U Třebíče vzniká další firemní areál, dopravce tu staví překladiště

  15:04aktualizováno  15:04
Obchodní a průmyslová zóna vedle Červené Hospody u Třebíče se rozšiřuje. Nově se do ní stěhuje expresní dopravce Toptrans, staví zde překladiště. Růst tohoto průmyslového areálu tím ale nemá skončit. Časem se plocha pro podnikání může rozšířit až ke kolejím na Jihlavu. Počítá s tím územní plán.

U Červené Hospody bude mít nové sídlo jedna z tuzemských přepravních společností. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Ta rozestavěná budova maličko připomíná supermarket, ale nebude to žádná prodejna. Přepravní společnost Toptrans staví v Řípově na okraji Třebíče svoji novou centrálu. Do areálu u Červené Hospody se přesune ještě letos ze svého stávajícího sídla v Hrotovické ulici.

A Toptransem to nemusí skončit. Obchodní a průmyslová zóna se může v budoucnu dál rozrůstat.

Fotogalerie

Expresní přepravce, který má aktuálně svá depa na 25 místech v Česku a dalších sedm provozuje na Slovensku, se do těchto míst každopádně nastěhuje už poměrně brzy. „Bude to na podzim,“ potvrdil Lubomír Pecka, vedoucí třebíčské pobočky Toptransu.

Chystá se zde překladiště zboží, a tudíž i větší pohyb aut.

Ve stejné obchodní a průmyslové zóně v Řípově už delší dobu funguje čerpací stanice nebo například firma P. J. Mont se svou práškovou lakovnou. Zóna je v soukromém vlastnictví a mohla by se časem rozšířit až k elektrorozvodně vedle silnice k Třebíči směrem na Stařeč. A to až k železniční trati spojující Třebíč s Jihlavou.

Územní plán s tím počítá. „Ale na zadních pozemcích jsou problémy se sítěmi. Byly by nutné velké přeložky. To komplikuje využití zóny,“ přiblížila Jana Sklenářová, která na třebíčské radnici vede oddělení územního plánování.

I když jde o plochu, kde by firmy mohly stavět svoje výrobní prostory, podle Sklenářové se tam zatím po Toptransu žádná další nechystá. Záměry v této oblasti posuzují právě zaměstnanci oddělení územního plánování.

Staví se i v blízkém městysi Stařeč

I když nová centrála Toptransu roste na území patřícímu k Třebíči, bude stát mnohem blíže sousední Červené Hospodě.

Tam se v současnosti další větší zástavba nepřipravuje. „Nejsou zde dostupná stavební místa. Pouze jedno políčko v mezeře při výjezdu na Telč, což patří soukromému vlastníkovi,“ popsal Čestmír Linhart, stařečský starosta. Právě pod městys Stařeč v sousedství Třebíče Červená Hospoda spadá.

V samotném městysi Stařeč jsou rozvojové plochy v soukromých rukou. „Záleží na vlastnících, jestli je budou, či nebudou prodávat,“ doplnil Linhart.

Stařečské vedení radnice nyní dostavuje víceúčelovou halu, jejíž výstavbu podpořil stát pětimilionovou dotací. Hala už je naplno využívaná. Jedná se o dlouhodobou akci, která trvá už od roku 1986. První část za 14 milionů už je zkolaudovaná, další za sedm milionů rozestavěná. Dokončení bude stát 3,5 milionu.

„V roce 2008 byla zprovozněna část, ve které je sál a zázemí se sociálním zařízením a šatnami,“ sdělil Linhart. Dokončuje se i hasičská zbrojnice. „A chystáme se na stavbu domova pro seniory,“ podotkl.

Stařeč je stále velmi atraktivní lokalita pro obyvatele sousední Třebíče. Městys jim nabízí venkovský klid v těsné blízkosti města. A tak když se naskytne nabídka bydlení v tomto městysi, bývá o ni velký zájem.

Autor:

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

První liga: Kladno prohrálo s Kadaní, Budějovice a Jihlava uspěly venku

Radost jihlavských hokejistů

Lídr z Českých Budějovic si v 25. kole první hokejové ligy dojel pro suverénní výhru 4:0 do Ústí, druhá Jihlava uspěla...

Lidé si koupili nové byty, stavba ale kvůli insolvenci firmy PSJ stojí

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Na místě bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě má vyrůst 63 bytů. I když už je většina z nich prodaných, práce ve...

Další z rubriky

Nové vedení Jihlavy se začíná přiklánět ke stavbě nové hokejové arény

Na Horácký zimní stadion v Jihlavě chodí fanoušci na hokej už od roku 1956. A...

Jihlavský magistrát po volbách znovu přehodnocuje plány, co udělat s chátrající halou Horáckého zimního stadionu. V...

VIDEO: K dívce si přisedl zloděj a sebral jí mobil, muže hledá policie

Zloděj obral dívku o mobil

Chvilička nepozornosti stačila k tomu, aby dívka v hale na autobusovém nádraží v Jihlavě přišla o svůj mobilní telefon....

Zámek v Třešti se na několik let uzavřel, Akademie věd ho nechá opravit

Na třešťském zámku se v jeho dlouhé historii vystřídala řada šlechtických rodů....

Liblice na Mělnicku a Třešť na Jihlavsku. To jsou dva zámky, které v Česku vlastní Akademie věd. Ten první před...

Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?
Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?

Děti ve třetím roce života své okolí baví rozpustilostí. Rády tančí, zpívají i vyprávějí. Jejich motorický vývoj jde stále kupředu a je na rodičích, aby se na něm aktivně podíleli.

Najdete na iDNES.cz