Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Tak dlouho čekali na dotaci, až nedostali nic a musí zavřít hřiště

  • 4
Vedení pelhřimovské radnice tak dlouho otálelo s podáním žádosti o dotaci na modernizaci hřiště s umělým trávníkem u Kalvárie, až rekonstrukci možná bude muset zaplatit sama. A navíc tím přidělalo starosti fotbalistům.

Otálením a spekulováním pelhřimovští radní stavějí do nekomfortní situace zejména pelhřimovské fotbalisty. Umělému povrchu na hřišti u Kalvárie, který nesplňuje potřebné požadavky, už Fotbalová asociace České republiky (FAČR) odmítla dát další výjimku. V současné chvíli to znamená, že se zde od nové fotbalové sezony nesmějí pořádat mistrovská utkání.

První tým, jenž hraje divizi (čtvrtou nejvyšší tuzemskou soutěž), využívá umělý povrch zejména jako rezervu pro případy, kdy je hřiště s přírodní trávou podmáčené či zasněžené a nedá se na něm regulérně sportovat.

„Pokud bude nepříznivé počasí, nebudeme mít šanci odehrát zápas na umělé trávě. V tom případě budeme muset platit soupeři padesát procent nákladů na cestu,“ popisuje eventuální komplikace Josef Janů, místopředseda FK Pelhřimov.

Doba opakujících se výjimek pro město skončila

O tom, že umělá tráva u Kalvárie má svá nejlepší léta za sebou, se v Pelhřimově ví už delší dobu. Město ostatně výhledově s její rekonstrukcí počítalo. Jenže se spoléhalo, že i letos dostane hřiště, jehož je majitelem, výjimku od FAČR.

„Doposud jsme ji vždy obdrželi a domnívali jsme se, že se tak stane i pro celý letošní rok. Bohužel k tomu ale nedošlo. Zhruba před měsícem jsme dostali zprávu, že to bude jen do konce této sezony,“ přiznal místostarosta Josef Koch (KDU-ČSL), do jehož resortu sport spadá.

Radnice se tak nyní musí rozhodnout, jak s hřištěm naloží. Jeho rekonstrukce nebude zrovna levná. Na konci loňského roku si zastupitelé schválili takzvaný „kapitálový zásobník“, v němž se shromažďují různé investiční akce.

Figuruje v něm i rekonstrukce umělého povrchu s předpokládaným rozpočtem 12 milionů korun. „Mám informace, že by to mohlo být méně,“ ujišťoval na konci dubna Koch.

Městu ovšem hrozí, že bude muset celou rekonstrukci financovat čistě ze svých zdrojů. Tak dlouho totiž spoléhalo na to, že dostane od FAČR další výjimku, až propáslo příležitost požádat o dotaci ministerstvo školství.

Ministerstvo je prý mnohem štědřejší než radnice přiznává

„Podle informace, kterou mám k dispozici, by nebyla tato dotace tak štědrá. Ministerstvo dává asi 40 procent nákladů. To znamená, že kdyby rekonstrukce vyšla třeba okolo sedmi milionů korun, museli bychom sami uhradit téměř pět milionů. Několik let jsme dostávali na hřiště výjimku, proto jsme hledali jinou dotační cestu, která by pro nás byla výhodnější. V tomto okamžiku nám prostě připadalo neefektivní vynaložit pět milionů korun, když byla eventuální šance pořídit rekonstrukci levněji,“ omlouval postup radnice Koch.

Podle zastupitele Leopolda Bambuly (ODS), který je zároveň činný v České unii sportu, nástupnické organizaci někdejšího ČSTV, je však ministerstvo školství štědřejší.

„Při posledním jednání s ministerstvem bylo rozhodnuto, i když ne ještě definitivně, že pro obce, které jsou vlastníky hřiště, bude sedmdesátiprocentní dotace nákladů. Je tam sice převis žádostí, ale paní ministryně slíbila, že tyto akce spadnou do zásobníku a bude se snažit, aby tyto žádosti byly uspokojeny,“ pronesl Bambula.

„Myslím si, že je každá koruna dobrá. Pokud se plánuje otevřít nějaký dotační titul, kde dostaneme více, než tady zmínil pan Bambula, tak nám o tom řekněte,“ vyzvala vedení města na posledním jednání opoziční zastupitelka Renáta Marková (Změna pro Pelhřimov). Odpovědi se však nedočkala.