Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uzavírka mostu u Kronospanu způsobila zmatky na "kruháči" u Bosche

  12:31aktualizováno  12:31
Problémy doprovázely první den provozu provizorní přestupní stanice pro linky MHD v Jihlavě. Ta byla kvůli uzavření mostu u Kronospanu vybudována u kruhového objezdu mezi Pávovem a Bedřichovem. Cestující musí kvůli vynucenému přestupu přecházet silnici, na které je silný provoz a žádný přechod.

Provizorní přestupní zastávky u bývalého areálu firmy Tchibo už pro nástup ani výstup neslouží. Přestupním terminálem se od pondělí stal kruhový objezd. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Od pondělí je až do poloviny října uzavřen most, který překlenuje železniční trať u odbočky ze Sokolovské ulice v Bedřichově ke Kronospanu. Nesmí tudy žádná doprava včetně MHD a ani pěší.

Lavičky by na zastávkách druhý den nemusely být, říká šéf dopravního podniku Vilím

Ředitel jihlavského dopravního podniku Josef Vilím.

Ředitel jihlavského dopravního podniku Josef Vilím.

Ve špičce, kdy končí směny v okolních podnicích, se u "kruháče" tvoří dlouhé kolony. Zpožďují se tak i vozy MHD a přejít silnici na přestupní zastávku je riskantní. A podle ředitele jihlavského Dopravního podniku Josefa Vilíma bude stát současná výluka podnik miliony navíc.

Mezi provizorními zastávkami chybí v hustém provozu přechod pro chodce.
To je dobrý podnět. V úterý předáme k řešení odboru dopravy. Bylo by dobré tam provizorní přechod udělat. Kvůli hustému provozu je linka X také zpožděná. Problém s kolonami nastal kolem druhé hodiny odpoledne a byl samozřejmě i ráno před šestou.

Řidiči přestupní linky X na cestující nečekají, i když musí vidět, že přijíždí navazující spoj.
Za této situace, kdy se tvoří kolony, tak hovořit o přípojích, které čekají na cestující, je nesmysl. Řidiči linky X mají za úkol nečekat a jezdit tak, aby intervaly byly co nejčastější. Jiná situace by byla, kdyby další autobus jel až za hodinu, ale spoj jezdí tam na lince X každých pět sedm minut. Je to provizorium a naši cestující musí pochopit, že jinak to nejde.

Také lavičky na zastávkách chybí zejména starším cestujícím.
Zastávky jsou provizorium na pár měsíců. Lavičky nezajišťuje Dopravní podnik, předám to dál k řešení. Není to ale tak jednoduché, lavička se musí nějak připevnit, aby tam byla ještě i druhý den.

Na kolik provizorní změny vyjdou?
Řádově na miliony korun navíc.

Cestující MHD z příměstských částí Pávov a Antonínův Důl, ale také z Bedřichova, si tak musí zvykat na nový přestupní "terminál", který provizorně vznikl na kruhovém objezdu mezi Bedřichovem a Pávovem. A právě tyto dvě čtvrti krajského města spojuje i provizorní linka X.

Věra Matulová jí včera cestovala do Bedřichova. "Tři čtvrtě hodiny jet z města, to je šílený," pokrčila rameny na přestupní zastávce, čekajíc na linku X. Jeden spoj jí totiž ujel, když přestupovala z linky 12 jedoucí od centra Jihlavy.

Než stačila přejít z jedné zastávky na druhou, která je na jiném ramenu kruhového objezdu, byl autobus s označením X mířící do Bedřichova pryč. "Ráno jsem se na to řidiče ptala a říkal, že čekat nebude, i když pojede prázdný," dodala.

"Měli by čekat řidiči na cestující, ne naopak. Vezměte si, že jedete posledním spojem a linka X vám ujede. Jak se sem pak máte dostat," řekl letos šedesátiletý Ivan z Pávova, který pracuje v Boschi.

"To řešení tady je nebezpečné. Když otevřeli sjezd z Pávova, mělo se to celé řešit jinak. Když tady zastaví autobus, je zablokovaná doprava," uvedla Alena Matoušková z Pávova. Ta by uvítala alespoň namalování zebry přes silnici.

"S kočárem a dětmi tady přejít ze zastávky na druhou, ležící na protější straně silnice, je nebezpečné, a to si to představte na podzim, až bude brzy tma," dodala žena s kočárkem, která cestuje se školákem do školy na Březinky.

"Děti do školy dojíždí samy, nejsou vidět a musí přebíhat silnici. Kde?" dodala při cestě linkou X Miloslava ze Starého Pávova.

"Pokud to jen trochu půjde, situaci tam budeme monitorovat, vnímáme to jako místo, které je pro chodce nebezpečné," uvedla na dotaz MF DNES mluvčí policie na Vysočině Dana Čírtková.

Na provizorních zastávkách by oslovení lidé uvítali také lavičky pro starší cestující, kteří jsou nucení čekat na přestup.

A náměty na změnu jsou slyšet i z Bedřichova. "Uvítala bych, kdyby pro pěší byla místo uzavřeného mostu u Kronospanu provizorní lávka," uvedla pětačtyřicetiletá Zdena, která pracuje v Kronospanu, kam dojíždí MHD.

To by ale podle dřívějšího vyjádření vedoucího odboru dopravy na jihlavském magistrátu bylo komplikované a celou opravu by to značně prodražilo.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž prošel...

Další z rubriky

Za údajně předražené krajské sypače navrhl žalobce až sedmiletý trest

Šéf krajských silničářů Jan Míka (vpravo) a bývalý náměstek vysočinského...

Šest až sedm let ve vězení a k tomu finanční tresty ve výši půl milionu a dva miliony korun. To je návrh státního...

Muž se pokusil ukrást prsteny za 360 tisíc, kuráž si dodal alkoholem

Zlato - ilustrační snímek.

Zloděj šperků řádil v jihlavském obchodním domě City Park. Opilý cizinec se tam pokusil ukrást šperky za v hodnotě 360...

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Najdete na iDNES.cz