Vinobraní na Sádku naplno propukne příští týden. Už teď ale vinařství stáčí burčák ze slovenských hroznů. Podle zákona se mu však říká částečně zkvašený hroznový mošt.

Vinobraní na Sádku naplno propukne příští týden. Už teď ale vinařství stáčí burčák ze slovenských hroznů. Podle zákona se mu však říká částečně zkvašený hroznový mošt. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Na Sádku, jediné vinici Vysočiny, stáčí burčák. Ze slovenských hroznů

  • 4
I když vinobraní na jediné oficiální vinici Vysočiny, na Sádku na Třebíčsku, vypukne až příští týden, už teď se zde stáčí první burčák. Posloužily k němu hrozny ze slovenského Štúrova. Podle majitelů vinice bude letošní úroda dobrá, přinejmenším průměrná. Pomohlo teplé a slunečné jaro.

Staré lidové rčení říká: Vypij tolik burčáku, kolik krve v těle máš. Zrovna v těchto dnech se hodí rčení oprášit. Sezona burčáků začíná.

Jediná oficiální vinice Vysočiny, ta na Sádku, už nabízí „částečně zkvašený hroznový mošt“, protože dovezla první hrozny od slovenského Štúrova a přidala část vlastní produkce. Zákon říká, že se nápoj musí takto jmenovat, pokud hrozny nepocházejí z České republiky.

„Vinobraní u nás naplno propukne příští týden. Pustíme se do sklizně odrůdy Solaris, kterou máme na největší výměře. Letos na jaře získala vegetace náskok, a tak je oproti loňsku vinobraní o týden dřív. Bude trvat do konce října, jak budou dozrávat další odrůdy,“ vysvětlil majitel sádeckého vinařství Lubomír Lampíř.

Podle něj nejsou slova našich předků o prospěšnosti burčáku klišé, ale starou pravdou. „Obsahuje značné množství minerálů a vitamínu B, má příznivé účinky na zažívací trakt. U nás na Sádku necháváme rmut (hmotu vzniklou rozemletím bobulí vinné révy - pozn. red.) delší dobu naležet tak, že se vyluhují do hroznového moštu i látky, které jsou významnými antioxidanty a působí blahodárně na lidský organismus,“ řekl Lampíř.

Letošní ročník se povede, úroda je nejméně průměrná

Dobrý burčák má být odkalený, bez zbytků slupek a peciček a jen s malým obsahem kvasnic. Má mít především aroma dané odrůdy a požadovanou nažloutlou barvu. Podle posledních statistik se ho u nás vypije během vinobraní nejvíce na hlavu v celé vinařské Evropě. Skoro se na nás dotahuje Slovensko a Rakousko se svým „Sturmem“.

Jak je to s podílem alkoholu v burčáku? „Musí mít více než jedno objemové procento alkoholu a toto procento nesmí být vyšší než tři pětiny z celkového jeho předpokládaného obsahu ve víně. Tedy než asi sedm objemových procent,“ vysvětlil vinařskou matematiku Lampíř.

Na Sádku se 12. září uskuteční burčákové hody. Jak už Lampíř řekl, pěstují zde hlavně bílou odrůdu Solaris, která je aromatická po Muškátu. „Chuťově není fádní, jak obvykle rané odrůdy bývají. Má v sobě kořenitost i kyselinku,“ doplnil vinař.

Letos očekává nejméně průměrný ročník. V důsledku dešťů v poslední době vinaři bojují s houbovými chorobami, zrání se poněkud zpomaluje. „ Důležitý teď bude každý slunečný den v září a říjnu. Podepíše se to výrazně na obsahu cukru v bobulích vinné révy. A cukr je důležitý pro kvalitu vína," doplnil sádecký vinař.

Na Sádku roste skoro třicet tisíc keřů révy vinné na výměře přes pět hektarů vinic. Pěstují tam deset nosných odrůd, celkově však bezmála 120 odrůd díky naučné vinařské stezce.