Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

S dotací to městu nevyšlo. Domov důchodců tak chtějí postavit Rakušané

  • 0
Nový domov důchodců v Chotěboři nemusí stavět město. Jeho výstavbu může nakonec zajistit soukromý investor z Rakouska. Ten by pak zařízení i provozoval. Nečekaný posun nastal poté, co ministerstvo práce a sociálních věcí omezilo poskytování dotací. Radnici se investor sám ozval.

„Oslovila nás rakouská společnost, která by chtěla realizovat na Koubku domov pro seniory ve vlastní režii. Město by to tedy nestálo ani korunu,“ informoval starosta Tomáš Škaryd. Jak dodal, společnost by od města vykoupila pozemky poblíž městských sportovišť.

Nabídku už vedení města projednávalo, konečné slovo ale ještě nepadlo. „Ještě předtím se pojedeme 9. května podívat na domov pro seniory do Chrudimi, který provozuje právě tato společnost. Budeme tak mít dostatek podkladů pro pravidelné jednání zastupitelstva. To se bude konat 11. května, kdy bychom měli dojít k nějakému závěru,“ pravil Tomáš Škaryd. Firma má s provozem domovů pro seniory zkušenosti nejen z Chrudimi, ale i z Rakouska a Švýcarska.

Jednou ze zásadních podmínek města je, aby v domově dostali místo především chotěbořští důchodci, a rovněž, aby pracovní místa zaplnili obyvatelé města. Pokud by bylo sociální zařízení městské, dokázala by si to radnice pohlídat. V případě soukromého zařízení by na složení personálu ani klientů neměla prakticky žádný vliv.

Bez státních peněz chtělo město stavět samo, v menším

Stavba domova pro seniory měla v Chotěboři začít v letošním roce. Jenže plány města citelně nabouralo omezení v poskytování dotací ministerstvem práce a sociálních věcí.

„Podle nových pravidel je dotační titul vypsán s maximální částkou 50 milionů korun pouze na rekonstrukce stávajících budov. My však chceme zbrusu novou stavbu,“ vyjádřil se před časem místostarosta města Zdeněk Janovský.

Vedení Chotěboře se proto rozhodlo, že ustoupí z původního velkého projektu za státní peníze a začne stavět svépomocí po etapách na základě nové projektové dokumentace, která bude odpovídat menším možnostem městského rozpočtu.

„Snížil by se tím počet lůžek i počet pracovních míst. Byli bychom nuceni se obejít bez prádelny a vývařovny, jež měly být v další budově,“ doplnil Janovský.

„O domov pro seniory rozhodně stojíme, i kdyby byl v menším rozsahu, než jsme plánovali původně,“ řekl dále místostarosta.

Je ale možný ještě i jiný postup: že by rakouský investor stavěl domov v původním rozsahu, případně přišel s vlastním projektem.

Na Havlíčkobrodsku je situace kritická, zájemci čekají i dva roky

Původně se mělo zařízení stavět jako komplex dvou budov s lůžky pro 130 klientů. Ti zároveň měli mít v areálu k dispozici navazující služby včetně pečovatelské služby a denního stacionáře.

Náklady na výstavbu domova se odhadovaly na 170 milionů korun s tím, že státní dotace by pokryla většinu této částky. Roční provoz byl vypočten přibližně na 30 milionů, hrazen měl být z příspěvků ministerstva i poplatků klientů.

„Chotěbořsko je lokalita, která je zcela bez jakéhokoliv zařízení pro seniory. Je to místo, kde vznik takového zařízení podporujeme,“ prohlásil krajský radní pro sociální oblast Petr Krčál. „V celém kraji je přibližně dva a půl tisíce míst v domovech pro seniory. A žádostí o umístění momentálně máme více než tisíc,“ dodal.

Například v nedalekém Havlíčkově Brodě je situace kritická. V pořadníku je přibližně 300 jmen a na umístění se čeká až dva roky.