Petr Vaněk si oblíbil pádlování na prkně, na Vysočině patří mezi průkopníky....

Petr Vaněk si oblíbil pádlování na prkně, na Vysočině patří mezi průkopníky. „Baví mě prozkoumávat hladinu vestoje,“ říká. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Herec Vaněk objevuje rybníky Žďárských vrchů na nafukovacím prkně

  • 0
Vstát v půl páté, vydat se k rybníku, nafouknout prkno neboli paddleboard a užít si s pádlem v rukou romantický východ slunce na některém z rybníků Žďárských vrchů? Ideální start dne pro ty, kteří propadli pádlování na prkně. Své o tom ví i herec Petr Vaněk.

„Ovládání je úplně jednoduché, každý se naučí pádlovat během půl hodiny,“ ukazuje správný záběr instruktor paddleboardingu Petr Vaněk, který je jedním z průkopníků nového fenoménu mezi vodními sporty na Vysočině.

Tento sedmatřicetiletý herec původem ze Žďáru nad Sázavou se pro paddleboardy definitivně nadchl loni, když vyrazil na Havaj a pozoroval z prkna velryby v Pacifiku.

Tady sice chybí moře či oceán i kytovci, ale zato je zde spousta krásných rybníků. Obzvláště na Žďársku. A navíc Velké Dářko se svými více než dvěma sty hektary vodní plochy takovým malým „mořem“ je.

I když si Petr Vaněk občas musí hodně přivstat, neváhá. Záře slunce nad obzorem a zamlžená vodní hladina bez stovek lidí na břehu, to je takřka návyková záležitost.

„Myslím, že taková ranní projížďka na Velkém Dářku člověka nakopne. A dokud nepotká někoho, kdo mu den zkazí, jede na pozitivní energii,“ říká Vaněk s úsměvem, když prozkoumává meandry na druhé straně Dářka.

Na prkně se dá cvičit jóga

Na zhruba osmdesát centimetrů širokém a patnáct centimetrů tlustém prkně dlouhém přes tři metry není těžké udržet balanc.

Pádlování na Velkém Dářku si vyzkoušel také reportér MF DNES. I pro nezkušeného vodáka je naučit se ovládat prkno a držet rovnováhu jen otázkou minut.

„Nejdřív si doprostřed prkna klekni, až získáš jistotu, stoupni si. Nejdřív ti budou tuhnout nohy, uvolni se trošku v postoji, koukej se před sebe, ne pod sebe,“ udílí cenné rady Petr Vaněk.

Vůbec poprvé si na prkně vyjela také Kateřina Bednářová, která žije třináct let v Austrálii.

„Surfování v oceánu jsem zkoušela jen jednou a dopadlo to hodně špatně. Paddleboarding je skvělý relax,“ líčí po přistání. Jako instruktorka jógy si také vyzkoušela, že se dá na stabilním prkně cvičit právě i jóga včetně některých prvků na hlavě. I když je zrovna uprostřed rybníka.

Brzy ráno je u vody na Dářku naprostý klid, i v kempu se ještě spí. Tlumené zvuky se nesou jen ze silnice u Škrdlovic, až později se z hlubokých lesů ozývají pily dřevorubců.

Každý rybník má svoje kouzlo

Petr Vaněk společně s Ivonou Hofmann zmapovali v první vlně dvanáct rybníků a pro ostatní paddleboardisty a zájemce o tento sport spustili informační portál Zapadlujsi.cz, prkna také půjčují.

Pádlování má čím dál víc příznivců, do svojí nabídky už prkna zahrnul také oblíbený žďárský volnočasový areál u Pilské nádrže. „My nechceme být jen na jednom místě, ale nabídnout možnost prozkoumat Vysočinu na vlastní pěst nebo s námi. Je tu spousta krásných míst,“ vypráví Vaněk.

„Každý rybník je trošku specifický a má jiné kouzlo. Oblíbila jsem si ten Babínský s lekníny (rybník u pramene řeky Oslavy – pozn. red.) nebo Konventský rybník s výhledem na Zelenou horu,“ přidává se Ivona Hofmann.

Kdy vyjíždí nejraději? „Východ i západ jsou docela podobné, záleží, na co má člověk zrovna náladu. Ranní vyjížďka je krásným startem nového dne. I když pro mě jako sovu je těžké vykutat se z postele. O to větší radost pak ze sebe mám,“ podotýká s úsměvem Hofmann.

Někteří s sebou berou na prkno i děti, Petr Vaněk často vyjíždí s fenkou Elinou, která má velký talent na to, jak namočit i ty, co z prkna do vody vůbec nespadnou. Jednoduše se před nimi na břehu oklepe.

Pádlováním na rybnících snaha žďárských průkopníků nekončí. „Na podzim chceme prozkoumat i sjízdné úseky některých řek,“ nastiňuje Vaněk další plány.

S tímhle odolným prknem se dají brázdit i jiné než stojaté vody. To už je však záležitost pro zkušenější „pádla“.