Úspěch nezabral, na dotaci od Brodu musí hokejisté prozatím zapomenout

  8:47aktualizováno  8:47
Po letech půstu si hokejoví fanoušci v Havlíčkově Brodě užili skvělou sezonu. Bruslařský klub vyhrál druhou ligu a jen o skóre mu v baráži utekl postup do ligy první. Dařilo se i mládežnickým týmům. O to větší zklamání šéf klubu prožívá nyní. Město totiž odmítlo udělit BK dotaci na další čtyři roky.

Hokejisté Havlíčkova Brodu (na snímku kapitán Miroslav Třetina) dělali v uplynulé sezoně fanouškům radost. Radnice jim však nyní stejnou mincí neoplatila. | foto: Luboš Vácha

„Je to pro mě překvapení a veliké zklamání,“ komentoval rozhodnutí předseda BK David Kozlík.

„Klub ožil, do Kotliny chodilo v sezoně v průměru osm stovek diváků, v baráži dokonce 2 500. To je pro mě měřítko úspěchu. Proto jsem z přístupu města zklamán,“ dodal.

Před dvěma roky, kdy se provalily machinace s městskými dotacemi a hospodaření tehdejšího HC Rebel prošetřovala i policie (více čtěte zde), se nové vedení s představiteli radnice dohodlo na nových podmínkách pro udělení dotací. Zastupitelé tehdy schválili dvouletou smlouvu, podle níž měl Bruslařský klub ročně dostávat čtyři miliony na činnost mládeže a jeden milion pro A-tým.

Smlouva trvá do konce roku. Součástí dohody bylo i ustanovení, že pokud klub bude s penězi dobře hospodařit, může mu být smlouva po dvou letech prodloužena. Na tom měl BK velký zájem, a proto si podal žádost novou. Protože neměl ve financích žádný problém, rovnou navrhl smlouvu čtyřletou.

Na slib zapomněli? „BK nesplnil podmínky,“ říká místostarostka

Jenže zastupitelé novou smlouvu zamítli. Tak jak jim to pár dní předtím doporučil finanční výbor. „Zastupitelé asi na příslib daný před dvěma roky zapomněli,“ hořce konstatoval David Kozlík.

„Žádost Bruslařského klubu jde mimo schválené zásady udělování dotací, jedná se o dotaci individuální. BK navíc nesplnilo zásady města v tom, že od mužů nevybírá žádné členské příspěvky,“ uvedla na jednání zastupitelstva místostarostka Ivana Mojžyšková (ČSSD). Sama je kritičkou vysoké podpory hokeje. Opakovaně tvrdí, že do hokeje jdou peníze na úkor ostatních sportů.

„Slíbili jsme jim, že když nebudou zlobit a krást, peníze jim dáme. Podívejte se, jak hrají, jaké měli úspěchy. Brod je hokejové město, nezapomínejme na to,“ naopak podporoval schválení smlouvy opoziční zastupitel Jiří Čáslavský.

„Žádost podávají mimo termín pro jejich podávání a dotace pro BK ani nebyla předem nikterak projednaná. Dvacet milionů na čtyři roky není málo peněz,“ upozornil komunista Zdeněk Dobrý.

Podle Kozlíka je důvodem pro neudělení individuální dotace i to, že vedení města chce v letošním roce představit nové zásady pro systémovou podporu sportu a kultury. Jenže o změně zásad se mluví už několik volebních období a dosud k žádné revoluci nedošlo.

Trenéry mládeže při nejistotě podepíší jen do konce roku

Zastupitelé Bruslařskému klubu navrhli, aby podal žádost o dotaci na příští rok v řádném říjnovém termínu. Ale i kdyby pak byla schválena, půjde o peníze jen na jeden rok. A navíc, hokejová sezona v tu dobu už bude v běhu. „Zvažujeme, že trenérům mládeže nabídneme smlouvy jen do konce roku, a pak se uvidí,“ prozradil Kozlík.

