Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Bystřice míří gigant Cooper, zaměstnal by lidi po ukončení těžby uranu

  8:20aktualizováno  8:20
Příští rok skončí těžba uranu v dole Rožná. Mikroregion proto musí počítat s vyšší nezaměstnaností, která je už tak na Bystřicku dlouhodobě nad celorepublikovým průměrem. Starostové věří, že situaci zlepší noví investoři.

Bystřičtí měli dosud s přivábením nových investorů problémy. Většinu odradilo špatné připojení k dálnici. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Úřady práce v mikroregionu evidují 7,7 procenta lidí bez místa, přímo v Bystřici nad Pernštejnem se nezaměstnanost drží na úrovni 8,4 procenta.

Starostové doufají, že se podaří přilákat další firmy do bystřické průmyslové zóny. Jenže tenhle stav trvá už několik let.

Kdo přijde do Bystřice

Cooper Standard Automotive je nadnárodní společnost s ústředím v USA.

Její závod ve žďárské průmyslové zóně, kde pracuje zhruba tisíc lidí, patří do divize Fluid a zabývá se výrobou palivových, potrubních a jiných systémů sloužících k rozvodu kapalin, stlačeného vzduchu a jiných médií v autech.

V 19 zemích zaměstnává přes 27 tisíc lidí.

Místní firma Adoz chce rozšířit strojní výrobu. Nyní zaměstnává zhruba 60 lidí.

„Podepsali jsme smlouvu o smlouvě budoucí s bystřickou firmou Adoz, která projevila zájem o necelé dva hektary pozemků. Zaměstná zhruba sto lidí ve strojní výrobě,“ přiblížil aktuální vývoj bystřický místostarosta Josef Vojta. Adozu už totiž nestačí výrobní kapacita v současném sídle.

Mnohem větší terno by znamenal druhý zájemce. V březnu by měli zastupitelé projednat příchod silného investora. Podle informací MF DNES jde o nadnárodní koncern Cooper Standard Automotive, který má pobočky v devatenácti zemích.

Ve Žďáře nad Sázavou, kde působí už osmnáct let, zaměstnává zhruba tisíc lidí. Podle výroční zprávy z roku 2014 dosáhl žďárský závod obratu přes 3,4 miliardy korun.

Nadnárodní firma se zaměřuje na dodávky pro automobilový průmysl, Žďár patří do divize Fluid a vyrábí systémy sloužící k rozvodu kapalin a stlačeného vzduchu.

Výroba by měla začít příští rok

Vyjádření vedení žďárského závodu se redakci nepodařilo získat. Zájem Cooperu ale potvrdil starosta Karel Pačiska.

„Intenzivně jednáme, firma požaduje osm hektarů. Mělo by jít o montovanou přízemní stavbu, která rychle vyroste,“ řekl Pačiska.

Výroba by měla začít už příští rok. „Hezky by to navazovalo s útlumem v dolech,“ poznamenal starosta.

Bystřická pobočka, kde najde práci přes čtyři sta lidí, bude podle zdroje MF DNES přímo navazovat na žďárský závod. V tamní průmyslové zóně v Jamské ulici už se však Cooper Standard neměl kam rozšiřovat.

Bystřičtí měli dosud s přivábením nových investorů problémy. Většinu odradilo špatné připojení k dálnici. A byly i další důvody.

Lidé odmítli v referendu příchod firmy UJP, která plánovala výrobu palivových kazet pro jaderné elektrárny, výrobce zdravotnické techniky Dahlhausen si nakonec vybral jiné místo. Finský Hartwall měl před šesti lety dokonce vykoupené pozemky, ale svůj závod nepostavil.

Hromadné propouštění oznámí ve druhé polovině roku

Bystřice nyní získala finanční injekci ve výši 17 milionů prostřednictvím CzechInvestu. Peníze na vybudování další infrastruktury v průmyslové zóně z rozpočtu ministerstva průmyslu schválila letos na konci ledna vláda.

„Bystřici nad Pernštejnem bude v roce 2016 poskytnuta podpora do výše 17 milionů korun, a to z Programu na podporu podnikatelských nemovitostí a infrastruktury,“ potvrdila mluvčí CzechInvestu Petra Menclová.

Na přípravu infrastruktury v průmyslové zóně za železniční tratí směrem na Rodkov padne celkem 22 milionů korun. Podle místostarosty Vojty jsou uznatelné náklady pro dotaci ve výši 75 procent.

„Teď nám hraje do karet oživení ekonomiky. Přibylo žádostí drobných podnikatelů, kteří ve městě rozšiřují svoji výrobu,“ říká Vojta.

Diamo oznámí propouštění ve druhé polovině roku

Podle starosty Pačisky míří z Bystřicka za prací jinam kolem tisícovky lidí.

„Hodně lidí jezdí do kuřimského Tyca, První brněnské strojírny Velká Bíteš, Medinu nebo Žďasu,“ jmenuje velké firmy v dojezdové vzdálenosti. Největším zaměstnavatelem přímo v Bystřici je výrobce nástrojů Wera Werk, který zaměstnává kolem 600 lidí.

Konec těžby uranu v posledním aktivním dole v Evropě zaměstnal několik vlád, které uzavření dolů několikrát odložily. Podle šéfa státního podniku Diamo Tomáše Rychtaříka se naráz ocitne bez práce maximálně 200 z 850 lidí.

Hromadné propouštění oznámí ve druhé polovině roku v předstihu kvůli zákonné lhůtě. Kolik státní podnik udrží v příštích letech lidí, záleží i na tom, jak bude úspěšný v získávání energetických projektů.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž prošel...

Stáli jsme nedaleko hranic a řešili, jestli se vrátit, vzpomíná hokejová legenda

Bývalý hokejový obránce Jan Suchý vzpomíná nejen na bouřlivý srpen 1968, ale...

Nejlepší roky své kariéry prožil v době, kdy hokej byl snad jedinou možností, jak dát co proto nenáviděným „Rusákům“....

Další z rubriky

Starosta dobrovolných hasičů Karel Richter zemřel, v čele sborů stál 18 let

Starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karel Richter.

Dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter v sobotu náhle zemřel, bylo mu 67 let. Sdružení hasičů Čech,...

Muž se pokusil ukrást prsteny za 360 tisíc, kuráž si dodal alkoholem

Zlato - ilustrační snímek.

Zloděj šperků řádil v jihlavském obchodním domě City Park. Opilý cizinec se tam pokusil ukrást šperky za v hodnotě 360...

Na největší setkání hasičů dorazily tisíce lidí, viděli 350 vozidel

V akci byl i modrobílý policejní vrtulník, do jehož vaku se vejde až 800 litrů...

Na to, jak vypadá práce profesionálních záchranářů, se přišly o víkendu na letiště v Přibyslavi podívat desítky tisíc...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz