Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proti řádění fanoušků v Jihlavě lépe zakročit nešlo, brání se policie

  16:18aktualizováno  16:18
Finále Ondrášovka Cupu mezi Olomoucí a Mladou Boleslaví poznamenalo řádění fanoušků na tribunách a přímo na trávníku jihlavského stadionu. Podle ředitele profesionálního fotbalu Ivo Lubase mohl být zásah proti nim rychlejší a razantnější. Policie i pořadatel však shodně tvrdí, že jinak zakročit nešlo.

Fotbalový svaz sice podle Lubase ve spolupráci s policií i bezpečnostní agenturou udělal maximum pro to, aby zamezil možným nepokojům. Lubas si nicméně myslí, že trvalo až příliš dlouho, než na hrací plochu přišli po několika minutách bitek i policejní těžkooděnci.

Potyčky fanoušků po skončení finále Ondrášovka Cupu.

"Nechci na nikoho házet vinu a je těžké to zjednodušovat, ale po konci zápasu mi přišlo, že trvalo až příliš dlouho, než se policie dostala na hrací plochu. Mohli tam asi být dřív, stejně tak mohla zasáhnout razantněji i bezpečnostní agentura. Pak už bylo pozdě, když byli všichni v sobě," podotkl Lubas.

Policie bránila rozvášněným fanouškům i ve vstupu na tribunu

S tím však policie, která na středeční finále Ondrášovka Cupu nasadila více než sto padesát příslušníků včetně těžkooděnců, nesouhlasí.

Potyčky fanoušků po skončení finále Ondrášovka Cupu.

"Z našeho pohledu ten zásah proběhl nejrychleji, jak proběhnout mohl. Část policistů byla už od začátku druhého poločasu za tribunami. Když zápas skončil a desítky fanoušků se dostaly na plochu, tak nás pořadatelé požádali o oddělení. Zákrok proběhl podle velitele zásahu zcela v souladu s možnostmi," řekla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Vliv na zásah na hrací ploše podle ní mělo to, že velká část zasahujících policistů byla také vázána ve fanouškovských sektorech a za tribunou, na které probíhal předávací ceremoniál. "Prioritou nebyla plocha," dodala.

Stejný názor sdílí i bezpečnostní manažer Martina Synecký, který za bezpečnost během utkání zodpovídal. "Hřiště nebylo jediným místem, kde chuligáni řádili. Policie a část pořadatelů byla za tribunou, kde hrozilo, že by fanoušci mohli vniknout na tribunu," popsal Synecký.

Stadion není vhodný pro velké manévry

Synecký a mluvčí Čírtková se shodují také v tom, že zákrok policie ztěžoval i nedostatek prostoru a nevhodné dispoziční uspořádání jihlavského stadionu. Ten podle Syneckého není zcela vhodný pro tak rizikovou akci, jakou se finálové utkání ukázalo být.

"Policie zasahovala na tribuně a v diváckých sektorech, ze kterých nejsou přístupové koridory na hrací plochu," řekl Synecký s tím, že před samotným zásahem na hřišti se proto policisté museli ještě přeskupit.

Bezpečnost na zápase zajišťoval Českomoravský fotbalový svaz. Ten ve spolupráci s bezpečnostní firmou nasadil kolem 130 pořadatelů. Jihlava, kde se zápas konal, přispěla dalším třemi desítkami a přes dvacet vlastních pořadatelů do opatření nasadila sama Sigma Olomouc.

Řádění fanoušku v poločase a po skončení zápasu, během kterého byl napaden i obchodní partner Sigmy Olomouc, tvrdě odsoudili představitelé obou klubů i fotbalový svaz. Ten se navíc rozhodl udělat všechno pro to, aby vniknutí diváků na hřiště bylo uzákoněno jako trestný čin (více čtěte zde).

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Lesy na Vysočině zaplavily hřiby, lidé si jich domů nosí až stovky

Stačí hodinka v lese a košík je plný hub. Vcelku jednoduše lze najít zdravé i...

Příjezdové cesty do lesů na Jihlavsku jsou v tomto týdnu obsypané auty. Po lesích se prochází tisíce houbařů, kteří...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Školáci se rozjeli, křídami počmárali i mobiliář na brodském náměstí

Při doprovodné akci ke Dni bez aut děti v Havlíčkově Brodě nepokreslily jen...

Děti pomalovaly náměstí v Havlíčkově Brodě. V rámce akce pořádané ke Dni bez aut křídou kreslily nejen na chodníky, ale...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Jihlavě stačí dvě ledové plochy, novou halu nepotřebuje, tvrdí lídr ODS

„Jestliže je někdo jihlavský patriot, za něhož se já považuju, Jihlavákem být...

Je pouze jedním ze dvou lídrů na kandidátkách pro komunální volby v Jihlavě, komu ještě nebylo 40 let. Petr Laštovička...

Jihlava nesehnala firmu na opravu stadionu, žádná se nepřihlásila

Podle Milana Hniličky (uprostřed) chtějí peníze na hokejovou halu kromě Jihlavy...

Oprava střechy Horáckého zimního stadionu v Jihlavě se komplikuje, o zakázku není mezi firmami zájem. Do výběrového...

Poslední zápas. Teď už je z Puchera pouze trenér

Peter Pucher patřil ke klíčovým hráčům moravskobudějovických „žihadel“. A...

Nejen že nedal gól, do statistik si nepřipsal ani bod. Navíc jeho tým v krajském derby slízl porážku 1:5. Přesto se...

Najdete na iDNES.cz