Na penězích od města je závislá zejména mládež. Klub pro více než dvě stovky dětí, do něhož nově patří i synchronizované bruslení, zaměstnává pět profesionálních trenérů. Čtyřmilionový příspěvek od radnice pokryje tři čtvrtiny ročních nákladů na mládežnické týmy, z nichž dva hrají extraligu. Bez peněz od města by se Bruslařský klub neobešel.

U A-týmu je situace trochu lepší. Milionová městská dotace tvoří přibližně 25 procent. Zbytek klub získává ze svých jiných aktivit nebo od sponzorů. „Tam by to tak extrémní problém nebyl. Ale u mládeže ano,“ potvrzuje šéf BK.

S vedením města proto plánuje vyvolat další jednání. Nejspíše už do červnového zastupitelstva by chtěl klub poslat nový návrh, který by mohl mít šanci na podporu.

Výsledky voleb 2018

 Výsledky komunálních voleb do jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby 2018 v Kraji Vysočina vyhrála ve druhém kole v obvodu č.53 - Třebíč Hana Žáková.Nejčtenější

Vraťte do parku pamětní desku zavražděného Jakuba, žádají stovky lidí

Speciální hlásiče na dětských hřištích, které dokážou v případě nouze přivolat...

„Vraťte pamětní desku Jakuba Šimánka tam, kam patří! Nedovolte radním se takhle zachovat!“ Tak apeluje petice, která se...

V Třebíči se trpaslíci spojili proti obrovi, vítěz voleb jde do opozice

Takto se Jaromír Barák (za monitorem v šedém saku) radoval z volebního...

Třebíči bude následující čtyři roky vládnout koalice složená ze sedmi uskupení. Zatím ovšem není jasné, kdo obsadí post...Dukla v domácím poháru vyhrála na Žižkově, Opava vyřadila Jihlavu

Daniel Tetour z Dukly (vpravo) se raduje z gólu do zlínské sítě. Zleva jsou...

Dvě těsné výhry prvoligových týmů se soupeři z druhé nejvyšší soutěže přinesla páteční klání 3. kola domácího...

Ve Velkém Meziříčí dohodli koalici ještě večer. Vítěze voleb obešli

Radovan Necid sice volby ve Velkém Meziříčí se svým uskupením To pravé Meziříčí...

Exstarosta Velkého Meziříčí Radovan Necid ve městě vyhrál volby, ale na radnici se nevrátí. S uskupením To pravé...

Virtuální hokej: cesta, jak trénovat, zlepšovat se a neplatit drahý led

SENSE ARENA. Tak se jmenuje projekt, který má změnit přípravu hokejistů. Líbí...

Přichází doba, kdy se i hráči z NHL nebudou lepšit jen na ledě, ale třeba doma v garáži. Virtuální hokej nabízí dřinu....

Další z rubriky

Na Vysočině odhalili pomník Napoleonovu generálovi. Kritici protestovali

Odhalení pomníku napoleonskému generálu Jeanu Boudetovi v Moravských...

Obnovený pomník významnému Napoleonovu generálovi Jeanu Boudetovi odhalili jeho potomci v parku před gymnáziem v...

Židovský pamětník pátrá po osudech předků. V Jihlavě za války trpěli

Gustav Steiner zahynul v koncentračním táboře Osvětim 18. října 1941. Němci...

Narodil se v roce 1938 krátce po takzvané Křišťálové noci. Do doby, kdy se pálily židovské synagogy a ničily židovské...

V Třebíči se trpaslíci spojili proti obrovi, vítěz voleb jde do opozice

Takto se Jaromír Barák (za monitorem v šedém saku) radoval z volebního...

Třebíči bude následující čtyři roky vládnout koalice složená ze sedmi uskupení. Zatím ovšem není jasné, kdo obsadí post...

Najdete na iDNES.cz