Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nevkusná „pařeniště“ z Jihlavy za pár dnů zmizí. Nikdo se k nim nehlásí

  11:33aktualizováno  11:33
Stejně jak v roce 2014 rychle vyrostly, za pár dnů i zaniknou. „Pařeniště“, průhledy do historického podzemí v Jihlavě, mají být důkazem toho, že projekty města by se měly plánovat mnohem důkladněji. Kdo je zodpovědný za zbytečnou investici zhruba 300 tisíc korun, se ale na magistrátu neřeší.

Necelé dva roky vydržely na jihlavském Masarykově náměstí nešťastně řešené průhledy do podzemí. Magistrát nyní rozhodl, že je nechá zakrýt. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Průhledy, které měly návštěvníkům krajského města Vysočiny nabídnout hned na dvou místech pohled do historického podzemí, od začátku vzbuzovaly převážně opovržení a posměch.

Fotogalerie

Nezískaly sympatie místních ani turistů, protože v nich v podstatě není nic vidět. A to i proto, že skla se kvůli špatné cirkulaci vzduchu velmi často rosí.

„Když jsem průhledy poprvé viděl, koukal jsem na ně a říkal si: Ježíši, kdo tohle vymyslel,“ vybavuje si podzim roku 2014 náměstek primátora Vratislav Výborný (ČSSD).

Odpověď na tuhle otázku je však zahalena tajemstvím. Konkrétní osoba, která s nápadem na průhledy přišla, neexistuje. Nebo o ní aspoň nikdo nechce mluvit.

„Já opravdu nevím, čí to byl tehdy nápad. Přišel jsem na radnici až potom. A to není výmluva,“ dušuje se Výborný. „Ale víte, jak to chodí, každý úspěch má vždycky spoustu otců, ovšem když se jedná o neúspěch, tak za něj nikdo nemůže,“ dodává.

Provedení se od původního záměru dost lišilo

To, že jihlavské průhledy do podzemí byly jedním velkým omylem, už dnes ví také vedoucí úřadu územního plánování Tomáš Lakomý. „Ano, úplně se tenhle nápad nepovedl,“ souhlasně pokyvuje hlavou.

„Došlo tam k podcenění ze strany investora, projektanta, ale i nás úředníků. Pořád si sice myslím, že v principu je něco takového možné, ovšem mělo to být lépe a kvalitněji provedené,“ tvrdí Lakomý.

Podle něj se totiž konečná podoba průhledů od té původně plánované výrazně liší. „Představa byla taková, že budou současně s povrchem, že se po nich bude moci jezdit i chodit. Ne že budou vytvářet nějakou bariéru,“ vysvětluje. „Jenže když se začalo projektovat a řešily se technické problémy, tak z toho nakonec vylezlo tohle. Ale po bitvě je každý generál.“

Momentálně sice průhledy na jihlavském náměstí pořád ještě „fungují“, nicméně už ne moc dlouho.

„Peníze na jejich odstranění jsou schváleny, potřebná povolení máme také, takže je otázka nějakých čtrnácti dnů, než zmizí,“ hlásí Výborný. „Odhaduji, že to celé vyjde na částku kolem sta tisíc korun,“ doplňuje. Pořízení stálo zhruba dvě stě tisíc.

Šachtami se bude do podzemí dopravovat materiál

Ne všichni však na radnici s odstraněním „pařenišť“ souhlasí. Například architekt a radní za ODS David Beke, který byl rovněž od samého začátku odpůrcem průhledů, to považuje za zbytečnost.

„Já osobně bych počkal až na koncept revitalizace náměstí. Teď mi to přijde jako zbytečné vyhazování peněz,“ má jasno. „Nikomu tam neubližují. Je sice pravda, že neplní svoji funkci, ale myslím, že tím, že je teď narychlo odstraníme, už nic nezachráníme,“ je přesvědčen.

Odstranit by se ovšem měla pouze vrchní skla.

„Šachty zůstanou a na ně se dají normální poklopy, přes které se bude moci jezdit a chodit. Odbor správy realit je bude používat na dodávku materiálu do podzemních prostor, pokud to bude potřeba,“ upozorňuje náměstek primátora Vratislav Výborný.

Úplně bezúčelné podle něj tedy předloňské vybudování průhledů přece jen nebylo. „Využití se nakonec našlo, takže to zase až tak velká škoda není. Nicméně by to celé mělo být poučením, že tyhle věci se mají důkladněji konzultovat a řešit trošku víc s nadhledem,“ apeluje Výborný.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Zámek v Červené Řečici má dotaci na obnovu, o zakázku se ale nikdo nehlásí

Obnova zámku se zastavila. Pokračovat bude, až se do výběrového řízení na...

Kompletní rekonstrukce renesančního zámku v Červené Řečici měla původně začít během několika příštích týdnů. Jenže...

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Najdete na iDNES.cz