesi, tak se zvažovalo, jak velkým kusem házet. Prvně se uřízl metr, ten jsme ale ani nezvedli, tak se zkracovalo až na dvaceticentimetrový kousek, který se teď používá. Váží osm kilogramů," popisuje Zeman historii soutěže.

Hod Polničskou kolejnicí zahájila letos mistryně Evropy v basketbalu Markéta Bednářová–Mokrošová.

Poprvé na ni v roce 2001 pozvali i koulařku Helenu Fibingerovou, která s historickou, tedy "pravou" kovovou kolejnicí hodila 11 metrů a drží tak dosavadní rekord. Podle hodnocení Polničské kolejnice ale hodila vlastně metrů 21, protože ženám se deset metrů připočítává. Soutěž ale není určena pro registrované sportovce, takže její výkon se oficiálně "nepočítá".

V dalších letech se na soutěži objevila celá plejáda známých jmen, například diskař Imrich Bugár, lyžař Martin Koukal, motocyklový závodník z Rallye Paříž – Dakar Ivo Kaštan, ale třeba i paní Zdeňka Frištenská, pravnučka světoznámého zápasníka Gustava Frištenského.

Železo se v Polničce sice už nevyrábí, ale s železniční kolejnicí je spojený i areál Vagon, ve kterém soutěž probíhá. Kromě jiných atrakcí je tady i vyhledávaná dětská železnice, a místní občerstvovna je z předělaného historického vagonu. A jak je to s železnicí skutečnou?

Recesistická soutěž "Hod Polničskou kolejnicí" se letos konala už po jedenácté..

"Měla být, ale není," říká historik Karel Černý. Právě v těchto místech byla na přelomu 19. a 20. století plánovaná propojka ze Žďáru nad Sázavou do Žďírce nad Doubravou, ale stavba se nakonec neuskutečnila.

"Přesto tady ale vlak jezdil, i když jen po lesní železnici, která byla vybudována ve 30. letech minulého století kvůli rychlé likvidaci polomového dřeva v okolí Račína a Dolních Hamrů. Ale po ní jsou dnes k vidění v okolí Polničky jen zbytky náspů v terénu," dodává Černý.

Na soutěž v hodu kolejnicí se příznivci i diváci sjíždí zdaleka

Letos zaujala v modrých dresech s nápisem Sokolky Hnátnice skupina sedmi rozesmátých žen, které dorazily na kolech.

Výsledky soutěže

Ženy do 40 let:
Šárka Hüblová ze Žďáru nad Sázavou - 15,58 metrů

Ženy nad 40 let:
Vlasta Brožová z Polničky - 15 metrů

Muži do 40 let:
Miroslav Hübl ze Žďáru nad Sázavou – 9,09 metrů

Muži nad 40 let:
Vlastimil Zeman ze Žďáru nad Sázavou-  8,72 metrů

Veteráni:
František Mayer z Polničky - 7,47 metrů

"Na Vysočinu jezdíme v létě pravidelně a nejvíc do okolí Dářka. A soutěž nás zaujala, takže já jsem tady už popáté," říká Miroslava Dušková. Loni ve své kategorii druhá, a letos s výkonem 14,14 metrů (tedy s připočítanou desítkou) své druhé místo obhájila.

"Přijely jsme v pátek, nemůžeme vynechat sobotní Polničskou pouť, a v neděli pak na kolech vyrazíme domů," doplňuje paní Miroslava.

Nebyla to ale jediná početnější skupina mezi stovkou startujících dospělých a více než 120 soutěžícími dětmi. Nepřehlédnutelný byl ve svých dresech i početný "Čouda team" z Kamenné u Jihlavy.

A jak soutěž v hodu kolejnicí probíhá? Soutěžící zaplatí dvacet korun startovného, za což má povolený i malý doping v podobě malé štamprličky barvy zelené, nahnědlé nebo čiré tekutiny. Pak má dva soutěžní hody, počítá se lepší z nich.

,