Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak v Jihlavě řádil masový vrah aneb když puškař má díky Leciánovi žně

  8:44aktualizováno  8:44
Martin Lecián. To jméno ve druhé polovině dvacátých let minulého století nahánělo strach celé republice. Vojenský zběh, kasař a vrah řádil po celé zemi. V únoru roku 1927 zemřel jeho rukou i jihlavský zaměstnanec Brněnské hlídací a uzavírací společnosti František Marčík.

Martin Lecián zastřelil celkem jedenáct lidí. Jednu vraždu spáchal i v Jihlavě. Za své činy byl v roce 1927 popraven oběšením. | foto: ksdk.com

Lecián byl ve dvacátých letech na moravském venkově legendou. Kramáři na poutích o něm dokonce zpívali písně.

I přes řadu drobných krádeží začaly Leciánovy velké problémy až v roce 1922, kdy narukoval do armády. Uniforma se mu nelíbila, z vojny několikrát dezertoval. Když jej na sklonku roku 1926 chytili při jeho čtvrtém útěku, měl u sebe čtyři revolvery, dvě pistole, náboje, šperky a aktovku se šperháky.

Do Jihlavy Lecián přijel na začátku února 1927, tou dobou už měl na kontě několik loupeží i první vraždu. V Jihlavě přibyla na jeho konto další oběť.

V noci z 2. na 3. února zastřelil v ulici Matky Boží v domě číslo 22 (dnes v něm sídlí prodejna ETA - pozn. red.) strážného Františka Marčíka. Ten chtěl při své službě asi deset minut po druhé hodině ranní přezkoumat zámky v uvedeném domě. Zjistil však, že byly otevřeny.

Ze sedmi kulí zasáhly strážného tři, smrtelná byla do břicha

„Vkročil, bohužel nepřipraven, do domu, ač měl nabitý revolver zavěšený na pase, a šel dlouhou chodbou do nitra domu, kde spatřil dveře obchodu p. Meda otevřeny a posvítil si na ně. V tom okamžiku zločinec, brakující v zásuvkách krámu, vystřelil dvě rány proti nedovřeným dveřím, kde tušil hlídače...“ popisovaly osudnou noc tehdejší Jihlavské listy.

Ani jedna z kulek Marčíka nezasáhla. Lecián však při útěku na strážného vypálil ještě sedmkrát. Jedna rána, která se ukázala jako smrtelná, trefila Marčíka do břicha, další dvě do nohou. Zbylé čtyři projektily opět minuly cíl. Vrah, který se té noci vloupal do tří obchodů ve městě, pak podle svědků vyběhl z domu a zmizel Minoritskou ulicí.

Vražda vyvolala v Jihlavě velký rozruch. „Důsledkem toho je, jak se proslýchá, že místní obchodníci zbraněmi a puškaři mají prý vyprodáno a přednostové domácnosti ukládají se na lože, vedle něhož stojí a leží zbraně a revolvery všeho druhu, stáří a ráže...“ psaly Jihlavské listy tři týdny po tragické události.

Lecián se policii snažil uniknout všemožnými způsoby. Používal převleky a paruky. A pokračoval v loupežích a vraždění. Zatčen byl až 24. dubna 1927 v Novém Bohumíně.

Poslední poprava starého kata Wohlschlangera

Soudní proces začal 29. srpna 1927 u vojenského divizního soudu v Olomouci. Lecián byl obviněn z deseti vražd, sedmdesáti krádeží a dalších přestupků. Proces trval šest dnů a chtiví diváci zběsile kupovali vstupenky. Obviněný se údajně snažil předstírat šílenství. Byl však prý natolik nepřesvědčivý, že soudce ani nepovažoval za nutné povolat psychology.

Rozsudek zněl jasně - Lecián dostal trest smrti. Než jej však kat stačil vykonat, zavraždil odsouzený při pokusu o útěk strážného Ferencze Kisse jeho vlastní zbraní.

Tento poslední zločin měl být znovu soudně projednáván. Lecián s tím počítal, a proto se proti prvnímu rozsudku neodvolal, ale požádal o milost prezidenta. T. G. Masaryk, který neměl tresty smrti v oblibě, však podepsal rozhodnutí zamítající Leciánovu žádost.

Martin Lecián byl oběšen 6. října 1927 v šest ráno na vězeňském dvoře v Olomouci. Popravu provedl starý kat Leopold Wohlschlanger, pro kterého to byla poslední poprava.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Další z rubriky

Střelbu před jihlavskou fabrikou policie vyšetřuje jako výtržnictví

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Páteční střelbu před jihlavským závodem společnosti Automotive Lighting policie vyšetřuje jako výtržnictví. V sobotu...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...

Historický most nad skládkou nikdo už roky nechce, cenná památka chátrá

Vysoký nebo také Loupežnický most u Velkého Meziříčí

Budoucnost opuštěného historického Loupežnického mostu u Velkého Meziříčí je stále nejasná. Most má sice památkovou...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER JAKOSTI

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj

Najdete na iDNES.cz