Proti řádění fanoušků v Jihlavě lépe zakročit nešlo, brání se policie

  • 1
Finále Ondrášovka Cupu mezi Olomoucí a Mladou Boleslaví poznamenalo řádění fanoušků na tribunách a přímo na trávníku jihlavského stadionu. Podle ředitele profesionálního fotbalu Ivo Lubase mohl být zásah proti nim rychlejší a razantnější. Policie i pořadatel však shodně tvrdí, že jinak zakročit nešlo.

Fotbalový svaz sice podle Lubase ve spolupráci s policií i bezpečnostní agenturou udělal maximum pro to, aby zamezil možným nepokojům. Lubas si nicméně myslí, že trvalo až příliš dlouho, než na hrací plochu přišli po několika minutách bitek i policejní těžkooděnci.

Potyčky fanoušků po skončení finále Ondrášovka Cupu.

"Nechci na nikoho házet vinu a je těžké to zjednodušovat, ale po konci zápasu mi přišlo, že trvalo až příliš dlouho, než se policie dostala na hrací plochu. Mohli tam asi být dřív, stejně tak mohla zasáhnout razantněji i bezpečnostní agentura. Pak už bylo pozdě, když byli všichni v sobě," podotkl Lubas.

Policie bránila rozvášněným fanouškům i ve vstupu na tribunu

S tím však policie, která na středeční finále Ondrášovka Cupu nasadila více než sto padesát příslušníků včetně těžkooděnců, nesouhlasí.

Potyčky fanoušků po skončení finále Ondrášovka Cupu.

"Z našeho pohledu ten zásah proběhl nejrychleji, jak proběhnout mohl. Část policistů byla už od začátku druhého poločasu za tribunami. Když zápas skončil a desítky fanoušků se dostaly na plochu, tak nás pořadatelé požádali o oddělení. Zákrok proběhl podle velitele zásahu zcela v souladu s možnostmi," řekla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Vliv na zásah na hrací ploše podle ní mělo to, že velká část zasahujících policistů byla také vázána ve fanouškovských sektorech a za tribunou, na které probíhal předávací ceremoniál. "Prioritou nebyla plocha," dodala.

Stejný názor sdílí i bezpečnostní manažer Martina Synecký, který za bezpečnost během utkání zodpovídal. "Hřiště nebylo jediným místem, kde chuligáni řádili. Policie a část pořadatelů byla za tribunou, kde hrozilo, že by fanoušci mohli vniknout na tribunu," popsal Synecký.

Stadion není vhodný pro velké manévry

Synecký a mluvčí Čírtková se shodují také v tom, že zákrok policie ztěžoval i nedostatek prostoru a nevhodné dispoziční uspořádání jihlavského stadionu. Ten podle Syneckého není zcela vhodný pro tak rizikovou akci, jakou se finálové utkání ukázalo být.

"Policie zasahovala na tribuně a v diváckých sektorech, ze kterých nejsou přístupové koridory na hrací plochu," řekl Synecký s tím, že před samotným zásahem na hřišti se proto policisté museli ještě přeskupit.

Bezpečnost na zápase zajišťoval Českomoravský fotbalový svaz. Ten ve spolupráci s bezpečnostní firmou nasadil kolem 130 pořadatelů. Jihlava, kde se zápas konal, přispěla dalším třemi desítkami a přes dvacet vlastních pořadatelů do opatření nasadila sama Sigma Olomouc.

Řádění fanoušku v poločase a po skončení zápasu, během kterého byl napaden i obchodní partner Sigmy Olomouc, tvrdě odsoudili představitelé obou klubů i fotbalový svaz. Ten se navíc rozhodl udělat všechno pro to, aby vniknutí diváků na hřiště bylo uzákoněno jako trestný čin (více čtěte zde).