Noví radní Třebíče zastavili distribuci listopadového Zpravodaje, který měl obsahovat útočné texty. Ilustrační foto.

Noví radní Třebíče zastavili distribuci listopadového Zpravodaje, který měl obsahovat útočné texty. Ilustrační foto. | foto: Lukáš Procházka

Radní v Třebíči skartovali Zpravodaj. Teď jsou za to v hledáčku policie

  • 5
Kvůli radničnímu Zpravodaji hrozí radním v Třebíči ztráta místa nebo i vězení. Rada zastavila listopadové číslo, které připravila bývalá garnitura s texty útočícími na nové vedení. Měsíčník se nedostal do domácností, což napadl obyvatel Milan Krčmář starší. Tvrdí, že městu vznikla škoda 65 tisíc korun.

"Prověřujeme oznámení kvůli pozastavení Zpravodaje. V nejbližší době zahájíme úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu porušení povinnosti při správě cizího majetku," sdělila policejní mluvčí Marcela Lavická.

Vyšetřování se týká starosty Pavla Heřmana i dalších lidí. Zpravodaj stopla totiž rada města. "Prověřovány budou kromě starosty další osoby. Pokud by se tento přečin prokázal, tak dotyčným hrozí až dva roky nepodmíněně, případně zákaz činnosti," doplnila Lavická.

CO BYLO VE ZPRAVODAJI

V listopadovém čísle byly texty proti novému vedení města. Například v článku "Pohled do minulosti" je pranýřován Pavel Heřman za události z doby 1991-1997, kdy vedl město (zadlužení města kvůli 40milionové půjčce od Američanů na obnovu Židovské čtvrti; kauza Intherm, kdy Heřmana vyšetřovala policie, ale nic mu neprokázala). Exstarosta Ivo Uher se zamyslel v textu nad neschopností nastupující rady a končil citací, že "by si od této rady nekoupil ani ojeté auto".

Heřman potvrdil, že vyšetřovatel mu na starostenské dveře zaťukal minulý týden. "Vypověděl jsem, proč jsme pozastavili Zpravodaj. Bylo to rozhodnutí rady. Důvody jsou jasné. Nemohli jsme ho pustit mezi lidi. Byly tam útočné, ostouzející a hanlivé články, jako by pokračovala volební kampaň. Máme toho na řešení spoustu a do toho Zpravodaj," povzdechl si Heřman s tím, že mu trestní oznámení přijde absurdní.

Oznámení podal otec vypovězeného redaktora

Časopis byl už vytištěný. Radnice nechala skartovat asi 16 tisíc výtisků, za něž město zaplatilo. Navíc je do každého čísla nasmlouvána reklama. "Na policii jsem se obrátil jako obyvatel Třebíče, jemuž vadí plýtvání veřejnými penězi. Oznámil jsem podezření ze špatného zacházení s městskými financemi," reagoval Krčmář starší.

To je mimochodem otec Milana Krčmáře mladšího, redaktora Zpravodaje, a přátelí se s exstarostou Ivo Uhrem (ODS). Ve Zpravodaji vycházely v uplynulých čtyřech letech často články proti tehdejší opozici, v jejímž čele stál právě Heřman. Ten několikrát usiloval o zrušení Zpravodaje.

A odcházející radniční garnitura zřejmě tak trošku na truc připravila ještě výživné poslední číslo a těsně po volbách zrušila místo redaktora Zpravodaje k 31. prosinci. Redaktor Krčmář tak odejde s odstupným.

"Zaměstnancem radnice je do konce prosince. Bere stále plat. Ale do práce už nechodí. Nemůžeme ho tu přece nechat pracovat. Momentálně je postaven mimo službu a je prostě doma. My jeho služby nechceme," řekl Heřman s tím, že radnice musí vyřešit, co dál.

Město vydalo náhradní číslo kvůli reklamě

Stopnuté listopadové vydání město narychlo nahradilo jiným výtiskem, aby dostálo povinnosti zveřejnit uhrazenou reklamu. Prosincové číslo bude také spíš reklamní. Za měsíčník, který má být informačním kanálem Třebíčanů, platí radnice ročně zhruba 700 tisíc.

Opoziční socialisté zaslali vedení města otevřený dopis. "Chceme vědět, co se děje kolem Zpravodaje. Podle mého názoru v tom posledním čísle byla popsána kauza z minulosti pana Heřmana. Jinak tam ale nebylo nic hanlivého. Budeme to otevírat i na zastupitelstvu za dva týdny. Přece nelze jen tak skartovat informační měsíčník. Neměli na to právo, protože to číslo připravilo minulé vedení. Pan Heřman tehdy ještě nebyl starostou. To zavání cenzurou," konstatoval lídr opoziční ČSSD Vladimír Malý.