Nové ampliony, jež mají varovat před povodní, jsou umístěny i na jihlavském

Nové ampliony, jež mají varovat před povodní, jsou umístěny i na jihlavském Masarykově náměstí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Před povodní budou na Jihlavsku varovat stovky amplionů. I na kopcích

  • 1
Jihlava s okolními městy a obcemi vymýšlí nové způsoby, jak včas varovat obyvatele před hrozící živelní katastrofou. Za miliony pořídilo krajské město 552 amplionů, které po vzoru obecních rozhlasů budou informovat o hrozbě. Mnohé z nich jsou ale i v místech, kde žádná voda neteče. Systém umí rozeslat i SMS.

Řízná dechovka přerušená hlášením o tom, že do vsi přijede pouť nebo se koná významná událost. Obecní rozhlas zná každý. Jihlava a okolní města i obce nyní investují miliony do nástupce - bezdrátového obecního rozhlasu. Měl by varovat v případě blížící se živelní pohromy a upozorňovat na omezení, která přinese.

Jen v Jihlavě bude k hlášení připraveno 552 amplionů. Zrovna Jihlava se přitom neřadí mezi města, kterým by povodně hrozily tak jako místům na níže položených březích větších řek. Ampliony jsou umístěny například i ve čtvrti Horní Kosov, kde přitom není ani žádný potok, který by městskou čtvrť ohrožoval.

"Obyvatelstvo je dobré informovat, lidé mohou mířit třeba za prací, do škol a podobně a je dobré vědět, že škola je zavřená. Nebo třeba most přes řeku bude uzavřený kvůli rozvodněné řece," vysvětlil primátor.

"Máme štěstí, že jsme na kopci a že v údolí řeky Jihlavy není moc zařízení, která by mohla být zaplavena a musela být v případě povodní evakuována. Nicméně jsou tam taková místa, a ta je potřeba chránit. Nejde navíc pouze o Jihlavu samotnou, ale i o okolní obce. A tam už bývá situace horší," dodal Vymazal.

V místech, kde se voda vylívá nejčastěji, ampliony nebudou

Přitom ale například Luka nad Jihlavou, Dvorce či Bítovčice, kde řeka Jihlava opouští břehy nejčastěji, nové ampliony mít nebudou. V Bítovčicích proto, že obec investovala do modernizace rozhlasu již v minulých letech. V Lukách o bezdrátový rozhlas zájem nebyl. Tam využívají v případě živelních událostí klasický obecní rozhlas.

Nový varovný systém bude mít kromě Jihlavy také Bílý Kámen, Brtnice, Cejle, Čížov, Jezdovice, Kostelec, Třešť a Věžnice.

"Do projektu je zapojeno dalších 24 obcí ze správního území statutárního města Jihlavy. Celkové náklady budou činit osmnáct a půl milionu korun," informoval mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis. Z toho vybudování místních rozhlasů vyjde ve všech obcích na 9,5 milionu. Jenom v Jihlavě si rozhlas vyžádá 3,4 milionu.

"Už jsme rozhlas asi třikrát zkušebně použili. Už se ale objevily i stížnosti, že ampliony příliš křičí, že lidé mají malé dítě a amplion u domu nechtějí, proto budeme ještě řešit přesun a nasměrování amplionů, vše se musí doladit. Určitě je to ale přínosem, kdyby bylo něco aktuálního, tak budeme moci upozornit obyvatele," zmínil starosta Brtnice Stanislav Jirků.

Zatímco v Jihlavě je hlasatelna rozhlasu umístěna v sídle městské policie, kde zasedá v případě nebezpečí i protipovodňový štáb, v Brtnici mají hlasatelnu umístěnu v prvním patře radnice.

Systém má víc funkcí. Rozesílá SMS a měří výšku hladiny

A starosta Jirků potvrdil, že nový rozhlas je jakýmsi generačním nástupcem bývalých obecních rozhlasů. "Má to podstatně více funkcí, v rámci rozhlasu můžeme posílat i esemesky, pokud o ně lidé budou mít zájem. Například s informací obyvatelům ulice, kde došlo k havárii vody, či informace o požáru v ulici, pokud jsou například v zaměstnání," nastínil praktické využití nového systému Jirků.

Ke zprovoznění SMS servisu by podle starosty Brtnice mělo dojít právě tento týden. V rámci projektu měla Brtnice možnost čerpat 3,5 milionu z dotací. Dalších deset procent pak do projektu musí investovat město ze svého rozpočtu.

Součástí projektu však není jen bezdrátový rozhlas. V Brtnici díky projektu získali i centrálu na výrobu elektrického proudu a záložní zdroje k počítačům na úřadě.

Projekt pak především stojí na digitalizaci protipovodňových plánů. A také na rozmístění měřicích systémů na toky v obcích, které systém využívají. "Měřicí místa jsou bezdrátově napojená a můžeme tak v podstatě odkudkoliv získávat informace o výšce hladiny na jednotlivých místech, které jsou důležité z hlediska dalších protipovodňových opatření," dodal i primátor Vymazal.

Celý projekt je financován z Operačního programu Životní prostředí a dotace poskytnutá z tohoto programu bude činit 90 procent nákladů. Dokončení všech varovných a vyrozumívacích systémů se předpokládá v září 2013, celý projekt bude ukončen v prosinci 2013.