Historický ronovský most býval, kam paměť sahá, bez omítky. Památkáři ale prosadili i na základě jednoho stovky let starého obrazu vápennou omítku. A ta opadává a opadává. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Omítka na historickém mostě je zbytečná, volá po jejím opadání radnice

  • 5
Radnice v Přibyslavi se bude znovu snažit přesvědčit památkáře a příslušné úřady o tom, že omítka na historickém mostě v Ronově nad Sázavou je zbytečná. Stav mostu je totiž po zimě znovu tristní, speciální historická omítka opět nevydržela. A město ji opravovat čtvrtý rok po sobě už nehodlá.

„Most je památka a chceme, aby nějak vypadal. Ale zároveň nechceme, abychom každý rok museli nechávat omítku nanášet znovu. Pro město je to výdaj v řádu stovek tisíc korun,“ uvedl přibyslavský starosta Martin Kamarád. Během několika dní chce svolat místní šetření.

Historický most v Ronově patří mezi nejstarší v Česku, pochází zřejmě z 16. století. Je nemovitou kulturní památkou. Před čtyřmi roky ho po sérii havárií nechala Přibyslav kompletně opravit.

Původně neomítnutý kamenný most však musel být na přání památkářů opatřen speciální omítkou vyrobenou původními postupy ze surovin používaných v minulosti. Jenže od té doby se zimu co zimu část omítky odloupala. Nevydržela zejména na místech, které jsou v častém kontaktu s vodou nebo sněhem.

Letos už radnici došla trpělivost. „Budeme požadovat, aby most zůstal bez omítky. Nejlepší by bylo otlouct ta nejhorší odloupaná místa a zbytek nechat na přirozené cestě, ať opadá sama,“ nechal se slyšet starosta.

Stačil jeden stovky let starý obraz a bylo rozhodnuto

Most po celou zimu bedlivě sledoval a tvrdí, že zejména návodní strana byla v mrazech pokryta souvislou dvoucentimetrovou vrstvou ledu. „Neznám stavaře, který by za těchto podmínek zaručil, že vápenná omítka nanesená na holý kámen vydrží,“ pravil.

Národní památkový ústav (NPÚ) začal požadovat omítnutí mostu poté, co se našel stovky let starý obraz, na němž je zachycen pohled na omítnutý most. Radnice se zakrytí zaspárovaných kamenů světle šedivou vrstvou bránila, nicméně nakonec musela kapitulovat.

„Nikdo si most nepamatuje jinak, než že byl vždy kamenný,“ kroutil hlavou Kamarád. „Stavebně-historický průzkum z roku 1998 uváděl, že se na mostě nacházely zbytky vápenné omítky,“ naopak poznamenala mluvčí NPÚ v Telči Ilona Ampapová.

Přání památkářů posvětil v roli státního dohledu odbor rozvoje města v Havlíčkově Brodě a vydal závazné stanovisko, jímž se musí vlastník mostu řídit. Pokud by ho porušil a omítku neobnovoval, hrozilo by mu správní řízení.