Organizátoři Světového poháru v biatlonu v Novém Městě na Moravě protest proti...

Organizátoři Světového poháru v biatlonu v Novém Městě na Moravě protest proti kauze odebraných dětí v Norsku odmítají. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Řekněte Norům při biatlonu, ať vrátí děti do Česka, vyzývají aktivisté

  • 1195
Kauza odebraných českých dětí v Norsku může nadělat problémy i pořadatelům Světového poháru v biatlonu v Novém Městě na Moravě. Po internetu se totiž šíří výzva, aby lidé při únorových závodech roztáhli transparenty se vzkazy Norům. Mezi iniciátory je i Andrej Ruščák, který o záměru napsal na svém blogu na iDNES.cz.

„Jeden z dobrých nápadů šířících se poslední dny po internetu, jak pomoci ukázat norské veřejnosti současný obraz jejich země v České republice, je rozbalit transparenty v Novém Městě na Moravě během nadcházejícího mistrovství,“ je přesvědčen Ruščák, který od roku 2012 pracuje a žije právě v Norsku. Pomáhat chce přitom hlavně s překladem hesel do norštiny.

Blog čtěte zde

A na blogu nabízí i několik prvních příkladů - třeba překlady vět Norsko, vrať nám naše děti, Norsko porušuje lidská práva nebo Vaše pověst je zničená. Pomozte ji obnovit!

Tahle iniciativa se ale ani trochu nelíbí pořadatelům Světového poháru na Vysočině. „Není to nejvhodnější prostor pro takovouto prezentaci,“ říká ředitel biatlonových soutěží v Novém Městě na Moravě Vlastimil Jakeš.

Případ českých dětí v Norsku

 „Akce má nějaká svoje pravidla. Jsme vázaní smlouvami jak vůči federaci, tak z hlediska marketingu, a může nás to jako pořadatele jenom poškodit,“ má jasno.

Proti této formě protestu je také předseda Senátu Milan Štěch, jenž se v pátek sešel s norskou velvyslankyní Siri Ellen Sletnerovou. 

„Nikdy jsem nebyl pro to, aby se do sportu tahala politika ani jiné problémy. Sportovci trénují a pracují a my jim to nemáme komplikovat, ani jejich práci využívat a zneužívat,“ řekl iDNES.cz Štěch.

Velvyslankyni tlumočil přání maximálně urychlit jednání o kauze. Zastává ale názor, že politici by se do ní neměli vměšovat. „Každý musí uznat, že kromě účastníků jednání, nemá tolik informací, aby si mohl udělat přímý závěr,“ dodal Štěch.

Hamza: Ať si jdou protestovat před ambasádu

Nápad protestovat tímto způsobem při mezinárodních biatlonových závodech striktně odmítá také předseda Českého svazu biatlonu Jiří Hamza.

„Hodně mi vadí, že něco takového někdo organizuje bez našeho vědomí,“ zlobí se. „A hlavně to vůbec nemá co dělat se sportem. Ať si chodí protestovat před norskou ambasádu nebo do Osla, ale ne na biatlon,“ vzkazuje.

S iniciátory protestu se každopádně organizátoři z Nového Města na Moravě chystají spojit ještě před Světovým pohárem. „Víme, že výzva koluje po internetu někdy od čtvrtečního večera. Budeme se snažit ty lidi kontaktovat, komunikovat s nimi a nějak to celé vyřešit,“ hlásí Jakeš.

„Každopádně přijmeme taková opatření, abychom dostáli všem svým závazkům a neohrozilo to naši pověst,“ doplňuje Hamza.

Veškerá prezentace závodů totiž musí být apolitická, tudíž podobné akce podle něj nejsou přípustné. „Samozřejmě počítáme i s tím, že se transparenty na televizní obrazovce vůbec nemusejí objevit, ale za zkoušku to stojí,“ reagoval Ruščák.

Odpoledne pak případným účastníkům protestů doporučil, aby transparenty vyvěšovali mimo areál závodů. A to proto, že podle něj není absolutně žádoucí poškodit obraz biatlonu, mistrovství ani sportovců.

„Cílem akce je pouze a čistě snaha o to dostat do norských médií informace o problémech spojených nikoliv přímo s kauzou Michalákových, ale s praktikami Barnevernet. Ty jsou totiž pochybné dlouhodobě i v mnoha jiných případech, a média o nich až na naprosté výjimky mlčí,“  dodal Ruščák.

Předsedovi svazu Hamzovi vadí ale forma protestu i z pohledu samotné kauzy.

„Mám informace o případu jenom z tištěné MF DNES, které si jako jediné noviny pravidelně pořizuji, a říkám narovinu, že nemám na věc názor. Neumím si představit, že bych se postavil na jednu či druhou stranu. Byť jsem sám otcem čtyř malých dětí. Myslím si, že pravdu zná možná tak šest lidí, z toho tři jsou v Norsku a tři v Česku,“ krčí rameny.

,