Areály, v němž nejsou sněhová děla, se letos na Vysočině ani neotevřely. Na Vysoké u Havlíčkova Brodu dvě děla vyrobila sníh jen na dva týdny.

Areály, v němž nejsou sněhová děla, se letos na Vysočině ani neotevřely. Na Vysoké u Havlíčkova Brodu dvě děla vyrobila sníh jen na dva týdny. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Třetí bídnou zimu v řadě už provozovatel skiareálu na Čeřínku nevydržel

  • 13
Jedna velká bída. Taková byla pro většinu lyžařských středisek na Vysočině letošní sezona. Mnohá zasáhlo i to, že zažily už třetí špatnou zimu v řadě. Někteří provozovatelé areálů letos ani neotevřeli. A další přemýšlí, zda v podnikání pokračovat. Nájemce hledá areál na Čeřínku u Jihlavy.

O velkou část tržeb připravil lyžařská střediska na Vysočině výpadek vánočních prázdnin způsobený pozdním zahájením sezony. Na sjezdovkách bez umělého zasněžování se kvůli teplému počasí vleky ani nerozjely a některé svahy s technickým sněhem udržely provoz necelé dva týdny.

„Pokoušíme se sehnat jiného provozovatele, který by od nás sjezdovku převzal. Už nemáme sílu do toho dál investovat,“ reagoval Vladimír Mátl ze společnosti provozující lyžařský areál Čeřínek na Jihlavsku.

V minulosti vyhlášený Čeřínek je prvním areálem, který přírodní podmínky neustál a poslaly ho ke dnu. Nájemce ho na pronajatých pozemcích provozoval deset let. Poslední zima pro něj byla nejhorší. V provozu byl 27 dní, z větší části ale jezdil jen malý vlek. Větší fungoval deset dnů.

Podle Mátla je kvůli teplým zimám a nedostatku sněhu každá sezona čím dál náročnější. Nyní se ukázalo, že bez větších investic do posílení zasněžování provoz možný nebude.

Nejdéle jezdil tradičně Šacberk, možná se spustí i v dubnu

Na Vysočině jsou tři desítky sjezdovek, sněhová děla má pouze část z nich. První čtyři sjezdovky se na Vysočině podařilo zprovoznit 3. ledna. Byl to Šacberk u Jihlavy, Křemešník u Pelhřimova, Harusův kopec u Nového Města na Moravě a Fajtův kopec ve Velkém Meziříčí. Během ledna bylo na Vysočině otevřeno až 16 sjezdovek. Pak jim začaly škodit oblevy s dešti.

Šacberku pomáhaly bohaté zásoby umělého sněhu, na sjezdovce ho leželo i přes metr. Jako jediná v kraji byla otevřena i o Velikonocích. „Sezona začala hůř, než skončila. Březen to nějak doháněl, takže nedopadla nejtragičtěji,“ řekl Pavel Havlíček, který středisko provozuje.

Šacberk je letos otevřen 86 dní, lyžovat by se na něm mělo ještě první dubnový víkend. Rozhodnutí o víkendovém lyžování padne v pátek. „Uvidíme, jak dramatické budou teploty, jak se nám pohne kopec,“ uvedl. Přesto Havlíček očekává, že areál skončí v mírné ztrátě.

Na Harusově kopci vozila lanovka lyžaře 70 dní. „V červených číslech nebudeme, ale určitě nebudou peníze na nějaké větší investice,“ uvedl správce Karel Klapač.

Magda Vaňková, která se stará o sjezdovky v Lukách nad Jihlavou a na Křemešníku, uvedla, že kvůli výpadku vánočních prázdnin přišla tato střediska zhruba o čtvrtinu tržeb. „A to už se pak nedá dohnat,“ řekla.

Sjezdovka v Lukách byla otevřena měsíc, Křemešník ukončil sezonu ve druhé polovině března.

Slabou sezonu na Vysoké „vyšperkoval“ poškozený vlek

Ve Vysoké u Havlíčkova Brodu se zkraje ledna dalo týden lyžovat na polovině svahu, celá sjezdovka pak byla otevřena 13 dní. „Poté přišlo čtrnáctistupňové teplo a ten sníh to nevydržel. Pak už jsme z ekonomických důvodů nenajeli,“ řekl Aleš Kadlec ze spolku Lyžař.

Uplynulou lyžařskou sezonu ve Vysoké hodnotí jako jednu z nejslabších za 40 let. I proto, že lyžování o několik dní zkrátilo i špatné parkování, auta na Vysoké stojí na poli a to se změnilo v bažinu. Později ho dorazilo poškození dětského vleku a stržení dřevěné rampy na kotvy, což vyšetřovala i policie (více o případu čtěte zde).

I proto zvažuje havlíčkobrodská radnice do Vysoké masivní investice. Mluví se o prodloužení sjezdovky téměř na dvojnásobek, vzniku nových tratí, pořízení lanovky a hlavně razantním posílení systému zasněžování a novém parkování. Těchto dvou novinek by se Vysoká mohla dočkat snad už v letošním roce, ostatní je však přinejlepším hudba vzdálené budoucnosti (více se dočtete zde).

,